system Microsoft Windows 365
Windows 365 (źródło: Microsoft)

Jeden błąd na prezentacji Microsoftu i już znamy część cennika Windows 365 dla firm

Microsoft zaprezentował niedawno usługę Windows 365 – system oparty na chmurze i przeznaczony do użytku w środowisku firmowym. Wszyscy zainteresowani oficjalnie będą mogli z niej skorzystać już 2 sierpnia tego roku. Do tego czasu cennik usługi miał pozostać tajemnicą, jednak nie trzeba było długo czekać, aż ktoś puści parę z ust. Przez nieuwagę jednego z prowadzących konferencję Windows Inspire, światło dzienne ujrzały dostępne konfiguracje sprzętowe oraz część cennika, uzależnionego od wybranych w trakcie zakupu podzespołów.

Windows 365 – cennik i dostępne konfiguracje

Microsoft chce, aby Windows 365 był możliwie jak najlepiej przygotowany do pracy w każdym możliwym scenariuszu, dlatego będzie oferował istne zatrzęsienie opcji personalizacji urządzenia podczas konfiguracji usługi. Począwszy od wariantu z tylko jednym vCPU na pokładzie, 2 GB RAM i 64 GB pamięci przeznaczonej na pliki każdego użytkownika z osobna, a kończąc na wersji z aż 8 vCPU , 32 GB RAM oraz 512 GB ROM.

Zgodnie z wytycznymi firmy, pierwsza z omawianych wersji zapewni niezbędne narzędzia i komfort pracy nauczycielom, różnej maści szkoleniowcom oraz pracownikom centrów telefonicznych, zaś druga zorientowana ma być na potrzeby deweloperów aplikacji, twórców internetowych i wszystkich innych zawodów kreatywnych. Jak widać na powyższym przykładzie, Microsoft nie planuje pozostawić na lodzie żadnej, potencjalnie zainteresowanej takim rozwiązaniem branży.

system Microsoft Windows 365
źródło: Microsoft

Na konferencji Microsoft Inspire, podczas której prezentowano między innymi sposób, w jaki organizacje będą mogły uzyskać dostęp do wszystkich oferowanych przez Windows 365 korzyści, jeden z prowadzących przez przypadek wyświetlił slajd ukazujący ekran konfiguracji usługi wraz z… ceną za tę konkretną wersję. Za wariant oddający w ręce użytkowników 2 vCPU, 4 GB RAM oraz 128 GB pamięci, przyjdzie zapłacić 31 dolarów amerykańskich miesięcznie (równowartość ~120 złotych).

W specjalnym oświadczeniu, Microsoft potwierdził, że będzie to kwota obowiązująca w dniu oficjalnego rozpoczęcia sprzedaży. Dodał również, że miesięczny koszt poszczególnych konfiguracji będzie zależny od preferowanych przez użytkownika podzespołów, zgodnie z prostą i logiczną zasadą: im wydajniejszy sprzęt, tym wyższy abonament.

windows 365 cena abonamentu
źródło: The Verge

Aby móc wykorzystać pełen potencjał drzemiący w usłudze, Microsoft zaleca korzystanie z niej za pośrednictwem (wiadomo!) systemu operacyjnego Windows. Oczywiście to nie tak, że usługa będzie dostępna tylko i wyłącznie na autorskiej platformie Microsoftu. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby korzystać z niej na przykład na macOS, choć pojawiają się już pewne zastrzeżenia, że nie wszystkie funkcje (nie podano, które dokładnie) będą działały na innych wiodących systemach, jak należy.