Wiko VIEW

Definitywny koniec Firefox OS

Wszyscy wiemy, że Firefox OS skończył się, zanim na dobre w ogóle się zaczął. Teraz jednak mamy oficjalne potwierdzenie. Nawet Mozilla zdecydowała, że odpuszcza. Nie będzie już smartfonów z Firefox OS. W ogóle nic nie będzie ;).

Przynajmniej, jeżeli idzie od Firefox OS. System nie będzie miał drugiego życia na jakiejś alternatywnej platformie (np. w smart TV). Twórcy webowego, mobilnego systemu operacyjnego, który miał być tanią alternatywą dla Androida, zdecydowali o definitywnym zamknięciu projektu. Powód prozaiczny. Pies z kulawą nogą (czytaj: producenci smartfonów) nie interesował się Firefox OS.

Mozilla jeszcze niedawno liczyła, że może umowa z firmą Panasonic tchnie nowe życie w mobilny system. Tym razem nie w smartfonach, ale w inteligentnych telewizorach. Z umowy jednak niewiele wyszło. Ponieważ w międzyczasie nikt nie wyraził chęci inwestycji w Firefox OS, postanowiono o zamknięciu projektu. Firefox OS jest jednak systemem otwartym, a jego źródła są ogólnie dostępne, teoretycznie jest możliwe, że jakaś społeczność czy nawet firma zainteresuje się jego dalszym rozwojem.

W praktyce jednak przypuszczam, że tak się nie stanie. Nawet wspierany oficjalnie przez Samsunga Tizen egzystuje cały czas na peryferiach mobilnego świata i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miał odegrać jakąkolwiek rolę. Szkoda tylko, że karty zostały podzielone między Androida i iOS, a inni gracze odeszli w niepamięć. Im większa konkurencja, tym lepiej – takie jest moje zdanie.

Źródło: GHacks

Komentarze

 • leszek

  “Im większa konkurencja, tym lepiej – takie jest moje zdanie.” Też tak uważam. Szkoda właśnie, że Tizen nie wypłynął na szersze wody. Chętnie bym kupił telefon z Tizenem, gdyby się wreszcie pojawił w Europie. Nie przeszkadza mi, że jest uboższy graficznie i ma mniej aplikacji. Najważniejsze, że jest bezpieczny dla usera i nie szpieguje tak jak inne systemy mobilne.

  • The_Ecki

   Podzielił los BadyOS, ciągłe obietnice Samsunga, które są nierealne.

 • Anton

  Tylko, że takich jak ty jest garstka. Ludzie mają w dupie szpiegowanie o czym świadczy dobrowolne podawanie na tacy całej swojej prywatności na wszelkiej maści portalach społecznościowych.
  Z jednej strony wrzeszczą, że Windows 10 i Android szpiegują, z drugiej w/w zachowania. Po prostu kabaret.

 • kozdromen

  “Niech aniołowie zawiodą Cię do raju…” Panie świeć nad jego kodem źródłowym..

 • Fedurrr

  Na tv panasa sprawdzil sie. Co bedzie w nowszych tv ? Android? Android kukeje mocno na tv jest malo stabilny, piloty przeataja dzialac badz sie restaruje tv w srodku nocy. Z reszta przystawka do tv daje wiecej możliwości poki co.
  Szkoda firefox OS.

 • Generau

  Zaspokoiłem ciekawość za 5 stówek, a potem poczułem że to coś urodziło się martwe. Nie jestem w stanie wskazać żadnego pozytywu.

 • ajaj

  Następny będzie Ubuntu Touch.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona