YouTube dodaje nowy gest, który ułatwi przewijanie wideo

O pasku postępu w aplikacji YouTube można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest wygodny w użytkowaniu. Odkąd usunięto możliwość przewinięcia do dowolnego momentu jednym prostym dotknięciem, jego użytkowanie stało się dosyć toporne. Teraz Google stara się naprawić błąd i powoli zaczyna wprowadzać nowy gest do przewijania.

Nowe gesty ułatwią korzystanie z aplikacji YouTube?

Od razu odpowiem: tak! Jeśli w dalszym ciągu ubolewasz nad usunięciem tap-to-seek, to niedługo możesz przestać. Nowe gesty może nie są tym samym, co wcześniej, ale z pewnością poprawią wygodę użytkowania. Obecny sposób na przewijania wideo – wywołanie paska postępu, wcelowanie w niego i szukanie interesującego nas momentu – nie jest najbardziej intuicyjne, ani też szczególnie szybkie.

Na szczęście pojawiło się rozwiązanie. Jeden z użytkowników Redditau/FragmentedChicken – zauważył, że YouTube wprowadził nowe gesty. Teraz, żeby szybciej (i precyzyjniej) przewinąć pasek postępu, wystarczy go wywołać i przytrzymać palec w dowolnym miejscu, po krótkiej chwili będziemy mogli przeciągnąć palcem po ekranie bez zasłaniania paska, co obrazuje poniższy gif.

Nowy gest przewijania paska postepu na YouTube
Tak wygląda obsługa nowego gestu do przewijania wideo w aplikacji YouTube (via. AndroidPolice)

Nie jest to jedyny gest, jaki pojawił się u niektórych z użytkowników. Ułatwione będzie także przewijanie filmików podzielonych na rozdziały. Podwójne tapnięcie dwoma palcami w ekran pominie oglądany obecnie rozdział i pozwoli kontynuować oglądanie od początku kolejnego. Funkcja może okazać się szczególnie przydatna przy nawigacji dłuższych, pofragmentowanych filmów, np. podcastów.

Wrażenia z użytkowania

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Choć nie należę do grona osób, którym szczególnie brakowało funkcji tap-to-seek, to przyznaję, że nowe gesty przewijania są bardzo wygodne w użytkowaniu. Przyzwyczaić się do nich nie będzie trudno. Mimo tego, że są to raczej drobnostki niż ważne zmiany platformy, wielu osobom mogą i z pewnością poprawią komfort codziennego korzystania z YouTube.