Chrome (fot. Tabletowo.pl)

Chrome 92 jest już udostępniany. Google skupiło się na prywatności i bezpieczeństwie

Użytkownicy najpopularniejszej przeglądarki internetowej powoli otrzymują dostęp do aktualizacji oznaczonej liczbą 92. W nowej wersji Google Chrome wprowadzono sporo ulepszeń w kwestii prywatności i bezpieczeństwa.

Reklama

Wygodniejszy dostęp do uprawnień nadanych stronie internetowej

Google Chrome, podobnie jak wszystkie inne popularne przeglądarki internetowe, zawiera moduły pozwalające kontrolować, do jakich dokładnie zasobów ma dostęp konkretna witryna. Przykładowo użytkownik może pozwolić lub nie na korzystanie z lokalizacji, mikrofonu czy aparatu.

Firma z Mountain View, w wersji 92 skierowanej na Androida, zdecydowała się ułatwić zarządzanie nadanymi uprawnieniami. Teraz, aby zobaczyć pełną listę udostępnionych zasobów, wystarczy tylko tapnąć na ikonę kłódki znajdującą się na pasku adresu.

google chrome 93
(fot. Google)

Z poziomu nowego menu kontroli bezpieczeństwa możemy również w łatwy sposób nadać lub odebrać uprawnienia. Całość sprowadza się wyłącznie do przesunięcia odpowiedniego przełącznika.

Jak podkreśla Google, początkowo rozwiązanie trafi do użytkowników Androida. Natomiast w nadchodzącym wersjach ma pojawić się również na innych platformach.

Szybkie akcje z nowymi funkcjami

W listopadzie zeszłego roku, wraz z Chrome 87, wprowadzono nowe możliwości zarządzenia przeglądarką z poziomu paska adresu. Od tego momentu, wystarczy wpisać odpowiednie hasło, aby przykładowo przejść do funkcji usuwania historii, otworzyć kartę incognito czy uruchomić proces aktualizacji przeglądarki.

(fot. Google)

W najnowszej aktualizacji rozszerzono listę dostępnych szybkich akcji. Teraz użytkownik może w ten sposób wykonać test bezpieczeństwa haseł i sprawdzić rozszerzenia pod kątem złośliwego oprogramowania, a także zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i synchronizacji danych.

Ulepszona izolacja witryn i szybsze wykrywanie phishingu

Google Chrome 93 to także lepsza izolacja witryn, czyli funkcji w dużym skrócie polegającej na osobnym przetwarzaniu każdej otwartej strony internetowej. Firma zaznacza, że teraz izolacja obejmuje szerszy zakres witryn, a także rozszerzenia. Ponadto, wprowadzono usprawnienia mające pozytywnie wpłynąć na sprawność działania przeglądarki.

Kolejna nowość to ulepszone wykrywanie phishingu. Według zapewnień twórców Chrome’a, dzięki zmianom w narzędziach przetwarzania danych, funkcja jest teraz 50 razy szybsza i zużywa mniej baterii.

Nowa aktualizacja jest już udostępniona, ale Google podkreśla, że proces wdrażania wszystkich ogłoszonych zmian może porwać przez najbliższe tygodnie.