To oczywiste, że składany iPhone będzie bardzo drogi. Jest jednak realna szansa, że jego cena zostanie ustalona na znacznie niższym poziomie niż mówiło się do tej pory.
Składany iPhone będzie drogi, ale może nie tak drogi, jak się spodziewaliśmy
Kilka miesięcy temat jeden z analityków, specjalizujący się w ujawnianiu planów firmy z Cupertino – Ming-Chi Kuo, przekazał, że składany iPhone będzie kosztował od ponad 2000 do nawet 2500 dolarów. Dla porównania, iPhone 16 Pro 128 GB kosztuje w Stanach Zjednoczonych 999 dolarów, a iPhone 16 Pro Max – 1199 dolarów.
Składany iPhone miał zatem być dwa razy droższy niż aktualnie topowe modele w ofercie amerykańskiego producenta. Jeśli sugerować się cenami w polskim sklepie marki, kosztowałby od ponad 10000 złotych do nawet około 13000, a może nawet 14000 złotych.
Oczywiście, na pewno znaleźliby się chętni na składany iPhone w takiej cenie, lecz dla dużej części klientów mogłaby ona być barierą nie do przeskoczenia. Pojawiła się jednak możliwość, że Apple ostatecznie nie zażąda za swój pierwszy składany model aż tylu pieniędzy.
Ile będzie kosztował pierwszy składany iPhone? Optymistyczna wizja
Firma UBS oszacowała, że koszt materiałów (Bill of Materials; BOM), jaki będzie musiało ponieść Apple, może wynieść 759 dolarów. Dla porównania, Samsung płaci za części do zaprezentowanego 9 lipca 2025 roku Galaxy Z Fold 7 więcej, bo 790 dolarów, a jego cena zaczyna się w Polsce od 8799 złotych, zaś w USA od 1999,99 dolarów.
Według szacunków UBS, Apple może zaoszczędzić na pamięciach, procesorze i aparatach, dzięki czemu będzie w stanie zaoferować składanego iPhone’a nawet za 1800 dolarów, choć brana jest też pod uwagę cena ocierająca się o kwotę 2000 dolarów. Choć wydaje się to nierealne, to marża sięgnęłaby 53-58% i byłaby podobna jak w przypadku serii iPhone 16. Patrząc z tej perspektywy, taki scenariusz wydaje się całkiem prawdopodobny.
Przy okazji UBS ujawniło, że pierwszy składany iPhone będzie miał 7-calowy ekran OLED Samsunga, aczkolwiek część wyświetlaczy może też dostarczyć LG Display. Jego produkcją zajmą się z kolei Foxconn i Luxshare – ten pierwszy ma odpowiadać za większość złożonych egzemplarzy.