Widocznie da się oszukać Face ID w iPhonie X przy pomocy maski - Tabletowo.pl

Widocznie da się oszukać Face ID w iPhonie X przy pomocy maski

Wykorzystując maskę, wydrukowaną na drukarce 3D, zespół wietnamskich badaczy twierdzi, że oszukał wykorzystywaną przez Apple technologię rozpoznawania twarzy. Członkowie ekipy podkreślają, że system ten nie jest jeszcze „wystarczająco dojrzały”, by zagwarantować bezpieczeństwo danych zgromadzonych na smartfonach.

Podczas premiery iPhone’a X, jeden z wiceprezesów Apple, Phil Schiller stwierdził, że Face ID, jak firma nazwała swój system rozpoznawania twarzy, potrafi odróżnić ludzką twarz od maski, dzięki sztucznej inteligencji.

Wietnamska firma zajmująca się zagadnieniami bezpieczeństwa Bkav, postanowiła to sprawdzić. Korzystając z drukarki 3D, stworzyła maskę, przy pomocy której udało się oszukać system Face ID. Koszt stworzenia maski był relatywnie niski – to 150 dolarów.

Jak można przeczytać na blogu firmy, „nos został wykonany ręcznie, a do niektórych partii użyto druku 2D. Całość jest połączeniem druku 3D z makijażem i obrazami 2D. W miejscu policzków i dookoła twarzy znajdują się duże obszary materiału imitującego skórę, by oszukać algorytmy Face ID”.

Tabletowo.pl Widocznie da się oszukać Face ID w iPhonie X przy pomocy maski Apple Bezpieczeństwo Smartfony

Firma Bkav upodobała sobie udowadnianie firmom technologicznym, że rozpoznawanie twarzy nie jest najlepszym sposobem na odblokowywanie urządzenia, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie danych. W 2008 roku Wietnamczycy przeprowadzali podobne próby na kamerach laptopów Toshiby, Lenovo i Asusa, gdzie stosowano podobne technologie.

„Wiele osób na świecie próbowało już odblokowywać iPhone’y X przy pomocy masek, ale wszystkie te próby spełzły na niczym. Nam się udało, ponieważ wiemy dokładnie, jak działa Face ID, i jak go oszukać.”

Według specjalistów z Bkav, mechanizm rozpoznawania twarzy nie jest tak restrykcyjny, jak twierdzi Apple i wyrażają zaniepokojenie, że gigant z Cupertino zbyt mocno polega na Face ID. Tworzy to pewne zagrożenia.

„Potencjalnymi celami nie będą zwykli użytkownicy, ale milionerzy, liderzy wielkich korporacji, politycy i agenci służb specjalnych. Ci ludzie muszą zrozumieć, że Face ID jest ‚dziurawy'”.

Według badaczy z Bkav, na razie najlepszym zabezpieczeniem biometrycznym jest czytnik linii papilarnych.

źródło: Bkav przez Gadgets360

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona