Face ID ma jedną wadę: nie jest dziecioodporny. System rozpoznawania twarzy oszukany przez 10-latka - Tabletowo.pl

Face ID ma jedną wadę: nie jest dziecioodporny. System rozpoznawania twarzy oszukany przez 10-latka

Technologia rozpoznawania twarzy Face ID to szczytowe osiągnięcie Apple ostatnich kilku lat. Jest jedna szansa na milion, że iPhone X odblokuje się, gdy w kamery czujników spojrzy ktoś inny niż właściciel smartfona. W sieci pojawiają się kolejne przypadki takiego splotu wydarzeń.

Attaullah Malik opublikował na YouTube krótki film, ukazujący jak jego 10-letni syn odblokowuje przy pomocy Face ID iPhone’a X swojej mamy. Oto, jak opisuje całą sprawę:

Na YouTube widzieliśmy całą masę filmów, pochodzących od użytkowników iPhone’ów X, próbujących oszukać system rozpoznawania twarzy Face ID. Kiedy ja i moja żona otrzymaliśmy nasz egzemplarz, nie mieliśmy podobnych intencji. Jednak w wieczór, gdy konfigurowaliśmy Face ID, do naszej sypialni wbiegł nasz syn, żeby pobawić się nowym iPhonem. Moja żona oznajmiła mu, że nie będzie miał nawet możliwości odblokowania smartfonu. Syn zrobił dokładnie to, co robią dzieci, kiedy mówi się im, że nie mogą czegoś zrobić: podniósł telefon mamy, spojrzał na niego i po prostu odblokował.

Nie oznacza to, że twoje dzieci będą mogły odblokować twojego iPhone’a X. Oznacza to, że syn Attaullaha Malika będzie mógł odblokować smartfon swojej mamy. Tylko tyle i aż tyle.

iPhone X jest ogólnie bardzo bezpieczny, jednak Apple przewidziało, że tego typu błędy mogą się pojawiać. Wspomina o nich w instrukcji smartfonu. Może mieć on problemy z dostrzeżeniem i interpretacją małych różnic między rodzeństwem, zwłaszcza małych dzieci.

Co ciekawe, Face ID ciągle aktualizuje nasz wzorzec twarzy, aby dostosowywać się do zmian w wyglądzie. Dlatego będziemy w stanie odblokować telefon nawet po latach, gdy przybędzie nam zmarszczek. Z tego samego powodu system może pomylić nas z naszym własnym dzieckiem. Jest to też powód, dla którego bliźniaki mogą czasem odblokowywać iPhone’a X swojego brata lub siostry.

Dobra wiadomość jest taka, że dzieci szybko dorastają, a zanim się zorientujemy, wylecą z rodzinnego gniazda. Do tego czasu może się okazać, że będą miały dostęp do naszego smartfona, ale cóż – czy rodzice nie przywykli już do tego, że mało co pozostało już tylko i wyłącznie ich własnością? ;)

źródło: Wired przez BGR

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona