We współczesnym świecie, chcąc zaoferować wydajne i wygodne usługi, powinny być one realizowane przez internet. Rada ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy, który znacznie ułatwi życie polskim pacjentom.
Czym jest Centralna e-rejestracja?
System Centralnej e-rejestracji, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na umożliwieniu pacjentom umówienia wizyty lekarskiej lub badań przez internet. Całość opiera się na wykorzystaniu Profilu Zaufanego oraz IKP (Internetowe Konto Pacjenta).
Wśród zalet, jakie oferuje wprowadzenie systemu wymienia się m.in:
- wgląd w dostępne terminy świadczeń w całej Polsce przez internet,
- system wyszukiwania i rejestrowania terminów, który ma być prosty i wygodny,
- możliwość odwołania lub przeniesienia wizyty bez kontaktu z placówką,
- automatyczne powiadamianie pacjenta w przypadku zwolnienia się terminu,
- system powiadomień przypominający o badaniach i wizytach,
- transparentność w przypadku ustalania kolejki przez lekarzy,
- lepsza organizacja prowadząca do rzadszego „przepadania” terminów.
Projekt jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności i wszystko wskazuje na to, że system będzie funkcjonował lada chwila.
Najpierw pilotaż, później obowiązek
Rada ministrów w dniu 25 lipca 2025 roku przyjęła projekt ustawy wprowadzającej Centralną e-rejestrację w życie. Do 31 grudnia 2025 roku świadczeniodawcy oferujący badania z zakresu kardiologii, mammografii i cytologii mogą wziąć udział w akcji pilotażowej i przy okazji otrzymać finansowe wsparcie.
Okresem przejściowym ma być natomiast czas od 1 stycznia 2026 roku do 1 lipca 2026 roku, w trakcie którego placówki muszą zintegrować się z bazą centralną. Po tym terminie niedopełnienie obowiązku może wiązać się z reakcją NFZ i karami finansowymi. Aby wdrożyć jak najwięcej świadczeniodawców, Ministerstwo realizuje w każdy wtorek o godzinie 14:00 webinary poświęcone Centralnej e-rejestacji.
Za pomocą IKP (zakładka „Plan leczenie”, aplikacji mobilnej mojeIKP, sekcja „e-zdrowie – Plan leczenia”) oraz w placówkach biorących udział w pilotażu, pacjenci mogą już umawiać się na wizyty do kardiologa oraz na badania mammograficzne i cytologiczne. Zakres usług ma być stopniowo rozszerzany.
Brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdziwie. Czekam na pełne wdrożenie.