Ważne

Znowu ktoś chce stworzyć kolejny system operacyjny na smartfony

Wielu próbowało i wszyscy polegli. Stworzenie nowego systemu operacyjnego na smartfony jest bardzo trudne, o czym przekonał się Microsoft, a także Mozilla i Canonical. Niestety, pozycja Androida oraz iOS jest zbyt silna w tym segmencie. Jednak są jeszcze firmy, które mają ambicję coś tutaj zdziałać. Tym razem jest to Purism.

Purism nie jest znaną marką, jednak pokrótce – projektuje komputery, pracujące na ich własnym systemie PureOS (dystrybucja Linuxa z GNOME). Właśnie na oficjalnej stronie internetowej firmy na chwilę pojawił się wpis, którego tytuł mówił o jakiejś akcji, związanej ze smartfonami. Niestety, post był zablokowany i dostęp do niego miały tylko osoby, znające hasło.

Koncept telefonu z GNOME

Co ciekawe, już jakiś czas temu Purism mówił o tym, że chciałby stworzyć smartfon z “prawdziwym Linuxem”. Co ma to dla nas znaczyć? Przede wszystkim to, że urządzenie działałoby na jakimś już znanym dla nas interfejsie – według wielu najlepszym dla tego typu sprzętów jest GNOME. Na pewno systemowi byłoby bliżej do desktopowego Linuxa niż do Androida. Liczę na to, że firma nie myśli o tym, żeby użytkownik musiał wpisywać komendy w terminalu, bowiem o ile na komputerze jest to naprawdę wygodne i fajne, tak na telefonie mogłoby być co najmniej kłopotliwe.

Jednak tutaj rodzą się pewne pytania. Czy jest na rynku miejsce na kolejny system operacyjny? Jeśli Purism stworzy smartfon z nowym OS-em, to do kogo będzie skierowany taki produkt? Liczę na Wasze pomysły w komentarzach :).

Źródło: Phoronix przez OMG!Ubuntu

Komentarze

 • GieKa

  Projekt trafi na Kickstartera albo Indiegogo i po 2 latach zwodzenia zostanie zakończony. :)

  • HoЯRorysta

   Też tak myślę. Urządzenia na Androidzie musiałby jednocześnie przestać działać, aby pojawiło się miejsce na inny system operacyjny, i jeżeli już, to ludzie zwróciliby się wtedy do Windowsa i sailfish’a, na które są już przynajmniej jakieś aplikacje (choć mało, ale są)

 • uru28

  hmm.. Dla M$ stworzenie systemu nie było trudne,mieli zaplecze,mieli sprzęt,mieli wsparcie developerów zewnętrznych (mniejsze lub większe ale mieli), system był dobry tylko podejście do niego producenta było złe…Obecnie tylko molochy pokroju M$ mają jakiekolwiek szanse na wejście z systemem na rynek, każda mniejsza firma skazana jest na porażkę.

  • Danax

   Tu może nie chodzić o cały rynek tylko niszowe rozwiązania dla adminów i korporacji.

 • maxprzemo

  Gdyby to był otwarty i darmowy system operacyjny ma szansę zaistnieć w jakiejś niszy. Na przykład u fanów Linuxa.
  Z powodu braku wsparcia ze strony programistów i małej ilości aplikacji nie zdobył by pewnie więcej niż 0.5% rynku.

 • stark2991

  Jeśli chcą stworzyć zupełnie nowy system to powodzenia życzę i czekam kiedy pomysł upadnie.
  A jeśli chcą stworzyć nowy “system”, bazujący na Androidzie (w zasadzie AOSP), z jakąś fikuśną nazwą, to taki nam nie potrzebny

 • ian

  KDE Plasma działa na mobile, Ubuntu Touch dalej jest rozwijane przez społeczność – po co robić OS od nowa?

  • ian

   Ubuntu Touch to teraz UBports, jest jeszcze Tizen – wszystkie open source.

 • jaszczab

  Czy to czasem nie jest interfejs GNOME czy ślepy jestem?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona