smartfon Apple iPhone smartphone
fot. Tyler Lastovich Pexels

Złe wieści: iPhone 13 będzie droższy niż iPhone 12

Zakup topowego iPhone’a zawsze wiązał się z koniecznością przygotowania większej kwoty. Za kolejną generację, którą Apple wkrótce oficjalnie zaprezentuje, trzeba jednak będzie zapłacić jeszcze więcej.

iPhone 13 będzie droższy niż iPhone 12

W ostatnich latach startowe ceny nowych iPhone’ów pozostawały na podobnym poziomie, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, ponieważ na innych rynkach, w tym polskim, finalna cena zależy w dużej mierze od aktualnego kursu dolara, a ten dynamicznie się zmienia.

Do tej pory nie pojawiły się żadne informacje na temat cen smartfonów z serii iPhone 13, ale najnowsze doniesienia z łańcucha dostaw wskazują, że będą one wyższe niż ceny modeli z rodziny iPhone 12.

iPhone 13
Rendery iPhone’ów 13, stworzone na podstawie dotychczasowych informacji (fot. MacRumors)

Jak donosi serwis DigiTimes, TSMC podobno informuje swoich klientów o wzroście cen zaawansowanych i dojrzałych procesów technologicznych nawet o 20%. Nowe ceny mają zacząć obowiązywać od stycznia 2022 roku, aczkolwiek klienci TSMC zapłacą też więcej za zamówienia z terminem realizacji w grudniu 2021 roku.

Według szacunków, ceny produkcji produktów, które powstają z udziałem technologii, wykorzystującej 7-nm proces technologiczny lub niższy, wzrosną od 3% do nawet 10%. Apple, jako jeden z największych klientów TSMC, może jednak liczyć na „preferencyjną” stawkę – mówi się, że gigant z Cupertino zapłaci Tajwańczykom najwyżej 5% więcej niż wczesniej.

Niestety, według obserwatorów rynku, w związku z powyższym należy się spodziewać, że smartfony z serii iPhone 13 będą droższe niż poprzednicy z linii iPhone 12. Dla przypomnienia, cena iPhone’a 12 mini zaczynała się w Polsce na start od 3599 złotych, iPhone’a 12 od 4199 złotych, iPhone’a 12 Pro od 5199 złotych, a iPhone’a 12 Pro Max od 5699 złotych.

smartfon Apple iPhone 12 5G smartphone
iPhone 12 (źródło: Apple)

Jednocześnie można się spodziewać, że 2021 rok będzie ostatnim, gdy cena iPhone’a z topowej serii nie przekroczy 4000 złotych. iPhone 13 mini ma być bowiem ostatnim, małym smartfonem Apple z topowym wnętrzem, a już w zeszłym roku iPhone z 6,1-calowym ekranem kosztował ponad 4000 złotych.

Cały czas czekamy na dokładniejsze informacje na temat cen smartfonów z serii iPhone 13. Teraz jednak nie zaskoczy nas, jeżeli faktycznie okażą się one wyższe niż ceny iPhone’ów 12.