Samsung inwestuje w Sztuczną Inteligencję. Zapewne odczują to właściciele Galaxy S9 i Galaxy Note 9

Samsung jest niekwestionowanym liderem na rynku półprzewodników, jednak konkurencja nie śpi i również wprowadza liczne innowacje do swoich chipsetów. Ostatnim “krzykiem mody” jest Sztuczna Inteligencja. Koreańczycy nie zamierzają zostać w tyle i swojego przyszłorocznego, flagowego Exynosa też najpewniej wyposażą w to rozwiązanie.

Jak podaje południowokoreański serwis The Korea Herald (na podstawie informacji, przekazanych od źródeł, siedzących w temacie), Samsung w sierpniu tego roku zainwestował w chiński start-up DeePhi Tech, zajmujący się rozwojem Sztucznej Inteligencji. Z firmą współpracują również m.in. MediaTek, Xilinx i Amazon Web Services. To duże osiągnięcie, ponieważ została ona założona w 2016 roku, a więc bardzo niedawno.

Co ciekawe, to nie pierwsza taka inwestycja, gdyż w październiku 2016 roku Samsung zdecydował się na podobny krok w przypadku brytyjskiego przedsiębiorstwa Graphcore. Wówczas transakcja opiewała na 30 milionów dolarów amerykańskich. Jest to wyraźny sygnał, że Koreańczycy dostrzegają rosnącą rolę Sztucznej Inteligencji i nie zamierzają przespać tego boomu.

Szczególnie, że niektórzy konkurenci już wprowadzili “inteligentne” procesory na rynek. Apple A11 Bionic (iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X) dysponuje na przykład systemem neuronowym. Huawei poszedł o krok dalej i z Kirinem 970 zintegrował NPU, czyli Neural Processing Unit, który jest w stanie przetwarzać niektóre zadania znacznie szybciej niż GPU i CPU, w dodatku przy niższym zapotrzebowaniu na energię.

Z dużym prawdopodobieństwem można więc założyć, że przyszłoroczny, flagowy Exynos, który trafi do Galaxy S9, Galaxy S9+ i Galaxy Note 9 również będzie miał Sztuczną Inteligencję na pokładzie. Osobiście obstawiam, że Samsung zdecyduje się na podobne rozwiązanie, jak Huawei, czyli dedykowany AI chipset, ponieważ wydaje się to najbardziej efektywną konfiguracją.

Polecamy również:

Jesteście ciekawi, jaki procesor będzie napędzać Samsunga Galaxy Note 9?

Źródło: The Korea Herald

Komentarze

  • Przemek Brania

    To bardzo dobrze jednak samsung mógł by jeszcze zoptymalizować swoje urządzenia tak jak apple to robi w iphone-ah i ma użadzenie doskonałe może oprucz czytnika lini papilarnych bo jego umiejscowienie jest fatalne. Licze nato że uda się samsungowi umieścić czytnik w ekranie i będzie totalny szał

  • anemusek

    A co sieci neuronowe mają wspólnego z sztuczną inteligencją?
    Ogólnie Samsung ma zaszyty w Exynosach i dodany do qualcommów dość mocny rdzeń dsp cadency będący jak każdy procesor dsp również akceleratorem sieci neuronowych aczkolwiek szczątkowo go wykorzystuje. Praktycznie każdy Snap ma mocny dsp hexagon obsługujący biblioteki tensor flow i radzący sobie znacznie lepiej niż “npu” huaweia. Ogólnie to głównie szum marketingowy i zero innowacji.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona