Samsung właśnie potwierdził, że Exynos 9810 będzie napędzać jego przyszłoroczne flagowce
Ważne

Samsung właśnie potwierdził, że Exynos 9810 będzie napędzać jego przyszłoroczne flagowce

Poznaliśmy też częściową specyfikację nowego procesora

Samsung od lat z powodzeniem stosuje w swoich high-endach autorskie procesory. Co więcej, nierzadko okazują się one lepsze od układów Qualcomma z tej samej półki. W przyszłym roku Koreańczycy nie zamierzają z tego rezygnować. Właśnie potwierdzili, że przyszłoroczne flagowce będzie napędzać Exynos 9810.

Procesor dołączy do rodziny Exynos 9, do której przynależy także Exynos 8895napędzający Galaxy S8, Galaxy S8+ i Galaxy Note 8. Na obecnym etapie nie możemy jednak potwierdzić, że Exynos 9810 zostanie sercem następcy każdego z nich, ponieważ plotka głosi, że w Galaxy Note 9 Samsung może zastosować inny, bardziej zaawansowany technologicznie układ (bo wytwarzany m.in. w niższym procesie litograficznym).

Jak podaje Samsung, Exynos 9810 jest flagowym procesorem, w którym zastosowano trzecią generację autorskich rdzeni, a do tego również ulepszoną grafikę. W ostatnim przypadku niewykluczone, że chodzi o Mali-G72, na którą zdecydował się także Huawei w Kirinie 970. Zobaczymy jednak, z ilu rdzeni będzie się składać GPU – maksymalna dostępna ich liczba wynosi aż 32.

Oprócz tego, Exynos 9810 ma mieć także modem gigabit LTE z możliwością agregacji do sześciu pasm. Całość ma powstawać w 10-nm procesie technologicznym drugiej generacji. Jeżeli się nie mylę, chodzi tu dokładnie o 10 nm FinFET LPP (Low Power Plus). W porównaniu do pierwszej generacji, pozwala on zwiększyć wydajność układu o 10% oraz jednocześnie zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię o 15%.

Samsung już w kwietniu zapowiedział, że produkcja procesorów z wykorzystaniem 10 nm procesu FinFET LPP rozpocznie się najpóźniej do końca czwartego kwartału 2017 roku. Przy okazji warto wspomnieć, że niepotwierdzona oficjalnie plotka głosi, że producent w grudniu 2017 roku zacznie także składanie Galaxy S9 i Galaxy S9+.

Źródło: Samsung

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona