Sony pokazało aparat, który bardziej przyda się wideoblogerom niż fotografom

Sony stara się dostosować do wymagań współczesnych twórców, którzy swoje aparaty fotograficzne częściej wykorzystują, by robić filmy, a nie zdjęcia. Dlatego powstał nowy model Alphy, ZV-E10 – z myślą o wideoblogerach.

Reklama

Nowa Alpha Sony, specjalnie do filmów

Sony zapowiedziało pierwszy aparat z rodziny α stworzony z myślą o tworzeniu wideoblogów. ZV-E10 ma szereg funkcji, które przydadzą się twórcom skupiającym się na filmach.

Najważniejszym elementem body jest przetwornik obrazu APS-C Exmor CMOS o efektywnej rozdzielczości około 24,2 megapiksela, a obsługuje go procesor BIONZ X. ZV-E10 pożycza kilka elementów od popularnego modelu ZV-1, między innymi tryb rozmywania tła oraz automatycznego przenoszenia ostrości z twarzy filmowanej osoby na prezentowany przedmiot. Obudowa waży 343 gramy i wyposażono ją w otwierany na bok, obracany ekran LCD, który pozwala zamontować zewnętrzny mikrofon u góry. Wydaje się to być optymalnym układem dla tych, którzy nie lubią kombinować z przygotowywaniem sprzętu.

Jest jeszcze kilka łatwych w użyciu funkcji, które powstały specjalnie dla wideoblogerów, jak na przykład umieszczony u góry obudowy, nowy przycisk do błyskawicznego przełączania trybu pracy (Zdjęcia / Film / Zwolnione i przyspieszone tempo). Dostępne jest także nagrywanie w rozdzielczości 4K czy w zwolnionym tempie (120 kl/s.) w Full HD.

Cechy, które są ważne dla twórcy wideo

Posiadacze Sony ZV-E10 będą mogli korzystać z szeregu przydatnych cech aparatu. Mocowanie obiektywów typu E zapewni pełną dowolność w doborze obiektywu, ustawianie ostrości dzięki autofokusowi dostępne będzie z poziomu dotykowego ekranu, a o dobry dźwięk zadba opcja podłączenia mikrofonu przez stopkę Multi Interface lub za pomocą gniazda mikrofonowego. W obudowie znalazło się nawet miejsce na port słuchawkowy. Wśród funkcji typowo filmowych wymienia się:

  • Wewnętrzny zapis filmów 4K z odczytem wszystkich pikseli matrycy bez ich łączenia w grupy[vii]
  • Kodek XAVC S o dużej przepływności: 100 Mb/s w przypadku nagrywania w 4K
  • Zwolnione i przyspieszone tempo
  • Nagrywanie filmów Full HD z szybkością 120 kl./s
  • Funkcja nagrywania interwałowego[xi] do tworzenia animacji poklatkowych
  • Hybrid Log-Gamma (HDR) / S-Gamut3.Cine / S-Log3, S-Gamut3 / S-Log3

Z pewnością przydatne okażą się także: dźwignia zoomu optycznego z regulacją jego szybkości czy wydajny akumulator pozwalający nagrać do 125 minut filmu lub zrobić 440 zdjęć. Energię uzupełnić można także za pomocą USB-C, co może być pomocne w plenerach. Nowej Alphy da się także użyć jako kamery internetowej oraz przesyłać pliki RAW przez sieć Wi-Fi.

Aparat ZV-E10 będzie nabyć w drugiej połowie sierpnia u wielu autoryzowanych dealerów Sony. Do sprzedaży trafi także zestaw złożony z aparatu ZV-E10 i obiektywu z elektryczną regulacją zoomu E PZ 16–50 mm F3.5–5.6 OSS.