PlayStation 5 (źródło: Sony)
PlayStation 5 (źródło: Sony)

Potężna aktualizacja dla PlayStation 5!

Dość niespodziewanie PlayStation poinformowało na swoim blogu, że już dziś gracze otrzymają potężną aktualizację oprogramowania PS5. Jest to drugi, tak wielki update najnowszego systemu Sony, dlatego z pewnością warto rzucić okiem na zmiany, jakie przygotował dla użytkowników japoński gigant.

PlayStation 5 wychodzi z cienia

Ostatnimi czasy dość intensywnie zasypywaliśmy Was wiadomościami na temat aktualizacji oprogramowania konsol z rodziny Xbox. Dlatego też miło dla równowagi podzielić się tak potężną listą zmian, jaką Sony opublikowało na swoim oficjalnym blogu PlayStation.

Spójrzmy najpierw na listę zmian związanych stricte z oprogramowaniem konsoli:

  • Personalizacja Centrum Sterowania – pełna swoboda zarządzania elementami centrum sterowania, możliwość wyboru ukrytych i pokazywanych ikon;
  • Wiadomości w Bazie Gry – wiadomości od znajomych mogą być teraz wyświetlane bezpośrednio z podręcznego menu konsoli, bez potrzeby wychodzenia do dedykowanej aplikacji;
  • Biblioteka gier – jeżeli gra zawiera osobne wersje na PS4 oraz PS5, ich instalacje będą wyświetlane od teraz osobno w bibliotece;
  • Screen Reader – funkcja pauzy (przycisk PS + Trójkąt) oraz powtórzenia tekstu (przycisk PS + R1);
  • PlayStation Now – możliwość wyboru rozdzielczości streamowanej gry (720p lub 1080p, w zależności od produkcji), nowe narzędzie do testowania łączności;
  • Nagrywanie rozgrywki – jeżeli gra zawiera w sobie wyzwania czasowe, konsola będzie automatycznie zapisywać nagrania z najlepszymi czasówkami;
  • Trofea – zupełnie nowe śledzenie trofeów, pozwala na śledzenie pięciu pucharków w centrum sterowania.
Wysyłanie wiadomości z poziomu konsoli będzie teraz nieco łatwiejsze, choć to mobilna aplikacja PlayStation sprawdza się w tym najlepiej (źródło: PlayStation Blog)
Wysyłanie wiadomości z poziomu konsoli będzie teraz nieco łatwiejsze, choć to mobilna aplikacja PlayStation sprawdza się w tym najlepiej (źródło: PlayStation Blog)

Garść zmian sprzętowych

Jakiś czas temu donosiliśmy, że testerzy mogą już testować na konsolach PlayStation 5 zarówno wsparcie 3D Audio dla głośników stereo, jak i kompatybilność z dyskami M.2 NVME SSD. Sony na swoim blogu potwierdziło, że funkcje te także wchodzą w skład najnowszej aktualizacji, ku uciesze wszystkich posiadaczy najnowszego sprzętu japońskiego giganta.

Pamiętajcie, że dyski SSD muszą osiągać prędkości transferów od 5500 mb/s wzwyż. Jeżeli chcecie zainstalować taki w swojej konsoli, Sony przygotowało także specjalną stronę z instrukcjami, jak i pełen film instruktażowy.

Wracając jednak do 3D Audio, akustyka pomieszczenia będzie oceniana przez konsolę za pomocą mikrofonu wbudowanego w kontroler Dual Sense. Gdyby tego było jednak mało, posiadacze zestawów słuchawkowych Pulse 3D otrzymają specjalny equalizer, za którego pomocą będzie można łatwo modyfikować profile dźwięku wedle osobistych preferencji.

Jako że posiadam już słuchawki Sony Pulse 3D, każda poprawka związana z nimi cieszy mnie niezmiernie (źródło: PlayStation Blog)
Jako że posiadam już słuchawki Sony Pulse 3D, każda poprawka związana z nimi cieszy mnie niezmiernie (źródło: PlayStation Blog)

Zmiany w aplikacji mobilnej

To jednak ciągle nie wszystko, bo garść aktualizacji dotyczy także mobilnej aplikacji PlayStation oraz Remote Play App. Spójrzcie tylko na listę zmian:

  • Remote Play App – aplikacja pozwalała wcześniej tylko na streamowanie rozgrywki za pomocą WiFi. Teraz PlayStation Remote Play pozwala także na korzystanie z danych mobilnych. Zalecana prędkość łącza to około 15 Mb/s, a w ustawieniach aplikacji można dostosować jakość transmisji do posiadanego łącza;
  • PlayStation App – aktualizacja pojawi się 23 września. Pozwoli ona wyświetlać zawartość udostępnionego Share Screen od innego gracza w trakcie imprezy. W przypadku urządzeń z systemem Android, aktualizacja będzie udostępniana stopniowo.

Warto też zaznaczyć, że ogół zmian dotknie nieco posiadaczy PlayStation 4. Od teraz posiadacze starszych konsol będą mogli widzieć trofea z najnowszej konsoli Sony, tak jak było swego czasu na PS3.