Google: Emoji buźki z maseczką już nie „cierpi”. Zmienią się też symbole ciasta, bikini i piwa

Ponieważ 17 lipca jest Światowym Dniem Emoji, Google postanowiło dokonać kilku zmian w sposobie prezentowania poszczególnych symboli graficznych w systemie Android. W sumie modyfikacje spotkały 992 emoji.

Nowe emoji w katalogu Unicode 14.0

Na blogu Emojipedia zapowiedziano rozszerzenie katalogu dostępnych emoji o kolejne symbole. Wśród nich znalazły się buźki salutujące, przygryzające wargi czy rozpływające się niczym żótły ser lub ukazujące podawanie sobie dłoni, a nawet osoby niebinarne w ciąży. Ostateczne zatwierdzenie ich nastąpi we wrześniu 2021 roku, po czym zostaną wprowadzone do użytku przez Google czy Apple w systemach Android oraz iOS – najpóźniej w pierwszej połowie 2022 roku.

Nowe emoji, które zostaną zatwierdzone do użytku we wrześniu (fot. Emojipedia)

Google poprawia emoji na Androidzie

O ile katalog emoji Unicode jest stały, tak zarówno Google jak i Apple, a ostatnio także Microsoft, wprowadzają własne wersje kolorowych symboli w swoich systemach. Google stwierdziło nawet, że 992 emoji potrzebuje pewnego dopieszczenia, by nie wprowadzały w błąd lub po prostu prezentowały się lepiej. Firma nazywa nowe buźki i symbole „bardziej uniwersalnymi i autentycznymi”. Żadna z wprowadzonych zmian nie jest jednak jakaś drastyczna. Na przykład emoji ciasta przestało być takie „amerykańskie” – zamiast trójkątnego kawałka dyniowego przysmaku, emoji przedstawia teraz coś na kształt szarlotki w okrągłej formie.

Animation of pie emoji changing from a slice o a whole pie

Zmieniono proporcje ikon z pojazdami mechanicznymi, zmodyfikowano obrazki bekonu czy rogalika (laguna), a symbol bikini nie sprawia już wrażenia, jakby był noszony przez niewidzialną osobę. Co chyba ważne, zmieniły się też emoji burgera i piwa (!).

Animation of bikini emoji changing to new design

Najwięcej uwagi Google poświęciło chyba emoji buźki z założoną maseczką. Aktualnie wygląda ona po prostu na chorą, albo przynajmniej cierpiącą z powodu faktu samej konieczności noszenia maseczki. Teraz ma ona nie być tak smutna – otwarte oczy mają sugerować nie chorobę, a być „uniwersalnym symbolem okazywania życzliwości innym” – przez dbanie o ich bezpieczeństwo.

Animation of mask emoji opening it's eyes and blinking

Nowe projekty emoji od Google wylądują na Androidzie 12, więc albo poczekamy na nie do aktualizacji systemu w naszym smartfonie, albo zobaczymy je dopiero na nowym urządzeniu z Androidem. Ewentualnie możemy ich szukać na innych platformach Google, takich jak Gmail, Chrome OS czy Google Chat.