Ważne

LG ponownie przymierza się do produkcji własnego procesora. A nawet dwóch: LG EPIK i LG KROMAX

LG ma już w swojej historii epizod, związany z produkcją autorskiego procesora, ale – szczerze mówiąc – nieszczególnie udany, dlatego większość zapewne o tym układzie albo zapomniała, albo nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Wszystko jednak wskazuje na to, że Koreańczycy nie odpuścili sobie całkowicie tego tematu i wciąż mają ambicje, aby zaistnieć na rynku układów scalonych.

Pierwszym procesorem LG był NUCLUN, który trafił do LG G3 Screen. Jego kariera zaczęła i skończyła się jednak na tym modelu, ponieważ producent nie zdecydował się wyposażyć w niego już żadnego innego smartfona (zapewne przez dość kiepskie osiągi w porównaniu z bezpośrednią konkurencją). W dodatku z uwagi na dostępność G3 Screen tylko na jednym, południowokoreańskim rynku, o autorskim układzie LG usłyszała stosunkowo mała grupa osób.

Ale OK, początki zawsze są trudne i nie można od razu skreślać LG. I faktycznie, Koreańczycy się nie poddali i zaczęli opracowywać kolejny procesor – NUCLUN 2. Co ciekawe, pierwsze testy sugerowały, że szykuje się prawdziwy “demon wydajności”, ponieważ z łatwością pokonywał on Exynosa 7420 Samsunga, czyli swego czasu najwydajniejszy układ na rynku.

I chociaż o NUCLUN 2 słyszeliśmy jeszcze kilkukrotnie, to pod koniec 2015 roku temat się urwał i zupełnie ucichł. Wydawało się więc, że projekt został anulowany, albo odłożony na lepsze czasy. I być może właśnie – po prawie dwóch latach – one nadeszły, ponieważ w sieci pojawiła się informacja, że LG ponownie przymierza się do produkcji własnego układu. A nawet dwóch. I to całkiem na poważnie, ponieważ Koreańczycy zastrzegli już dwa znaki towarowe, stworzone z myślą o procesorach: LG EPIK i LG KROMAX.

Coś więc ewidentnie jest na rzeczy, jednak cały czas nie wiadomo, czy LG ponownie stworzyło procesor do smartfonów, czy Koreańczycy tym razem spróbują napędzić swoimi układami urządzenia z innego segmentu. Mimo wszystko, skoro machina ruszyła, należy się spodziewać kolejnych przecieków i czekać na rychłą premierę autorskich SoC tej firmy.

Źródło: TMDN, TMDN dzięki Phone Arena

Komentarze

 • afterburner

  Dżizus tylko nie to…

  • Radziejow Vodkow

   Niby czemu?

   • afterburner

    Bo to LG

    • Radziejow Vodkow

     Które jest lepsze niż Szajsung ;D

     • afterburner

      Jest lepsze tylko dla kogoś kto ma papkę zamiast mózgu. G6 i V30 to pierwsze dobre telefony od LG. Do Samsunga im bardzo bardzo daleko.

     • Radziejow Vodkow

      No no typowy fan boy samsunga ja wiem

 • @rtur

  Nic dziwnego, że LG stara się choć trochę uniezależnić od Qualkomma, który już w tym roku pokazał, że nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na procesory, a plotki mówią, że w 2018 historia się powtórzy.

  • Radziejow Vodkow

   LG się już dogadało z Qualkommem

 • Adam q

  Albo ktoś się postarał żeby qualcomm nie nadąża z produkcją. I żeby tak tylko dla Samsunga zdążył na produkować. Tak jak było ostatnio Samsung zagarnął wszystkie procesory snapdragon 835, a LG ewentualnie mogli podziwiać ten procesor na zdjęciach tylko. Bardzo dobrze, że tworzą swoje procesory, Jeśli to wypali to może być strzał w dziesiątkę. Ogólnie uważam że telefonem będą staniały ze względu na to że coraz więcej firm dopuszczę coraz więcej części i autorskich rozwiązań technologicznych, co może zaowocować przy niedalekiej przyszłości obniżeniem cen smartfonów, inne firmy nie będą mogły stawiać pod ścianą producentów telefonów, tak jak robi to Samsung zamawia całą partie procesorów qualcomm, dzięki czemu i jego telefonu są bardziej atrakcyjne, bo mają nowsze szybsze procesory.

  • Jumperone

   Akurat na obniżanie cen smartfonów bym nie liczył.

   • Adam q

    To tak jak było kiedyś z telewizorami, telewizory Samsunga były znacznie tańsze od telewizorów Sony. Sony nie produkuje własnych matryc LCD, a kupuje je od Samsunga i wstawia je do własnych telewizorów swojej Marki. Praktycznie kupując telewizor Sony, To tak jakbyś kupił Samsunga, więc po co przepłacać za Sony. Myślę że produkcja własnych podzespołów przez firmy zapewni stabilną i konkurencyjną cenę na rynku produkowanych urządzeń, a to też zależy o jakim segmencie sprzętu mówimy, jesli będą to smartfony z górnej półki, to niekoniecznie ceny muszą być niższe, ale sprzęt ze średniej półki jak najbardziej bo to jest walka o ilość sprzedanych urządzeń.

    • Jumperone

     Ja jednak na to nie liczę bo skoro ludzie kupują nowe flagowce za astronomiczne ceny to po co by mieli je obniżać, i tak się sprzedadzą.

    • Fedurrr

     Jeśli chodzi o matrycę to nie wszystko mogą być te same w podobnych tv ale dużą rolę odgrywa procesor obrazu a ten najlepszy ma Sony i Panasonic potem Samsung i LG który jeszcze goni czołówkę. Samsunga bym nie kupil za słaba jakość wykonania klejonych obudów i ogólna awaryjność. Tylko LCD LED od Panasonic bądź OLED od LG.

     • bqa82

      Procesor obrazu powiadasz. A wiesz może jak działa cyfrowy zapis obrazu i wyjaśnisz mi co te procesor miałby robić poza upiększaniem rzeczywistości? Prawda jest taka, że tylko OLED się wyróżnia na dzień dzisiejszy. Technologia LCD stanęła pod ścianą kilka ładnych lat temu i od tamtego czasu mamy wysyp cudownych technologii, które mają nas przekonać, że telewizor który mamy w domu jest przestarzały (3D, smart TV, UHD, HDR, xxxHZ, krzywe ekrany itd.). Sony kupuje nie tylko od samsunga i nie tylko sony kupuje od samsunga a jakoś niektórzy sprzedają taniej np. rodzimy Kruger&Matz.

     • Adam q

      Rzeczywiście Kruger&Matz sprzedaje taniej, to tak jak Goclever na swoim pokładzie też dodał do oferty procesor snapdragona, a telefou tanie jak barszcz, A to tylko dlatego, że te firmy nie liczą się ogólnie na rynku, na pewno nie mogą się równać z Sony i Samsungiem nie mogą z nimi konkurować nie ta liga.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona