„Kartą? Gotówką? – zegarkiem!”, czyli uzależniające płatności Android Pay… smartwatchem

Smartwatch – dla jednych urządzenie, bez którego nie wyobrażają sobie życia, dla innych – zbędny gadżet. Istotnie – jeśli ktoś wykorzystuje go wyłącznie do odsiewania powiadomień z telefonu, to dla wielu może być to trochę za mało. Śledzenie aktywności fizycznej? OK, ale bez tego też można się obejść. A co powiecie na prawdziwe ułatwienie życia, jakim jest możliwość płacenia za pomocą zegarka? Domyślam się, że wielu z Was w tym momencie zada sobie pytanie: „ALE JAK TO? To smartwatchem też można płacić?”. Jasne, że można – korzystając z usługi Android Pay. Dziś pokażę Wam, jak to działa, na przykładzie Huawei Watch 2.

Android Pay w Polsce od zaledwie 9 miesięcy

Polski system bankowy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie – bo i jednym z najmłodszych. Dzięki temu właśnie nasz kraj jest bardzo chłonny, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju nowości związane z alternatywnymi, w stosunku do gotówki, metodami płatności. Gotówka? Kto z Was nosi przy sobie banknoty i bilon? Karta? O, tak, dużo bardziej powszechna. Ale założę się, że spore grono naszych Czytelników wyjmuje z kieszeni smartfon i dokonuje płatności właśnie za jego pomocą. A pomyśleliście, że można płacić… zegarkiem? Inteligentnym, rzecz jasna?

Wyposażona w Huawei Watch 2, wraz z Pawłem, znanym Wam zapewne dużo bardziej jako Mobzilla, wyruszyłam na weekendowy podbój polskiego morza.

Za cel obraliśmy Trójmiasto, a konkretnie – Gdynię. Mieliśmy jasną misję: wydawać pieniądze! Kto by tak nie chciał? ;) Huawei zwrócił się do nas z zapytaniem czy podjęlibyśmy się wyzwania popularyzacji płacenia za pomocą zegarków inteligentnych z wykorzystaniem usługi Android Pay. Oboje lubimy wyzwania, więc długo się nie zastanawialiśmy. Ahoj przygodo, z P10-tką Greenery i Huawei Watchem 2, ruszyliśmy na 1000-kilometrową wyprawę!

W sumie wykonaliśmy kilkanaście transakcji przy pomocy Huawei Watch 2 i Android Pay. Z tego doświadczenia wyciągnęliśmy kilka spostrzeżeń, spośród których jedno jest najważniejsze: płacenie zegarkiem uzależnia. To przede wszystkim niesamowita wygoda – chociażby podjeżdżając po kawę na Drive thru czy McDrive, wystarczy wystawić rękę do okienka, zamiast szukać karty płatniczej w portfelu czy smartfona w kieszeni spodni/torebce. Smartwatch ciągle masz przy sobie – zawsze masz go „pod ręką”. Raczej wątpliwe, byś zapomniał go z domu, jak może się to zdarzyć w przypadku gotówki, karty płatniczej czy nawet telefonu.

Reakcje ludzi? Najczęściej: zaskoczenie

Stacje benzynowe, kawiarnie, sklepy, restauracje, stragany w porcie gdyńskim czy wreszcie wszelkie punkty usługowe, gdzie można zbliżeniowo płacić kartą (również parkometry!) – wykorzystaliśmy przeróżne lokalizacje (również po drodze, w mniejszych miastach), by sprawdzić reakcję ludzi na płatności wykonywane przy pomocą zegarka. Bo warto pamiętać, że smartwatchem można płacić wszędzie tam, gdzie jest standardowy terminal zbliżeniowy – tu nie ma żadnej filozofii.

Wszyscy sprzedawcy, z którymi rozmawialiśmy w ciągu tego weekendu, byli mocno zaskoczeni, że zegarek może służyć jako narzędzie do płacenia. Wszyscy zgodnie twierdzili, że płacenie smartfonem to dla nich żadna nowość – nie dość, że ich klienci często płacą w ten sposób, to jeszcze sami wykorzystują telefon w tym celu. Ale zegarkiem płaciliśmy u nich – jako pierwsi – właśnie my.

Większość osób nie zdawała sobie sprawy z tego, że taka możliwość w ogóle istnieje. A przecież smartwatch to nie tylko element biżuterii, wyświetlający powiadomienia z telefonu i śledzący naszą aktywność, ale również narzędzie, które można wykorzystać bardziej pożytecznie. Szkoda tylko, że większość z nich trzeba ładować co dzień lub co dwa… Ale to już temat na inny, nomen omen, czas.

Różnice w płaceniu Android Pay smartfonem a smartwatchem

Z danych z lipca bieżącego roku wynika, że tylko 75 tysięcy osób korzysta z Android Pay. To, biorąc pod uwagę, że w naszym kraju żyje niecałe 40 milionów ludzi, nie jest wielką liczbą – powiedziałabym nawet, że wynik ten jest dość marny. Mimo wszystko warto wspomnieć, że Polska była drugim krajem europejskim, tuż za Wielką Brytanią, w której wdrożony został Android Pay. Z usługi możemy korzystać od 17 listopada ubiegłego roku. Początkowo dostępna była wyłącznie w trzech bankach, aktualnie mogą z niej korzystać posiadacze kont w siedmiu – są to: Alior Bank, Bank Zachodni WBK, Eurobank, mBank, Nest Bank, Orange Finanse oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Rozszerzenie dostępności usługi spowodowało wzrost jej użytkowników, aczkolwiek wciąż jest w tej kwestii sporo do zrobienia. Skupmy się już jednak na samej usłudze.

Osoby korzystające wcześniej z Android Pay na smartfonach doskonale wiedzą, jak to się odbywa – aplikacja Android Pay nie musi być nawet uruchomiona, by móc wykonać transakcję zbliżeniową (ba! nawet sam smartfon nie musi być odblokowany). W przypadku smartwatcha jest zgoła inaczej. Tutaj do przejścia mamy całą procedurę, aczkolwiek trwa ona dosłownie kilka chwil. Najpierw odblokowujemy ekran za pomocą PIN-u lub wzoru (polecam ten drugi, dużo łatwiej się z niego korzysta niż z PIN-u – wpisywanie go na zegarku to, wierzcie mi, męczarnia). Następnie uruchamiamy uprzednio zainstalowaną na zegarku aplikację Android Pay. Zbliżamy zegarek do terminala i to tyle – koniec transakcji. Podobnie, jak w przypadku płatności kartą zbliżeniową, także i tutaj jest ograniczenie kwotowe – płacąc więcej niż 50 złotych konieczne jest podanie kodu PIN, oczywiście już na samym terminalu.

Grzeszki smartwatchowego Android Pay

Podczas testów Android Pay na zegarku dostrzegliśmy z Pawłem dwa błędy, które – jak mniemam – można wyeliminować za pomocą aktualizacji. Pierwszy błąd dotyczył samej aktywacji Android Pay z poziomu zegarka. W teorii bowiem wystarczyło wprowadzić wszystkie dane w aplikacji na smartfonie, by smartwatch automatycznie wczytał te dane. W rzeczywistości okazało się, że nie ma takiej możliwości, pomimo rzekomo pozytywnie przeprowadzonej synchronizacji. Aplikacja w tak zwanym międzyczasie zniknęła z zegarka i zaczęła się aktualizować w tle (bez żadnego uprzedzenia w postaci komunikatu), przez co trzeba było ją ręcznie wyszukać w sklepie Google Play i ponownie uruchomić. Wiecie, ja czy Paweł sobie z tym poradzimy, ale jestem przekonana, że przeciętny użytkownik już miałby spory problem, a poziom irytacji rósłby z każdą kolejną upływającą chwilą. Na szczęście usługę konfiguruje się tylko raz.

Druga rzecz natomiast jest taka, że w teorii powinno być tak, że podchodzimy do kasy, uprzednio odblokowując zegarek i włączając Android Pay, zbliżamy zegarek do terminala i transakcja przebiega bezproblemowo. Podczas naszych testów usługi kilka razy zdarzyło się jednak, że zegarek nie wołał o odblokowanie – prosił o wprowadzenie wzoru/PIN-u dopiero po zbliżeniu zegarka do terminala, co zbędnie przedłużało cały proces płacenia.

Jak zacząć korzystać z Android Pay? Czego potrzeba? I jakie są alternatywy dla Android Pay?

Potrzebujecie smartfona działającego w oparciu o Androida w wersji co najmniej 4.4 KitKat, na którym zainstalujecie z Google Play aplikację Android Pay. Chcąc płacić telefonem, pamiętajcie, że urządzenie to musi oferować moduł NFC – bez tego ani rusz. Jeśli jednak jesteście zainteresowani płatnościami zegarkiem, tu również konieczne jest, by smartwatch wyposażony był w NFC; w innym wypadku Android Pay działać nie będzie. Co ważne jednak, Android Pay można płacić również offline.

Jeśli chodzi o możliwość płacenia zegarkiem, Android Pay to jedyna opcja dostępna w Polsce – pamiętajcie jednak, że – aby z niej skorzystać – musicie mieć smartwatcha działającego pod kontrolą Android Wear, konkretnie w wersji 2.0 (i oczywiście obsługującego NFC). W naszym kraju nie działają alternatywne rozwiązania od Apple, czyli Apple Pay oraz od Samsunga – Samsung Pay, przez co nie ma możliwości płacenia Apple Watchem czy Gearem S3.

Jeśli natomiast chcielibyście zacząć korzystać z możliwości płacenia smartfonami z NFC, alternatywą dla Android Pay, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają konta w jednym z siedmiu wymienionych przeze mnie wyżej banków, jest HCE dostępne w pozostałych bankach, np. w ING. Mam jednak szczerą nadzieję, że również one wkrótce wprowadzą obsługę Android Pay.

Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie płacenia smartwatchami za pomocą Android Pay – śmiało, jestem do Waszej dyspozycji.

_
Na koniec jedna luźna myśl, abstrahując już od tematu Android Pay i płatności smartfonowo-smartwatchowych. Bardzo lubię współpracę z firmami, które chcą pokazywać nie tylko swoje produkty, ale i wartość dodaną dla klientów w postaci usług, które ich sprzęt obsługuje. Huawei, proponując mi ostatnią akcję z Android Pay, bardzo zyskał w moich oczach. Wartość edukacyjna z delikatnym product placementem? Mam nadzieję, że spodoba Wam się tak samo, jak mi.

Dla jasności: ten materiał powstał przy współpracy z Huawei

Komentarze

 • Czy telefon trzeba mieć przy sobie, żeby zapłacić zegarkiem?
  Rozumiem, że mając zegarek z NFC telefon już NFC posiadać nie musi?
  Co jeszcze jest na rynku godnego uwagi poza Huawei?

  • Jeszcze LG watch urbane 2nd dostał w aktualizacji androida pay i jakaś motorola.

  • Człowiek

   Nie trzeba mieć przy sobie telefonu. Tak, telefon nie musi mieć NFC, zegarek w płatnościach jest zupełnie niezależny od telefonu, którego możesz nawet nie mieć.

  • Generalnie tutaj fajną analogią niech będzie to, że np. Apple Watchem można płacić nawet, gdy jest podłączony do iPhone’a 5, który NFC nie ma. I w przypadku HW2 jest identycznie.
   Android Pay obsługuje płatności offline.

 • Applekrk

  To w Apple Watch trochę lepiej to zrobili. Wystarczy kliknąć dwa razy w przycisk boczny. Tylko co mi po przycisku, jak nie mogę normalnie w Polsce z tego korzystać? :)

  • A co robi ten przycisk boczny? Ja mam płatność aktywną cały czas jak jestem na tarczy zegara lub w aplikacji pay

 • Linkyop

  ba! nawet sam smartfon nie musi być odblokowany

  …JEŚLI nie ma się ustawionej blokady ekranu.

 • Sławek Chról

  Szkoda, że Gear s3 nie ma opcji.

 • Po aktualizacji do androida wear 2.0 też zacząłem tak płacić i naprawdę przyznam że to bardzo wygodne i tak od zera przypadków gdy ktoś się przypatrzył gdy płaciłem telefonem to wzrosło teraz to do co 3 kasjera który pyta “jak” ?
  Ciekawe co by było gdybym mógł w Polsce płacić implantem który nosze 3 lata w ręce i jest tutaj bezużyteczny.

 • Michał

  Jak to jest z tą blokadą? Trzeba ją ustawić dla zegarka i wszystkie funkcje zegarka są ukryte za blokadą? Czy tylko trzeba odblokowywać przed użyciem android pay?

 • Gdy tylko AP wejdzie do ING, to dołączę do tych 75k ;)

 • LooK

  Ok, to teraz pytanko czy się tak naprawdę różni HW 2 4G od LG Urbane 2nd ? Obydwa IP68, NFC też jest. Jest karta sim… Co wybrać? LG w dobrej cenie na rynku wtórnym.

  • Człowiek

   Ja bym wybrał LG. Większy wyświetlacz, większa bateria. No i wygląd tradycyjnego klasycznego zegarka, a Huawei bardziej sportowy, to zależy co bardziej Ci się podoba.

   • Miki Patynowski

    LG?

   • LooK

    Ok, ale czymś się jeszcze różnią oprócz wyglądu?

    • Maciej Szkudlarek

     Huawei ma snapdragona 2100 specjalnie na zegarki, LG zwykłego 400

  • ja nie czekałem aż zegarki z 2017 pojawią się w Polsce i brałem LG watch 2nd z 2016 roku, za 1100zł z 1,5 roczną gwarancją.

 • Andrzej Diedroński

  Czy to ten zegarek, który zapisuję pozycję gps co minutę (używając go rejestracji aktywności)? Czy coś się zmieniło od czasu premiery tego zegarka?

 • TakTylkoMowie

  Nie widzę w tekście żeby było wyraźnie zaznaczone że zegarek musi być koniecznie z AW 2.0 przez co mój Sony SW3 nie umożliwia płatności Android Pay mimo NFC

  • waski

   To przeczytaj jeszcze raz, a może już zmienili, bo jest wyraznie napisane o AW 2.0. Wiem, że Sony nie zapowiedziało aktualizacji dla SW3 do AW 2 ale na XDA tworzą odpowiedni soft na wlasną rekę. Poszukaj moze juz powstał jakis

   • TakTylkoMowie

    Patrzę, że uściślili po mojej sugestii :) Niestety tworzy się w bólach :/ Android Pay nie jest mi zbytnio potrzebny na zegarku bardziej mi zależy żeby snartwatch był bardziej niezależny od telefonu a to daje AW 2.0

 • Człowiek

  Ja też płacę LG Urbane 2 i masz rację, że żadnego pinu nie musi być, jedynie przy zdjęciu z nadgarstka. Ale nie zgodzę się co do tego, że zegarek musi mieć włączoną transmisję danych. Przecież płatność tego nie wymaga i działa także w offline.

 • klb-300 ver2.1c

  dotknij tam, zbliż tu, tapnij w ikone, wybierz z menu, polącz sie bluetoothem, autoryzuj itd. nie prościej wyciagnąć karte do bankomatu i zwyczajnie zaplacic.

  • waski

   Też o tym pomyślałem. Przecież to jest bajer dla geekow, ale sam korzystam :) Wyciagnij smartfon odblokuj i gotowe /wyciagnij portfel karte i gotowe, oszczednosc czasu zerowa, tylko trochę frajdy

  • ja tylko musze nacisnać na ekran by wybudzić zegarek i już moge płacić nie musze niczego przełączać, jedynie jak zdejme go z ręki to wtedy musze przy każdym wybudzeniu odblokować ekran hasłem/wzorem.

  • Maciej Szkudlarek

   Widać że nigdy z tego nie korzystałeś. Może jeszcze dopisz że trzeba wysłać SMS do cioci i zadzwonić do babci

   • klb-300 ver2.1c

    Szejset

 • E-mil

  Tylko po co ten zegarek skoro mogę zbliżać telefon. No i poddam też pod wątpliwość to, że nie zapomni się zegarka z domu. To jest dodatek, który zakłada się każdego dnia rano i najzwyczajniej w świecie można go nie wziąć. Nikt chyba nie zamierza się w nim myć i mieć go na ręku non stop. A idea Android Pay opierała się na tym, że zapłacę telefonem (który mam przy sobie) wtedy, gdy dla przykładu zapomnę portfela. A wprowadzanie tu po drodze jeszcze zegarka to już jest dla mnie za dużo. No i ciekawi mnie też jak zegarek szybko będzie dokonywał płatności. Bo jednak zanim się połączy z bankiem, bazą itp. to podejrzewam, że minie więcej czasu niż zbliżenie telefonu, bo taki zegarek ma mniejszą “moc przerobową” niż smartphone. Ja z Android Pay korzystam w Orange Finanse, w sumie tylko co jakiś czas, nie napotkałem jeszcze żadnych problemów przy płaceniu telefonem i chyba na taki zegarek się nie skuszę.

  • Jak ktoś ma zrootowany telefon to wtedy zegarek w płaceniu go ratuje

  • Wioskowy glupek

   A Twoja karta laczy sie z bankiem ? Boze gdzie tych ludzi sieja ?

 • derick

  Czy konto Android Pay na zegarku i telefonie jest to samo, tzn. czy na telefonie mam podgląd płatności zrobionych zegarkiem i odwrotnie? I jeszcze pytanie o używanie zegarka bez telefonu. Czy jest jakiś limit (np. dzienny tak jak w przypadku Androida Pay offline na telefonie) na płacenie bez połączenia z telefonem?

  • karte musisz dodać drugi raz jeśli masz już ją dodaną raz na telefonie a historie masz na zegarku i telefonie

 • Może mam małą wyobraźnię, ale ciężko mi jest wyobrazić wygodny sposób zbliżania nadgarstka z zegarkiem do terminala płatniczego. Chyba, że NFC działa „przez rękę” i nie trzeba wyginać ręki by dotknąć „wyświetlaczową” stroną terminala. Ale może się mylę i mam małą wyobraźnię. Chętnie bym zobaczył fotkę przedstawiający moment zbliżenia nadgarstka do terminala.

  • u mnie koperta zegarka może być w odległości 3cm i już działa, można nawet ruszać ręką

   • Dalej moja wyobraźnie podpowiada to jako niewygodną pozycję ręki. Terminal leży na ladzie/kasiei wygięta ręka. Trochę sztuka dla sztuki.

    • no nie wiem u mnie terminal zawsze jest na wysokości brzucha lub piersi, jakbym trzymał karte w ręce też bym przecież musiał ją wygiąć

     • Zakładam, że zegarek nosisz normalnie. Nawet jeśli na wysokości brzucha to leży na jakiejś ladzie. Naturalny ruch ręki to taki gdzie zegarek będzie na górze a terminal będzie pod spodem. Żeby zegarek zbliżyć do terminala, trzeba nadgarstek obrócić o 180 stopni. Po co chcesz kartę odwracać? Zresztą wszelakie manipulacje kartą możesz robić palcami ;) Ale pisze to z pozycji kogoś, kto nie nosi zegarka od jakiegoś ćwierćwieku ;)

     • W moim wypadku zawsze tylko 90 stopni bo mam w gornej czesci koperty NFC i łapie je spokojnie z większej odległości niż te co mam w telefonie, przy innych zegarkach rzeczywiście trzeba wcelować i odpowiednio obrócić

 • Mam i potwierdzam, zasięg w LG jest większy niż w innych telefonach, do tego można być offline i nie trzeba ciągle tego głupiego pinu podawać jak mamy go ciagle na ręce

 • Czyli tak jak u mnie, póki nie ściągne go z reki to nie musze hasła podawać.

 • SyoMas

  Zegarka nie naszam, podobnie jak to już ktoś napisał, jakoś ćwierć wieku i już nie znajduję powodu do jego noszenia. Android Pay to pomysł fajny ale po pierwsze jakoś nie umiem się przekonać do powierzania danych mojej karty komuś, choćby to był sam Googiel, a po drugie chyba nie chcę by poza bankiem ktoś jeszcze liczył i lokalizował wydawaną przeze mnie kasę. Zastosowałem więc rozwiązanie najprostsze w obu bankach w których posiadam konta, zamówiłem naklejki zbliżeniowe, które bez przyklejania umieściłem na pleckach telefonu, pod etui, które i tak muszę mieć bo namiętnie tłukę telefony. Nie jestem uzależniony od prądu, sieci, niczego. W razie czego naklejkę mogę komuś dać do zapłacenia nią jeśli sam nie mogę.

 • Karol Z

  A co to ze fajne słuchaweczki?

 • Marcin

  Mam pytanie dla posiadaczy hw2 czy wasze zegarki po wgraniu x aplikacji działają cały czas plynnie ? W moim egzemplarzu animacje czasami “klatkują”, ogólnie mam wrażenie że zegarek nie działa plynnie. Jak to jest u was ?

  • Przez moje ręce przeszły dwie sztuki HW2 – z LTE i bez. Ta pierwsza lagowała niemiłosiernie, z tą drugą nie ma takich problemów.

 • Jurek

  Także używam LG Urbane 2 jednak nie widzę w obecnej wersji systemu AW 2.0 ustawienia automatycznej blokady zegarka po zdjęciu go z nadgarstka, czy mógłbyś napisać gdzie w opcjach znajduje się ta funkcja?

 • Radosław Morawski

  Czy ktoś używa HCE z aplikacją ING? Mam zainstalowany LineageOS na Xiaomi Mi5’s. Zrootowany. Problem już był z aktywacją karty w telefonie – wyrzucało błąd. W LineageOS łatwo zabrać roota aplikacjom i to pomogło i aktywowałem kartę. Ponownie włączyłem roota. Niestety płatności telefonem działają bardzo źle – np kupując bilety w stacjonarnym biletomacie tylko 1 na 3 próby przeszła. Podtykam telefon i stoję, czekam, czekam, czekam (ekran aktywny) kilka/kilkanaście dobrych sekund aż wreszcie “pyknie” i albo zatwierdzi płatność, albo wyrzuci błąd na terminalu. U Was też tak długo trwa płatność?

  • Korzystam z HCE w ING na smartfonach z Androidem – nie mam problemów.

  • Kuc

   Ja używam w LG G5 z romem Fulmics, blokada na palec. Rootem steruje Magisk, płatnosci przechodza bez problemu.

   • Radosław Morawski

    Jakiś czas temu tak właśnie zrobiłem i potwierdzam, że działa :). Gdyby ktoś kiedyś miał podobny problem to rozwiązaniem jest Magisk

 • Aaaw

  W czasach kiedy właściwie wszystkie karty mają możliwość płacenia zbliżeniowego ten Android Pay czy blik nie mają sensu. Oba wspomniane działają w wybranych bankach. Wymagają dodatkowych akcji przy płaceniu.

  • Maciej Szkudlarek

   Mają sens, portfel nie zawsze mam ze sobą w odróżnieniu od telefonu

  • […]

   masz rację.

 • Maciej Szkudlarek

  “Smartwatch ciągle masz przy sobie – zawsze masz go „pod ręką”. Raczej wątpliwe, byś zapomniał go z domu”
  Kilka razy mi się zdarzyło, odruchowo patrzę która godzina a zegarka ni ma

 • […]

  obrzydliwy ten zegarek. jak dla dziecka na wsi do komunii.

  • Linkyop

   Czyli idealny dla Ciebie.

 • Wojciech Lewenstam Jr.

  Czy wersja LTE umożliwia płacenie bez udziału telefonu?
  Czy można wykonać połączenie głosowe z zegarka bez udziału telefonu?
  Czy zegarek (a konkretnie aplikacje Stravą i Endomondo) “widzą” czujniki Bluetooth Smart i/lub ANT+? Zależy mi na pulsometrze, prędkości, kadencji i mocy.
  Waham się pomiędzy Huawei W2 a Garminem Fenix 5, ewentualnie LG Urbane 2nd.

 • Takaszi

  Czy na smartwatcha dodawaliście kartę oddzielnie czy została skopiowana bezpośrednio ze smartfona?

ASUS ZENFONE 3 MAX
Komputronik Dell Gaming
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona