Adapter ASUS DDR4 DDR5
źródło: HXL

DDR4 zamiast DDR5? Jest na to rozwiązanie

Wraz z procesorami Intel Alder Lake zadebiutowały płyty główne wyposażone w gniazdo LGA1700, wspierające jednocześnie kontrolery RAM-u obecnej, jak i poprzedniej generacji. Wybór płyt głównych jest wysoki, natomiast moduły DDR5 są niemalże niemożliwe do kupienia. ASUS prawdopodobnie znalazł prosty, ale zarazem dobry sposób na tymczasowe ominięcie niedoboru pamięci nowej generacji.

Asus przygotował adapter DDR4 dla płyt głównych DDR5

Pamięci operacyjne DDR5 nieco różnią się pod względem budowy od poprzedniej generacji. Największą zauważalną zmianą są oczywiście wyższe taktowania połączone z niższymi napięciami, czyli niższym poborem prądu. Niektóre mikroukłady zostały przeniesione bezpośrednio z płyt głównych, a – jak wiadomo – na rynku trwa globalny niedobór czipów, który ma realne przełożenie na dostępność niektórych sprzętów.

Mikroukłady PMIC (power management IC), jak i VRM (voltage regulating modules) są implementowane bezpośrednio na PCB pamięci, a nie płytach głównych. Najprawdopodobniej z tego względu płyty pod procesory Alder Lake są zdecydowanie lepiej dostępne niż moduły DDR5. Kupno procesora 12. generacji Intela wiąże się z decyzją, jaką płytę główną kupić – wybór jest ogromny, a wiadomo, że znajdą się użytkownicy wymagający topowego, najnowszego sprzętu.

DDR5 VS DDR4
źródło: Kingston

Chwilowym rozwiązaniem może być adapter DDR4 dla slotu DIMM DDR5 przygotowany przez Asusa. Oba standardy są do siebie bardzo podobne, mają tę samą liczbę pinów (288), ale wcięcie w modułach obecnej generacji jest na środku, przez co adapter ASUS ROG w niektórych przypadkach będzie na pewno pomocny.

Sam adapter jest bardzo wąski i dwukrotnie wyższy niż pamięci. Ma na pokładzie sporo elektroniki, która zastępuje niektóre układy znajdujące się na modułach DDR5.

Urządzenie nie będzie się najlepiej prezentowało w środku obudowy, a także może sprawiać problemy w buildach, gdzie zamontowane są powietrzne chłodzenia – może blokować przepływ powietrza.

Adapter ASUS DDR5 DDR4
źródło: HXL

Adapter wydaje się prototypem i jak na razie nie wiemy, czy wejdzie do sprzedaży.

Na koniec pozostaje pytanie, czy warto będzie się zainteresować tego typu rozwiązaniem? Jeśliby by było bardzo dobrze wycenione – to może tak, niemniej jednak obecnie warto kupić płytę główną pod DDR4, ze względu na lepszą dostępność oraz wydajność.