Ważne

Samsung właśnie potwierdził, że Exynos 9810 będzie napędzać jego przyszłoroczne flagowce

Poznaliśmy też częściową specyfikację nowego procesora

Samsung od lat z powodzeniem stosuje w swoich high-endach autorskie procesory. Co więcej, nierzadko okazują się one lepsze od układów Qualcomma z tej samej półki. W przyszłym roku Koreańczycy nie zamierzają z tego rezygnować. Właśnie potwierdzili, że przyszłoroczne flagowce będzie napędzać Exynos 9810.

Procesor dołączy do rodziny Exynos 9, do której przynależy także Exynos 8895napędzający Galaxy S8, Galaxy S8+ i Galaxy Note 8. Na obecnym etapie nie możemy jednak potwierdzić, że Exynos 9810 zostanie sercem następcy każdego z nich, ponieważ plotka głosi, że w Galaxy Note 9 Samsung może zastosować inny, bardziej zaawansowany technologicznie układ (bo wytwarzany m.in. w niższym procesie litograficznym).

Jak podaje Samsung, Exynos 9810 jest flagowym procesorem, w którym zastosowano trzecią generację autorskich rdzeni, a do tego również ulepszoną grafikę. W ostatnim przypadku niewykluczone, że chodzi o Mali-G72, na którą zdecydował się także Huawei w Kirinie 970. Zobaczymy jednak, z ilu rdzeni będzie się składać GPU – maksymalna dostępna ich liczba wynosi aż 32.

Oprócz tego, Exynos 9810 ma mieć także modem gigabit LTE z możliwością agregacji do sześciu pasm. Całość ma powstawać w 10-nm procesie technologicznym drugiej generacji. Jeżeli się nie mylę, chodzi tu dokładnie o 10 nm FinFET LPP (Low Power Plus). W porównaniu do pierwszej generacji, pozwala on zwiększyć wydajność układu o 10% oraz jednocześnie zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię o 15%.

Samsung już w kwietniu zapowiedział, że produkcja procesorów z wykorzystaniem 10 nm procesu FinFET LPP rozpocznie się najpóźniej do końca czwartego kwartału 2017 roku. Przy okazji warto wspomnieć, że niepotwierdzona oficjalnie plotka głosi, że producent w grudniu 2017 roku zacznie także składanie Galaxy S9 i Galaxy S9+.

Źródło: Samsung

Komentarze

 • Aviczi

  Aha czyli seria galaxy na odpierdal a wszystkie najlepsze cacka do notatnika?. Oj złe podejście. W takim razie w przyszłym roku nie kupię Samsunga. Tylko iphone XI

  • Łukasz Łągiewka

   Kolego iPhone X jest tylko okazyjny. W przyszłym roku będzie iPhone 9

   • Nie wiadomo, chodzą ploty o iPhone X Plus ;D

    • Michał P

     To będzie iPhone XD

  • Linkyop

   Wiesz, że wszystkie modele Samsung’a to Galaxy? Geniuszu.

 • Daniel Kurkowski

  Co do Samsungów to nabrałem przekonania że są naprawdę trwałe. Wcześniejszy j3 w kiblu się topił minutę, nim nie zdecydowałem się go wyjąć – byłem bliskinod spuszczenia wody😂 – i działał bez zakłóceń jeszcze kilka m-cy nim drzwiami go nie ścisnąłem radośnie, przypadkowo. Aktualna A5 dwa razy kałużę zaliczyła i wszystko jest ok od 2 tygodni, jak na razie. Oczywiście używam gumowych pleckow. Z iPhone jak gość wsiadł do auta i coś mu chrupło – tel był w tylnej kieszeni – To błagał, aby to był kręgosłup😂

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona