yandex apple iphone
Apple iPhone 13 (fot. Apple)

Ile RAM ma iPhone 13 Pro? Cóż, Apple tutaj nie zdecydowało się na zmiany

Najnowsze smartfony Apple z linii iPhone 13 należy uznać za tylko drobną ewolucję względem poprzedników. Właśnie dowiedzieliśmy się, czy zmieniło się coś w kwestii dostępnej pamięci operacyjnej.

Jesteśmy już po wrześniowej konferencji

Wczoraj odbyła się prawdopodobnie najważniejsza tegoroczna konferencja firmy Tima Cooka. To na niej poznaliśmy nowe iPhone’y, a więc produkty wciąż będące najważniejszym filarem finansowym Apple.

Zgodnie z licznymi przeciekami, seria iPhone 13 okazała się być tylko niewielkim krokiem do przodu. Wszystkie modele otrzymały wydajniejszy procesor Apple A15, mniejszego notcha i podobno odczuwalne zmiany w kwestii kamer znajdujących się z tyłu obudowy. Ponadto, w iPhone’ach Pro wreszcie pojawił się wyświetlacz ze wsparciem technologii 120 Hz ProMotion. Nie zabrakło też zestawu mniejszych zmian i ulepszeń.

iPhone 13
iPhone 13 (fot. Apple)

Wedle „tradycji” podczas konferencji nie poznaliśmy wszystkich szczegółowych związanych ze specyfikacją. Apple nie pochwaliło się, ile RAM trafiło na pokład „Trzynastek”. Co więcej, tych danych nie ma również dostępnych na stronie producenta. Cóż, najwidoczniej firma z Cupertino wychodzi z założenia, że potencjalnym klientom wystarczy informacja w stylu ​​”pamięci jest wystarczająco”.

Bez zmian w kwestii RAM-u

Na szczęście z pomocą przychodzi serwis MacRumors, który ujawnił informacje o zastosowanej pamięci operacyjnej. Jak wynika z danych umieszczonych w Xcode 13 beta, Apple nie zdecydowało się zwiększyć dostępnego RAM-u względem zeszłorocznych smartfonów.

iPhone 13 i 13 mini, tak samo jak ich poprzednicy, mają 4 GB RAM. Patrząc na konkurencję z Androidem, podana wartość nie wydaje się zbyt duża. Należy mieć na uwadze, że iOS jest świetnie zoptymalizowany, więc dla wielu użytkowników 4 GB RAM powinno wystarczyć. Dowiedzieliśmy się również, że iPhone 13 Pro i 13 Pro Max oferują 6 GB RAM. Tutaj również nie nastąpiła żadna zmiana względem zeszłorocznych smartfonów Apple.

Problemy z brakiem pamięci mogą jednak pojawić się za kilka lat. iPhone’y są często naprawdę długo wspierane, a jak obecnie widać po starszych modelach, mających po 2 GB RAM, nawet dobra optymalizacja może nie wystarczyć, gdy chcemy uruchomić bardziej rozbudowaną aplikację.