(fot. Tabletowo.pl)

Action Launcher, czyli sposób na stosy widżetów z iOS na Androidzie

Wraz z wydaniem iOS 14, użytkownicy iPhone’ów otrzymali możliwość bardziej dowolnego rozmieszczania widżetów. To żadna nowość w świecie Androida, ale Apple zdecydowało się wprowadzić inteligentne stosy, natywnie nie dostępne na smartfonach z oprogramowaniem Google. Na szczęście, tutaj z pomocą przychodzi nowa wersja Action Launcher.

Reklama

Widżety wchodzą na wyższy poziom

Jako użytkownik iPhone’a, który nie planuje przesiadki na Androida, muszę stwierdzić, że w wielu aspektach system operacyjny Apple jest zacofany względem głównego konkurenta. Dobrym przykładem są tutaj widżety, które od wielu lat są standardem w oprogramowaniu Google.

Owszem, z widżetów można było korzystać na iPhonie już od dłuższego czasu, ale wyłącznie na specjalnym, oddzielnym ekranie. Natomiast w iOS 14 widżety nie tylko stały się bardziej atrakcyjne wizualnie, ale również pojawiła się opcja umieszczenia ich na dowolnym ekranie, obok ikonek aplikacji.

Ponadto, firma Tima Cooka wprowadziła inteligentne stosy, czyli bardziej rozbudowane wersje podstawowych widżetów.

Inteligentny widżet w iOS 14 (fot. Tabletowo.pl)

Inteligentny stos to kilka widżetów połączonych w jeden. Użytkownik może je przewijać ręcznie lub zezwolić systemowi na automatyczne wyświetlanie odpowiednich widżetów. Przykładowo, rano zostanie pokazany widżet pogody lub kalendarza z najbliższym wydarzeniem, a wieczorem, przed powrotem z pracy, pojawi się widżet aplikacji Mapy Apple.

To wygodne rozwiązanie pozwala chociażby zaoszczędzić miejsce, zapewniając dostęp do kilku widżetów w jednym miejscu. Pomysł naprawdę ciekawy i szkoda, że natywnie nie jest dostępny w świecie Androida. Na szczęście, jak już przyzwyczaili się użytkownicy systemu Google, zawsze można poradzić sobie za pomocą oprogramowania firm trzecich – np. Action Launcher.

Action Launcher – stos widżetów prawie jak w iOS

Należy pamiętać, że funkcja obecnie znajduje się w fazie testów, więc nie wszystkie widżety zewnętrznych aplikacji mogą być poprawnie wyświetlane. Dobrym przykładem jest chociażby widżet Wiadomości Google, który po prostu nie działa. Po drugie, funkcja dostępna jest w wersji płatnej Action Launchera. Musimy za nią zapłacić 19,99 złotych, co nie jest dużym wydatkiem, a zyskujemy dostęp do wielu przydatnych opcji.

W celu dodania inteligentnego widżetu, który tutaj nazwany jest „Widget Stacks”, wystarczy tylko przejść do menu widżetów. „Widget Stacks” znajduje się samej górze. Teraz pozostaje tylko przeciągnąć widżet na jednen z pulpitów. Tak, możemy ustalić jego rozmiar.

Action Launcher
Action Launcher – „Widget Stacks” i dodawanie kolejnych widżetów do stosu (fot. Tabletowo.pl)

Poszczególne widżety dodajemy po przytrzymaniu palca i wybraniu opcji „Add Widget”. Możemy tutaj wybierać z listy wszystkich zainstalowanych widżetów. Po dodaniu interesujących nas widżetów do stosu, pomiędzy poszczególnymi przełączamy się za pomocą gestu przesunięcia palcem w górę lub dół.

Action Launcher
Action Launcher – widżet Kalendarza i widżet Google (fot. Tabletowo.pl)

Dzięki Action Launcher możemy przede wszystkim zaoszczędzić miejsce. W końcu, wszystkie niezbędne widżety możemy mieć na jednym ekranie, w tym samym miejscu. Jak już wcześniej wspomniałem, obecnie rozwiązanie znajduje się w fazie testów, więc jeśli jakiś widżet nie działa, to pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wdrożenie funkcji w stabilnej wersji.

Każdy zainteresowany użytkownik może zainstalować Action Launcher beta. Można to zrobić z poziomu Google Play po dołączeniu do programu testów. Druga opcja to zainstalowanie APK z zewnętrznego źródła.