Ważne

Aparat Huawei Mate 10 Pro przetestowany przez DxOMark. Możecie być zaskoczeni wynikiem

Na DxOMark ostatnio znowu posypały się gromy, ponieważ zdaniem mnóstwa osób “dziwnie” się złożyło, że wprowadzono nowy system oceniania zaraz przed premierą iPhone’ów 8 i 8 Plus, gdyż według niego miały one najlepsze aparaty na rynku. “Miały”, ponieważ równie dobry okazał się ten w Galaxy Note 8. A jak na ich tle wypada ten z Huawei Mate 10 Pro? Możecie być mocno zaskoczeni.

Flagowce Huawei nigdy nie radziły sobie specjalnie dobrze w rankingach DxOMark – wyraźnie bowiem odstawały od bezpośredniej konkurencji, chociaż z każdym rokiem widać było poprawę. Po zmianie systemu oceniania trudno było jednak przewidzieć, jak w testach wypadnie kolejny smartfon tej marki. Jak się właśnie okazuje, wyjątkowo i zaskakująco dobrze.

Huawei Mate 10 Pro zdobył łącznie 97 punktów. Co ciekawe, ekipa DxOMark przyznała mu równą stówkę za zdjęcia, natomiast za wideo dużo mniej, bo już tylko 91. Taki wynik pozwolił jednak smartfonowi wskoczyć na drugie miejsce w rankingu! Według niego, lepszy aparat ma już tylko Google Pixel 2 (98 punktów). Przypomnieć Wam, ile dostały iPhone 8 Plus i Galaxy Note 8? 94 punkty (odpowiednio po: 96 i 89 oraz 100 i 84).

Zaskoczeni?

Ocena aparatu w Huawei Mate 10 Pro

Powyżej możecie zobaczyć dokładną punktację za poszczególne aspekty. Jeżeli chcecie natomiast zapoznać się dokładniej z całym testem, udajcie się na podlinkowaną w źródle stronę DxOMark. Przy okazji przypomnę jeszcze, że każdy z Was może całkowicie za friko odebrać program do obróbki zdjęć, DxO OpticsPro 11 Essential Edition, który normalnie kosztuje 129 euro, czyli ~550 złotych. Dokładną instrukcję, jak to zrobić, znajdziecie >tutaj<.

Polecamy również:

Huawei Mate 10 Pro – pierwsze wrażenia. Czym zaskoczył Huawei?

Według DxOmark jest dwóch królów mobilnej fotografii: Samsung Galaxy Note 8 i iPhone 8 Plus

Źródło: DxOMark

Komentarze

 • Gamer

  Tylko potwierdzenie prawdy ze Doc jest niczym innym jak programowi, który ma ściśle określony algorytm, na którego podstawie ustal sie ocenę czesto nieadekwatne do rzeczywistości. Pierwsze porównania mate 10 pro z note 8 są niszczące na korzyść Note 8, co chyba nikogo nie dziwi.

  • Yep

   DxO, nie Doc:)

  • Pathfinder

   Zapodaj linka do porównania z Not8 :) albo kieruj gdzie szukać bo z chęcią zobaczę. ThX

   • Gamer

    Wpisz w yt mate 10/pro vs note 8. Linki są blokowane. Tyle potrafi zrobić każdy, który potrafi pisać, wiec wierzę w ciebie:)

    • jaad75

     Na YT, to akurat ocenić jakości zdjęć nie można. Póki co, widziałem zbyt mało porównywalnych zdjęć, żeby wyrobić sobie zdanie. Potrzebne są te same scenki/tablice w kilku różnych scenariuszach oświetleniowych, ale przy tych samych parametrach ekspozycji w obu telefonach – nie wiem dlaczego DxO zrezygnowało z tego w recenzji Mate 10…

     • Gamer

      Dlaczego nie? Mam 2 telefony, które jednoczesnie nagrywaja to samo i zdjęcia z tych samych kadrów. Jeśli jeden telefon ma zdjecia/filmu lepsze w 8/10 przypadków przy chociazby kilkunastu czy 20 ujęciach – to już sporo mowi.

     • jaad75

      Bo żeby ocenić jakość zdjęcia trzeba minimum przyjrzeć mu się w widoku 1:1, bez dodatkowej kompresji i oczywiście w zarządzanym środowisku (skalibrowany i oprofilowany monitor i oprogramowanie, które ten profil uwzględnia). Dodatkowo, żeby powiedzieć coś więcej o rzeczywistej jakości aparatów, a nie trafności doboru parametrów ekspozycji, czy choćby balansu bieli przez automatykę, należy zrobić zdjęcia tych samych obiektów w kontrolowanych warunkach, przy tych samych lub maksymalnie zbliżonych ustawieniach. Jeśli chcemy wiedzieć jeszcze więcej o samym sprzęcie, należy porównać RAW itd… Wszystko zależy od tego na jak dokładnym porównaniu nam zależy…

     • Gamer

      Taaaaa…
      A jak robisz zdjęcia w zyciu? Ściągasz telefon odpalasz aparat, “klik” i jest. Bez żadnych kontrolowanych warunków, i nikt normalny nie banda sie jakis specjalny spdt czy monitor. Jak jesteś fotografem to i tak używasz lustrzanki, a jeśli telefon to twój główny aparat to co najwyżej umiesz wyciągnąć z niego więcej trybem manualnym.

      Nie wiem z czym masz problem…. widzę 20 zdjęć przedstawiających to samo, z 2 telefonow, z czego na jednym 17-18/20 ujęć jesy lepszych.
      Wynik jest oczywisty i zaklinanie rzeczywistości nic to nic da.

      I jeszcze ten raw… większość sie będzie sie nabrać w obróbkę… bedzie robic w automacie i do druku.
      Pozdrawiam:)

     • jaad75

      Po kolei:
      Jak robię zdjęcia smartfonem? Zawsze patrzę na to, czy czas naświetlania i czułość są adekwatne do warunków i tego, co chcę uzyskać, jeśli nie są, zmieniam (najczęściej czas, czułość pozostawiam automatyce w większości przypadków). Kontrolowane warunki są potrzebne do miarodajnego porównania, odpowiednie narzędzia (monitor, oprogramowanie) również. Trzeba mieć odpowiednie próbki, żeby porównywać porównywalne. To zresztą żadne odkrycie, portale testujące sprzęt foto robią to w ten sposób od jakichś 20-tu lat, a papierowe magazyny od kilkudziesięciu.
      Tak, jestem fotografem, i tak, używam również lustrzanek, ale to nie ma nic do rzeczy.
      Na to, czy zdjęcie jest lepsze technicznie składa się wiele aspektów i każdy z nich należy ocenić. Chodzi zarówno o aspekty widoczne nawet na sieciowych miniaturkach, typu kolory, czy zakres dynamiczny i kontrast albo odblaski, jak i te widoczne tylko w widoku 1:1, czyli ilość detali, wszelkie artefakty z wyostrzania/odszumiania, aberracje chromatyczne itd. Nie da się ich zobaczyć na zrekompensowanym filmiku z YT. Tyle.
      A RAW, jak napisałem wyżej, może służyć do jeszcze dokładniejszej analizy samego sprzętu, dzięki uwolnieniu się od często bardzo agresywnych algorytmów obróbki JPG danego producenta.
      To są zresztą oczywistości, znane każdemu, kto siedzi choć trochę głębiej w temacie – wciąż nie mogę pojąć, że smartfonowcy spierają się zażarcie o lepsze i gorsze aparaty w ich telefonach, a nie mogą opanować podstawowych zasad, które sprawiają, że porównania są miarodajne.

     • Gamer

      Nawet nie czytam, nie warto zajmować się jedynymi wypocinami:)

     • jaad75

      Nie no, pewnie, lepiej dalej afiszować się ze swoim dyletanctwem. :D

  • stark2991

   Pamiętaj że dochodzi tu ocena subiektywna. Ładniejsze zdjęcia z Note 8 niekoniecznie muszą być również poprawniejsze technicznie

   • Gamer

    I to samo w drugą stronę. Jednak gdy widze zdjęcia z obu telefonow to jednak zdecydowana większość, jesli nie wszystkie wychodzą ładniej na note 8 – co nie jest zaskoczeniem. Lwica to tu nic wiecej, jak brand, piksele mniejsze, a aparat monochromatyczne – totalny useless…
    Prędzej bym poszedł w v30, ale już jest deep sea blue wiec wybór oczywisty:)

 • Stasiek_Rzyd

  punktacja dxo w kategorii telefony ma zerową wartość porównawczą

  • Braknazwy

   Tak samo jak antutu ale wszyscy się tym jarają

 • Piotrek P

  Ciekawe są za to porównania Note 8 i LG V30.

  • Gamer

   Nom v30 leży, ale to oczywiste.

 • cherrz

  Czy ktoś jeszcze ich bierze na poważnie?

  • anemusek

   Nie.

  • Braknazwy

   Antutu biorą więc takie dxomark też sobie ładny hajs na tym zarabia

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona