Jakie są korzyści 5G? Szybki test w praktyce

Akcja partnerska

Lato nas w tym roku rozpieszcza. Zachęcona piękną pogodą wybrałam się na bulwary wiślane, by przetestować działanie 5G w Plusie. Jak w praktyce sprawdza się sieć działająca na paśmie o częstotliwości 2600 MHz?

Reklama

Na początek kilka słów potrzebnej teorii

Jeszcze zanim pierwszy operator komórkowy zaczął oferować nam w Polsce swoje usługi 5G, sieć piątej generacji reklamowana była wszem i wobec jako przełom – kusiła przede wszystkim kwestią minimalnych opóźnień oraz wzrost szybkości sieci i jej przepustowości. To wszystko czeka nas w niedalekiej przyszłości, gdy operatorzy nabędą prawa do korzystania z poszczególnych pasm po przeprowadzonej aukcji 5G (która została przełożona przez koronawirusa).

Aktualnie sieci komórkowe oferują nam dostęp do 5G, dając możliwość już teraz poznania sporej części zalet i możliwości idących za wprowadzeniem sieci nowej generacji.

Reklama

Jak słusznie zauważył Tomek w swoim artykule na temat faktów i mitów związanych z 5G, uruchomienie 5G na częstotliwości wykorzystywanej przez inne technologie oznacza konieczność dzielenia posiadanego pasma między nową a dotychczasową siecią. Sieć Plus, przy współpracy z którą powstał niniejszy materiał, na 5G aktualnie postanowiła przeznaczyć częstotliwość 2600 MHz, która nie jest współdzielona do wykorzystania przez 4G.

W praktyce oznacza to osiąganie wyższej szybkości transferu niż u konkurencji, w której pasmo 4G (1800 MHz lub 2100 MHz) dzielone jest na użytkowników 4G i niewielką garstkę osób korzystających z 5G w tym początkowym etapie jej dostępności.

Co warto zaznaczyć już teraz, wykorzystywane przez Plusa pasmo 2600 MHz pozwala uzyskiwać prędkość do 600 Mb/s.

5G w Plusie w praktyce. 5G vs 4G

Aktualnie oferowane przez sieci komórkowe 5G to przedsmak tego, z którym będziemy mieć do czynienia w nie tak wcale odległej przyszłości. Warto jednak już teraz zobaczyć, jak ogromna jest różnica między 4G a 5G. W tym celu udałam się z Motorolą Edge w ręce na warszawskie bulwary oraz starówkę.

Test polegał na sprawdzeniu prędkości pobierania i wysyłania po zalogowaniu do sieci 5G, jak również porównania tych wartości do osiąganych na 4G – najpierw w teorii, wykorzystując aplikację SpeedTest, następnie w praktyce, pobierając sporo ważącą grę oraz odcinek serialu. Wszystkie testy powtarzałam w tej samej lokalizacji trzykrotnie, żeby wykluczyć ewentualne błędy pomiarowe.

Zaczęłam od testów 4G. Prędkości, jakie udawało mi się uzyskiwać, to 23,6-98,8 Mb/s dla pobierania oraz 7,77-35,5 Mb/s dla wysyłania. Może być lepiej, więc z tym większą nadzieją podeszłam do dalszych pomiarów. Szybkie przełączenie się na 5G i robimy testy ponownie.

Prędkość pobierania szybko wzrosła do 338-418 Mb/s, a wysyłania 20,1-42,8 Mb/s. Jak łatwo obliczyć, różnica w szybkości pobierania, biorąc pod uwagę najwyższe pomiary w obu przypadkach, jest ponad 4-krotna!

Innego dnia, w okolicach północy (o ile to ma jakieś znaczenie), wynik ten udało mi się jeszcze poprawić, dobijając z prędkością pobierania do 470 Mb/s. W przypadku 4G wynik był 10-krotnie niższy (!) i wyniósł 46,3 Mb/s.

Kolejna część testów polegała na pobieraniu sporo ważącej gry. Wybrałam Asphalt 9: Legends, której rozmiar to aż 1,9 GB. Chcąc ją pobrać za pośrednictwem danych mobilnych, w Google Play pojawia się komunikat czy na pewno chcę to zrobić, czy może jednak poczekać na podłączenie do WiFi. Ale oczywiście, że chcę pobrać!

I ponownie – najpierw 4G. Pobieranie wspomnianej gry trwało 3 minuty i 12 sekund. Przełączenie się na 5G poskutkowało skrócenie tego wyniku o ponad połowę – do 1 minuty i 28 sekund. Wynik niezły, choć odnoszę wrażenie, że jest tu potencjał na jeszcze szybsze pobieranie.

Ostatni test to pobieranie odcinka serialu. Nie ważył jakoś przesadnie dużo, bo tylko 297 MB. Jak długo musiałam czekać na jego pobranie?

Na 4G – minutę i 12 sekund. Na 5G – 42 sekundy. Oznacza to, że w przypadku plików ważących 3 GB trwałoby, odpowiednio, ok. 12 minut dla 4G i 7 minut dla 5G. Im większy plik, tym większa różnica w szybkości pobierania.

Wyniki są świetne, ale nie pozostawiają złudzeń – docelowo 5G będzie jeszcze szybsze. Wtedy chętnie powtórzę powyższe testy w celu zweryfikowania tego, jak wiele się przez te tygodnie zmieniło.

Wy też możecie korzystać już z 5G w Plusie

Jeśli mieszkacie w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie lub Wrocławiu i posiadacie jedno z kompatybilnych urządzeń*, działających w częstotliwości 2600 MHz, już teraz możecie przetestować sieć 5G Plusa.

Skusicie się?

Wpis powstał przy współpracy z siecią Plus

*Kompatybilne urządzenia, na dzień publikacji niniejszego wpisu, to: Huawei P40, Huawei P40 Pro, Huawei P40 Lite, Huawei Mate Xs, Motorola Edge, Samsung Galaxy A51 5G i ZTE Axon 11 5G oraz routery: Huawei 5G CPE Pro 2 i ZTE MC 801 5G. Na bieżąco listę możecie monitorować na stronie Plusa

 1. Plus i jego sieć haha. Chwalą się 5G, a zasięg 4G w terenie to śmiech na sali. Hahahahaha. Mogą się ewentualnie bić z playtą o zaszczytne miano najgorszej jakości sieci w Polsce.

  1. Potwierdzam, mój kolega ma ten sam smartfon co ja (mi 8 lite). Kiedy wjechaliśmy w leśny teren kolega nie miał zasięgu, a ja miałem cztery kreski (sieć Play). Plus to syf.

   1. Szybki test i tak:
    Plus 104 pobieranie i wysyłanie 52,5
    Play 6,87 pobieranie 27,5 wysyłanie
    Orange 154 pobieranie 33,4 wysylanie
    Faktycznie syf to chyba brałeś.

     1. Dużo z reguły, bo play ma NAJGORSZY ZASIĘG i nawet jeśli masz pełen zasięg w play, to i tak masz limit prędkości.

 2. Testowanie sieci bez obciążenia i zachwyty. Jak się pojawią użytkownicy to prędkość spadnie i uzysk w prędkości będzie pewnie dwukrotny co najwyżej.

 3. No szału nie ma, bo komu przy dzisiejszych limitach GB to 5G się przyda? Wykorzystać idzie w chwilę, przy takich prędkościach… Gdyby dali naprawdę taki internet bez limitu danych, już nawet za dużo wyższą cenę, to jakiś sens to ma, bo to, że nadejdą czasy, gdzie 5G zastąpi zwykłego neta w domu to jest pewne, ale rację bytu ma tylko wtedy, gdy limitów danych nie będzie. A sieć? Wytrzyma.

 4. I co? W całej Polsce będzie 5G? Jestem teraz w Przesiece, niedaleko przełęczy karkonoskiej, i często przełącza mi się na HSDPA, nawet nie na 4G.

 5. 5G Plusie 600 Mb/s a u innych w okolicy 200 Mb/s… Nie dość że zrobili 5G długo po Plusie to jeszcze speed jak w LTE???

 6. Chwila chwila. Artykuł miał być o korzyściach. 5g jest szybkie ok rozumiem, ale jak to realnie wykorzystać? W domu światłowód tez jest szybki i spokojnie sobie pobiorę duży plik. Pytanie jak taką prędkość wykorzystać bo sorry ale w telefonie 4g (a czesto nawet 3g) wystarcza mi w pełni i nie widzę potrzeby przesiadki.

  1. Korzyści są takie, że wszystko otwiera się szybciej. Można grać online bez przycinek. Wysłać odebrać coś w miarę natychmiast. Itd. Generalnie wykorzystywać możliwości sprzętu.

   1. W którym roku żyjesz? Przecież granie bez przycinek i otwieranie czegokolwiek „natychmiast” bez problemu masz nawet na słabym 4G…

  2. Wyobrażasz sobie że w telefonie nie możesz grać albo oglądać online filmów? Tak było zanim 4G nie zastąpiło 3G. Teraz zmiany będą większe a o wielu nie mamy jeszcze pojęcia bo dopiero wymyślą jak wykorzystać nowe możliwości

 7. 4x większą prędkość pusta sieć vs zatłoczona, kilkadziesiąt metrów od przekaźnika. Jak to się ma do zapowiadanych ponad 1000x większych transferów? Gdzie ta rewolucja? Te krowy na polach co się miały same cielić? Tak wiem wiem, na razie nie ma zapowiadanych częstotliwości jak będą to dopiero będzie! A jak nie, to już w 6g. I taki bełkot bez końca. Prawda jest taka, że to bardzo delikatna ewolucja nawet mniejsza niż przejście z 3g na 4g a raban jaki z tego zrobiono jest po prostu ogromny. Zastanawiające, że im bliżej 5g i możemy się przekonywać o „realnych” transferach (w nieobciążonych sieciach!), tym mniej słychać tych wszystkich głupków krzyczących o rewolucji mobilnej.

 8. Niestety, ale cała seria Galaxy S20 5G nie obsługuje Plusowskiego 5G, więc nie skorzystam. Swoją drogą, to dziwne, że Samsung Galaxy A51 5G je obsługuje. Ciekawe, jak to będzie w przypadku Galaxy Note 20 5G i Note 20 Ultra 5G?. Czy one też dadzą radę obsłużyć Plusowskie 5G.

 9. Ile jest warte te 5G pokazuje najlepiej test pobierania gry oszczędzamy połowę czasu, całe 1,5 minuty xD Przy grze 2GB pójdźmy dalej.. niech ta gra waży 20GB , zaoszczędzimy koło 20minut , nadal nie robi to na mnie jakiegoś wrażenie ..

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama