Forza Motorsport 7 - grafika promocyjna
Forza Motorsport 7 - grafika promocyjna

Forza Motorsport 7 – już wkrótce nie kupicie tej gry w żadnym sklepie Microsoftu

Tradycji musiało się stać zadość, ponieważ jest to kolejny rok, w którym gracze stracą dostęp do jednej z gier opatrzonych logiem Forza. Tym razem padło na Forza Motorsport 7, uwielbianą przez maniaków ścigania grę ekskluzywną dla ekosystemu Xboksa.

Jesień bez sportów motorowych

15 września 2021 – tego dnia Forza Motosport 7 zniknie ze sprzedaży w Microsoft Store oraz Xbox Marketplace. Kultowa pozycja nie będzie też od tego dnia dostępna w abonamencie Xbox Game Pass, co można uznać za niewątpliwie wielką stratę. Nie jest to oczywiście pierwsza sytuacja tego typu – rok temu ze sprzedaży została wycofana Forza Horizon 3. Dlaczego zatem Xbox usuwa ze sklepu jedne ze swoich najlepszych pozycji w katalogu?

Powodem są kończące się licencje na umieszczone w grze pojazdy, których wydawcy nie opłaca się ponownie przedłużać. W przypadku wyłączenia Forza Horizon 3 było to jednak zrozumiałe – Forza Horizon 4 jest o wiele lepszą pozycją od poprzedniczki, a każdy kto chciał jeszcze zostać na chwilę w słonecznej Australii, mógł zakupić pełną wersję gry za symboliczne 30-40 złotych.

Brak zastępstwa dla Forza Motorsport 7

W przypadku symulacyjnej odnogi kultowej serii Turn 10 Studios sytuacja wygląda jednak nieco inaczej niż temacie Forzy Horizon 3. Kolejna odsłona serii Motorsport na nową generację konsol jest ciągle w trakcie produkcji, przez co fani wymagających wyścigów na Xboksie po 15 września stracą jakiekolwiek alternatywy.

Nie oznacza to jednak, że w Forza Motosport 7 nie będzie można zagrać w ogóle. Microsoft z pewnością zaserwuje jakąś ciekawą ofertę przez usunięciem gry ze sklepu. Gracze, którzy już zakupili FM7 będą dalej mogli w pełni korzystać ze swojej kopii, a wersje fizyczne pozostaną w pełni wspierane przez kompatybilne modele Xboxa. Szkoda jednak, że taki los spotyka przede wszystkim gry wyścigowe, zwłaszcza że premiera Forza Horizon 5 już za rogiem!

Mało gier wyścigowych decyduje się teraz na brak licencjonowanych aut, a kolejnym problem są często ścieżki dźwiękowe, których licencje także wygasają po kilku latach. Miejmy jednak nadzieję, że zbliżająca się Forza Motorsport na nową generację będzie tak dobra, że do poprzedniej odsłony nie będzie po co wracać.