Ważne

Spójrzcie na Windows 10 Mobile ten jeden, ostatni raz. “Nie udało się” – mówi wiceszef mobilnych okienek

Wczoraj w serii tweetów Joe Belfiore, uznawany za pierwszego orędownika mobilnego Windowsa oficjalnie potwierdził, że zarówno sprzęt z Windows Mobile, jak też sam system, nie leżą już w centrum zainteresowania Microsoftu. Oprogramowanie nie umrze – wciąż będą wydawane na niego poprawki bezpieczeństwa, ale nie będzie już rozwijane. Zostanie zawieszone w technologicznym limbo

Dla wielu osób Joe Belfiore jest jak microsoftowa wyrocznia. Wiele zdziałał, pomagając przy stworzeniu interfejsu Metro, ożywił kafelki w Windows Phone i “wychowywał” Cortanę. Ostatnie 9 miesięcy spędził poza firmą, podróżując po świecie i używając na co dzień iPhone’a lub smartfona z Androidem. Pierwsze informacje przekazane po jego powrocie zasmuciły wielu fanów Windowsa 10 Mobile, gdyż Joe oficjalnie potwierdził, że system nie będzie już rozwijany.

Windows Mobile już od dłuższego czasu nie wskakiwał do porównań popularności systemów mobilnych. Belfiore wyjaśnia, że przyczyną porażki tego systemu był brak aplikacji. Ludzie nie chcieli korzystać z mobilnych kafelek od Microsoftu, bo nie mogli znaleźć w sklepie z aplikacjami ulubionych programów. Deweloperzy zaś nie chcieli pisać aplikacji pod Win10 Mobile, bo za mało ludzi je pobierało, i tak zamykało się błędne koło. Firma próbowała coś z tym robić, dostarczając programistom kompletne narzędzia do budowania aplikacji, a nawet oferując honoraria za działanie na rzecz tej platformy, ale wszystko na próżno. Garstka opłacanych deweloperów to za mało, żeby utrzymać przy sobie miliony użytkowników.

Obecnie Microsoft koncentrować się będzie na oferowaniu swoich rozwiązań na najbardziej popularnych platformach mobilnych. Jesteśmy przyzwyczajeni do znakomicie działającego pakietu Office na Androida i iOS, a niedawno gigant z Redmond wypuścił nawet testowo przeglądarkę Edge na te systemy, i przemianował Arrow Launcher na Microsoft Launcher (tymczasowo w wersji beta). Nakładka na Androida (którą swoją drogą polecam – używałem jej dłuższy czas) zyskała kilka nowych funkcji i z pewnością będzie nadal rozwijana przez dewelopera.

Choć Windows 10 Mobile został gdzieś daleko z tyłu, grzebiąc się w błocie nietrafionych decyzji i zwyczajnego pecha, to aplikacje Microsoftu nadal będą jednymi z najlepszych w swojej klasie. Jeśli jednak na poważnie myślałeś o kupnie smartfona z Windowsem na pokładzie, to przyszła pora na otrzeźwienie. Skoro nawet Joe Belfiore pożegnał się z tak kochanym przez niego projektem, to nie ma sensu robić sobie nadziei na to, że Windows Mobile kiedykolwiek się podniesie. Żeby tak się stało, to system ten musiałby literalnie powstać z martwych. A o to nie modlą się już nawet jego najbardziej wierni wyznawcy.

źródło: @joebelfiore dzięki PhoneArena, fonearena 

Komentarze

 • Tortilla

  System miał potencjał, zamknięty, lekki, nawet na zwykłym snapie 410 z 1GB RAMU działał swego czasu bardzo przyzwoicie. Devy uśmiercili ten system niestety, a szkoda. I nie chodzi tu o to, że każdy miał porzucić iOS/Androida na rzecz WP, lecz o to, że konkurencja zawsze przynosi korzyści dla konsumenta. A tak mamy duopol, od którego praktycznie nie mamy alternatywy.

  • Co gorsza obawiam się, że inne pomysły typu czysty Linuks czy już umarłe Ubuntu na telefony spotka ten sam los. Tak samo jak pomysły typu CyanogenMod i pewnie z pół tuzina innych, których nie znam. Skończy się zapewne tak jak na rynku PC: Windows albo MacOS i długo, długo nic.

   • Tortilla

    CM i tak był na androidzie. A projekty Linuxowe na telefony, o ile dojdą do skutku, to tylko dla geeków tak naprawdę (i to niewielkiego procenta)

 • GieKa

  MS najlepsze co teraz mógłby zrobić to wypuścić Androida na nowsze smartfony z W10M. :D

  • Sosna

   He he ciekawa koncepcja :-)

 • Linkyop

  Dziwne, że dopiero teraz jest upadek.

 • Artur Węgliński

  Ja czekam na surfacephone :)

  • notonlypierogi

   Powodzenia

 • bartek

  Jeszce w zeszłym roku M$ zarzekał się, że nawet jak nikt nie będzie korzystał z w10m to oni i tak go będą rozwijać. Znowu kłamali.

 • oh

  Miałem Nokia Lumia z windows 8.1 i sobie chwaliłem. Działał lepiej od xperii z Android 4.

  • Proszę Cię – Lumie były mistrzami wydajności, dopóki nie wprowadzili win10, która zamulił system, ale wprowadził dużo fajnych funkcji(a kilka zabrał). Strasznie spartolili tą sprawę – uwielbiałem wygodę i prostotę tego systemu, jego estetykę(niemalże wręcz elegancję). Strasznie szkoda – nie trzeba było dużo funkcji i appek żeby dalej można było trwać przy tym systemie. Do tego telefony fajne – mi się podobały, do tego indukcja – tanie(mam tendencję do niszczenia lub gubienia takich rzeczy jak pióro, okulary, telefon) i wytrzymałe.

 • Finrod

  Myślę, że dla osób które chociaż trochę interesowały się mobilnym rynkiem było jasne, że z tego projektu niewiele będzie już gdzieś… w momencie premiery w10m.

  Każdy kolejny miesiąc i działania MS były coraz większym potwierdzeniem tego. A jeżeli ktokolwiek jeszcze w 2017r. wierzył, że MS będzie rozwijał swoją platformę to taką osobę można uznać za… no, ekhm.

  MS olał ludzi – kolejny raz, porzucił nagle swój system – kolejny raz, okłamywał ludzi – kolejny raz itp. itd.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona