Ważne

Sony przestanie produkować lotniska pod ekranami smarfonów i w końcu zmieni design?

Zasady projektowania smartfonów Sony zgodnie z filozofią OmniBalance mają tak długą historię, że z trudem przypominamy sobie wcześniejsze wzornictwo firmy. Design Sony jest aż do przesady konsekwentny, przez co poszczególne modele nawet trudno od siebie odróżnić. To może się zmienić.

Pięć lat – tyle czasu Sony nie dokonywało żadnych znaczących zmian we wzornictwie swoich smartfonów. W przemyśle mobilnym to niemal wieczność. Firma uparcie trzyma się zrębów swojego projektu sprzed lat, co roku prezentując smartfony, które różnią się głównie podzespołami i możliwościami aparatu – jednak ilość miejsca nad i pod ekranem zawsze była przedmiotem żartów.

Co prawda OmniBalance można kochać lub nienawidzić, jednak trzeba trzeźwo spojrzeć na sprawę – czas smartfonów, w których ramki są sporej wielkości, przemija. Ktoś w Sony musiał pójść po rozum do głowy, bo od jakiegoś czasu na forach internetowych przebąkuje się o znaczących zmianach we wzornictwie kolejnych smartfonów Japończyków. Nowy projekt ma się podobno nazywać Mirai i przedstawiać kompletnie nową filozofię budowy smartfonów Sony.

Koncept jednego z grafików, Benjamina Geskina

Forumowe fantazje to jedno, ale konkretne zapowiedzi firmy to drugie. Kenichiro Hibi, który jest dyrektorem zarządzającym Sony na Indie, powiedział w wywiadzie dla Indian Express, że firma przygotowuje się do wprowadzenia nowego języka projektowania dla swoich produktów:

“OmniBalance Design będzie nadal wykorzystywany, dopóki seria “X” będzie dostępna na rynku. Jednocześnie planujemy wprowadzenie produktów nowej generacji, i możecie spodziewać się kompletnie nowego wzornictwa tych urządzeń.”

Co prawda Hibi nie wchodził w szczegóły, to dał do zrozumienia, że firma nie jest ślepa na obecne bezramkowe trendy. Nawet HTC, które do tej pory było równie konserwatywne, chyba zaczęło coś “trybić”. Oby świadomość tego, że konsumenci rzeczywiście lubią nie tylko duże ekrany, ale też duże ekrany w małych ramkach, wpłynęła na Sony tak, by w końcu wypuścili smartfon, który… nie będzie wyglądał jak Sony.

W sieci aż roi się od grafik, prezentujących, czego życzyliby sobie fani marki. To kolejny dowód na to, że firmie potrzebne jest odświeżenie swoich produktów.

Sony ma pewną tradycję, jeśli chodzi o prezentowanie swoich nowych sprzętów – robi to dwa razy w roku: podczas Mobile World Congress odbywających się na początku roku oraz na targach IFA pod koniec lata. Chociaż więc nie ma absolutnie żadnych przesłanek co do daty premiery smartfonów Sony ze zmienionym designem, to można “wyskoczyć” ze śmiałym przypuszczeniem, że nowa generacja naprawdę bezramkowych telefonów z Japonii, pojawi się w lutym 2018 roku.

Liczę na to. Proszę. Błagam.

źródło: Indian Express przez phoneArena
grafiki: Benjamin Geskin, Wccftech

Komentarze

 • Tortilla

  Nadal to tylko koncepty znudzonych i pełnych nadziei grafików. Nic więcej.

  • Koncepty – tak, wypowiedź Kenichiro Hibi jest “czymś więcej”.

   • VMortens

    Ale co do meritum kolega ma rację. Są mocno spóźnieni i konserwatywna maniera projektowania smartfonów raczej im fanów nie przysporzyła.

    • Piotr Zet

     Po prostu nikt nie płaci z Sony i nie mają tyle reklam. Apple ma jeszcze większe ramki a nikt o nich tak nei pisze

 • afterburner

  Robią minimalne ramki w tv, w telefonach też by mogli.

 • przelotnie

  Oby tylko nie poszli w zakrzywione boczne krawędzie ekranów.

 • Sens może jest, ale tytuł żałosny. Że taka strona tak nazwała artykuł pokazuje poziom waszego “dziennikarstwa”…

  • dystans, dystans, k***a, albo wszyscy umrzemy

   • Loki

    Dystans. Zawsze mówiłem, że wielu ludziom to brakuje.

   • Dariusz

    Dystans potrzebny jak od końca ekranu do krawędzi telefonu w Sonych. :v

   • $єяgï

    Jakoś trudno doszukać się ofensywnych tytułów w przypadku innych marek jak samsung, LG albo apple. Czemu więc mowa o dystansie skoro “lotniska” to słownik na niskim poziomie, zupełnie jakbym na ps4 mówił gumka do mazania uważając się za dziennikarza, żałosne powielanie żałosnych porównań które często są wyssane z żałosnych stereotypów, nic więc dziwnego że dla niektórych ludzi tytuł jest… Żałosny, “bo Sony to wielkie ramki”. “Lotnisko BEKA”.
    A Tak serio czemu czepiacie się sony od zawsze a zagospodarowanie przestrzeni nie jest najgorsze. Samsung galaxy s7 ma screen-to-body ratio na poziomie 72% podczas gdy Xperia XZ z tego samego roku ma 71%, a LG G5 ok.70%, Iphone7 65%. Sama ocena to kwestia estetyki ale mówienie że hurr durr wielkie ramki to powielanie mitów, które nie pomagają firmie sony, przecież kopiącego się nie leży…

  • galakty

   Ale to prawda. Podoba Ci się, w porządku, ale to nadal lotniska i Twój bulwers tego nie zmieni.

   • A ja co piszę podoba nie podoba? Jednego zdania przeczytać z sensem nie umiesz?

    • Piotr Zet

     Nie ma co sobie psuć nerwów. Jak Sony ma takie ramki to tragedia i w ogóle Iphone ma i jest spoko nikt o tym nie pisze tak samo jak nie zmieniają wyglądu to apple spoko i w ogóle to samo z samsungiem natomiast Sony jak ma to samo to jest blee, fuj i w ogóle katastrofa. Kasa leci od Samsunga i Apple to są cacy Sony nic nie daje to jest blee bo tak to wygląda.

  • Loki

   Tytuł jest adekwatny do stanu faktycznego.

  • Witamy kolegę z Portal XperiaSite :)

   • Witam, witam. Z tym, że to nie ma zbytnio znaczenia skąd i dokąd idziemy, a jedynie to o czym napisałem…
    Bożę, na tylu idiotów trafić w jednym miejscu, to chyba jakiś combos…

    • Piotr Zet

     Ale jak już jesteś z tej strony to jesteś zły bo przecież bronisz sony i wytykasz to samo konkurencji która płaci

 • smart

  Nie ma możliwości zgłoszenia błędu, więc pytam jakie to smarfony ma w ofercie Sony

  “lotniska pod ekranami smarfonów”

  • teges

   Wszystkie

 • a99xx

  I tym sposobem Sony przestanie sie wyrozniac. Bedzie jak samsung czy lg tylko z inna nazwa. Do tego dąży producent?. Sa osoby ktorym podoba sie ten design, ale jeszcze pozostaje nadzieje ze nie skoncza z tym designem calkowicie… moze jeszcze beda pojawiac sie tradycyjne soniaki?…

 • sondejm

  A liczyłem na to że inżynierowie z Sony wybudują Narodowy port lotniczy między Łodzią a Warszawą gdyby tylko się zgłosili.
  Niestety faza projektów tego portu to przynajmniej 2 lata więc nie zdążą przed zmianą designu zaprojektować, ogłosić przetargu i wyłonić wykonawcy.
  Japończykom przejdzie Wielki Projekt koło nosa.

 • Ksawery

  “Sony przestanie produkować lotniska pod ekranami smartfonów” – a te nad ekranami pozostaną?

  Jako fan Xperii muszę się czepić: w całej masie tekstów o premierze iPhonów 8 i 8 Plus nie zauważyłem wzmianki o lotniskach, a one mają jeszcze gorsze proporcje ekranu do obudowy.

  • Piotr Zet

   Bo to jest Apple emjezin i te sprawy

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona