App Store
(fot. pixabay.com)

App Store z lepszą polityką, ale niektóre zasady wciąż będą niedorzeczne

Czy wreszcie zyskamy wygodną metodę płacenia za Netflixa lub Spotify na iOS? Niestety, ale na to się nie zanosi. Apple zdecydowało się jednak na wprowadzenie pozytywnych zmian w App Store.

Nowe możliwości komunikacji z użytkownikami

Firma Tima Cooka wymaga od deweloperów korzystania z konkretnego, autorskiego systemu płatności w aplikacjach. Dotyczy to przykładowo wykupienia subskrypcji na Netflixa lub inną usługę streamingu. Nie byłoby to negatywnie odbierane, gdyby nie fakt, że od każdej takiej transakcji Apple pobiera „haracz”. Twórcy muszą więc obniżyć abonament, aby pozostać konkurencyjni lub pogodzić się z droższą ceną usługi na iOS.

Nic więc dziwnego, że wielu deweloperów protestuje przeciwko polityce Apple. Co więcej, część z nich zdecydowało się w 2019 roku złożyć pozew zbiorowy przeciwko firmie z Cupertino. Nie jest to sprawa związana z konfliktem z Epic Games, aczkolwiek również dotyczy App Store i niekoniecznie poprawnych działań Apple.

App Store
App Store to szansa dla deweloperów na ogromne zyski, ale muszą oni pogodzić się z polityką Apple (fot. Tabletowo.pl)

Najwidoczniej wspomniany pozew przyniósł efekty, aczkolwiek raczej niekoniecznie takie, które w pełni zadowoliłyby deweloperów. Producent iPhone’ów ogłosił zmiany, które niebawem zostaną wdrożone do App Store i obejmą twórców aplikacji.

Jednym z najważniejszym elementów nowej polityki jest ułatwienie deweloperom kontaktu z użytkownikami, aby poinformować ich o możliwości zapłacenia za chociażby subskrypcję poza aplikacją. Należy jednak zauważyć, że taki komunikat nie może pojawić się bezpośrednio w aplikacji i programista musi skorzystać z innej drogi. Apple proponuje przykładowo wysłanie stosownej wiadomości e-mail.

App Store z funduszem pomocy dla programistów

Dowiedzieliśmy się również, że firma Tima Cooka uruchomi specjalny fundusz pomocy, który będzie skierowany dla mniejszych twórców. Dokładniej obejmie on deweloperów, którzy rocznie zarabiają poniżej 1 mln dolarów w App Store.

W ramach przygotowanego projektu, mniejsi twórcy będą mogli liczyć na wypłatę w wysokości od 250 do 30 tys. dolarów. Kwoty mają być zależne od „historycznego udziału programisty w ekosystemie App Store”. Niestety, z funduszu skorzystają tylko twórcy z USA.