Nawet 9 lat życia spędzonego na patrzenie się w ekran smartfona?

Nawet 9 lat życia spędzonego na patrzenie się w ekran smartfona?

Podejrzewam, że wielu z nas, zapytanych o to, ile czasu spędzamy patrząc na ekran smartfona, odpowiedziałoby „Za dużo”. O ile jesteśmy świadomi, że często można nas zobaczyć z telefonem w dłoni, tak mało kto przelicza, ile życia dokładnie nam on zajmuje.

Ile czasu patrzymy się w ekrany smartfonów?

Dobre pytanie. Według badań, jakie przeprowadziło ostatnio Whistle Out, niektórzy mogą przeznaczyć na używanie smartfona prawie 9 lat swojego życia. Jak to możliwe?

W ankiecie wzięło udział 1000 osób, więc nie jest to zbyt dużo. Dodatkowo, grupę tę podzielono na sekcje wiekowe:

  • Baby Boomers (urodzeni 1946-1964)
  • Generację X (urodzeni 1965-1980)
  • Millenialsów (urodzeni 1981-1996)

Trudno stwierdzić, dlaczego w badaniu nie brały udziału młodsi uczestnicy. Jakie wnioski udało się wyciągnąć na podstawie tego, ile czasu uczestnicy ankiet poświęcali smartfonom?

Nawet 9 lat życia spędzonego na patrzenie się w ekran smartfona?
Wpół do trzeciej. Czas przejrzeć Tabletowo

Ogólnie rzecz biorąc, im starsi użytkownicy smartfonów, tym mniej czasu patrzą się w kilkucalowe ekrany. Boomersi używają tego cudu techniki średnio przez 2,5 godziny dziennie, Generacja X przez 3 godziny, a Millenialsi – 3,7 godziny.

Przy średnim czasie korzystania z ekranu smartfona, wynoszącym 3,07 godziny dziennie oraz założeniu, że pierwszy telefon dzieci otrzymują obecnie w wieku około 10 lat, niektórzy spędzą 8,74 lat swojego życia, patrząc się w ekran.

To rzecz jasna bardzo daleko posunięte założenie. Z kilku powodów.

Czym się zajmujesz na smartfonie?

Statystyki mogą być bardzo przydatne, ale często też wprowadzać w błąd, jeśli wnioski, które są prezentowane w ich kontekście, przedstawione są tak, by wywołać małą sensację. W powyższym wyliczeniu zakłada się, że dany człowiek od dziecka aż po starość miałby spędzać przy smartfonie po ponad 3 godziny dziennie, co jest wręcz nieprawdopodobnie dużym uogólnieniem.

Inna sprawa, że spędzanie czasu ze smartfonem w ręku wcale nie trzeba traktować w kategoriach „dobrze-źle”. Są osoby, które będą całymi dniami grać w gry mobilne, zaś inne powyższe statystyczne trzy godziny spędzą w większości na nauce języka obcego, czytaniu i rozwijaniu warsztatu fotograficznego.

Nawet 9 lat życia spędzonego na patrzenie się w ekran smartfona?
Nie „ile?”, tylko „jak?”

Tak więc mimo – wydawałoby się – ponurej perspektywy „stracenia” kilku lat życia na patrzenie się na ekran smartfona, ważniejszą sprawą do rozważenia byłoby nie to, ile czasu mu poświęcamy, tylko jak go wykorzystujemy. Znacznie więcej czasu w ciągu doby śpię, ale to nie znaczy, że nie jest to czas stracony (sen NIGDY nie jest czasem straconym ;)

I na koniec, co chyba najważniejsze, to po prostu nasz wybór. Jeśli gramy po kilka godzin dziennie w Among Us, to… co komu do tego?