Frostpunk 2

11 bit studios rzuca mięsem na Twitterze. Jakiś oszust wystawił na Kinguin klucze do Frostpunk 2

Rozpoczęła się śnieżna burza. Na platformie Kinguin pojawiła się oferta zakupu kluczy Steam dla gry Frostpunk 2. Problem w tym, że nie miała ona nawet swojej premiery. Jej twórcy są oburzeni.

Reklama

11 bit studios w szale bitewnym

Oficjalne konto gry Frostpunk 2 na Twitterze, a w ślad za nim przedstawiciele 11 bit studios, które jest twórcą gry, opublikowało post, w którym domaga się sprawiedliwości za umieszczenie na platformie Kinguin oferty z kluczami Steam dla nowego tytułu dewelopera. Koszt jednego klucza to 145,89 złotych. Ofertę wystawił jeden z Super Sellerów w serwisie.

Problem w tym, że żadne kody przedsprzedażowe nie są dostępne – nie tylko dla sklepów z drugorzędnej dystrybucji, ale nie ma ich nawet samo 11 bit studios. Producenci nie podali także oficjalnej ceny gry, więc 145,89 złotych widniejące przy ofercie to kompletny wymysł sprzedawcy.

Ponadto, G2PLAY.NET jakimś cudem udało się określić klasyfikację wiekową PEGI, której 11 bit studios również jeszcze nie otrzymało, a do tego najzwyczajniej w świecie sprzedawcy wkleili sobie odnośnik do zwiastuna nowej gry wprost z Epic Games Store. Prowadzący twitterowe konto Frostpunk 2 nie szczędzą gorzkich słów w stronę G2PLAY.NET, których oferta jest u podstaw nieuczciwa. A przecież mamy do czynienia z uznanym kontem na Penguin, określanym nawet partnerem platformy.

Platformy sprzedaży kodów złem koniecznym?

Serwisy sprzedaży gier w wersji cyfrowej są niezwykle popularne. Takie twory jak G2A.COM czy Kinguin przyciągają klientów, bo można tam dostać kody do nowych gier w znacznie niższych cenach. Nie zawsze jednak da się zweryfikować legalność ich źródeł, choć w wypadku najważniejszych sprzedawców powinno to być raczej jasne. Jak widać – nie zawsze tak jest.

Oferta cały czas jest dostępna na Kinguin – ciekawe, jak długo

Bardzo podobne praktyki trawiły także Allegro – handel kluczami aktywacyjnymi Windowsa 10 czy pakietu Microsoft Office niewiadomego pochodzenia kwitł tam w najlepsze. Dopiero niedawno serwis postanowił zaostrzyć politykę wystawiania tego typu ogłoszeń. W wypadku platform pokroju Penguin zapewne byłoby to znacznie trudniejsze, biorąc pod uwagę, że ich działalność polega właśnie na udostępnianiu sprzedawcom miejsca na umieszczanie własnych ofert z kodami. Odrobina moderacji by jednak nikomu nie zaszkodziła.

[Aktualizacja]

Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko w kwestii Frostpunk 2 od przedstawicielstwa platformy Kinguin. Przytaczamy je poniżej w całości (w wolnym tłumaczeniu):

Wiemy, że nadchodzące wydanie Frostpunk 2 wzbudza wiele emocji i chcemy połączyć fanów ze sprzedawcami oferującymi klucze. Przepraszamy za uwzględnienie niepotwierdzonych informacji, które pojawiły się w wykazie na Kinguin.net w odniesieniu do Frostpunk 2. Usunęliśmy je i poinformowaliśmy wszystkich odwiedzających naszą stronę, że gra dostępna jest tylko w przedsprzedaży.Brandon Doerfler, pełniący obowiązki CEO i CFO w Kinguin

To o tyle interesujący komentarz, że Frostpunk 2 wcale nie jest dostępny w przedsprzedaży. Trudno więc o bardziej niefortunny komunikat.