Wyjeżdżasz na wakacje? Sprawdź, który operator zaoferuje Ci najtańszy internet (zestawienie)

Prześwietlenie ofert pre-paid polskich operatorów sieci komórkowych

Lato już tuż-tuż, a co za tym idzie – zbliża się sezon wakacyjny i urlopowy. Jeszcze parę lat temu wyjazd za granicę wiązał się z całkowitym odcięciem od telefonu, nieco później oferty stały się na tyle korzystne, że trochę rozmów, parę SMS-ów i ewentualnie kilka megabajtów danych można było jakoś przełknąć. Teraz nadszedł czas, w którym uniezależnienie od kiepskiego, hotelowego lub dostępnego w restauracji WiFi jest realne – na terenie Unii Europejskiej wprowadzony został system Roam Like at Home. Mimo to, oferty internetowe operatorów sieci komórkowych różnią się od siebie i postanowiłem sprawdzić, która z nich będzie najkorzystniejsza. Pod lupę wziąłem oferty pre-paid.

Operatorzy sieci komórkowych zostali zobowiązani do tego, aby do dnia 15 maja udostępnić publicznie cennik, który będzie obowiązywał wraz z wprowadzeniem Roam Like at Home, czyli od 15 czerwca – tj. od dziś. Możecie zresztą przeczytać o tym w artykule, który przygotowała dla Was Kasia, choć od tamtego czasu wiele się pozmieniało. Okazało się bowiem, że Orange wprowadziło na tyle konkurencyjną ofertę, że inni operatorzy zostali niemalże zmuszeni do ponownego zaktualizowania swojej. Niektórzy zrobili to parę dni temu, inni poinformowali o zmianach podczas tworzenia tego wpisu, czyli w ostatnim momencie. Jednak niektóre sprawy nadal stoją pod znakiem zapytania i postaram się Wam przybliżyć nieco z czym wiąże się rzekome “zniesienie” roamingu międzynarodowego.

Polityka Uczciwego Korzystania – Fair Use Policy

Nikogo nie powinno dziwić, że korporacje nie chcą być stratne po wprowadzeniu nowych zasad i starają się ustalić reguły korzystania z Roam Like At Home. Co do zasady, za niewłaściwe użytkowanie z usług roamingowych uważa się długi okres nieaktywności danej karty SIM w Polsce użytkowanej głównie, a nawet wyłącznie w roamingu. Tym samym operatorzy zastrzegają sobie, że jeżeli w ciągu co najmniej czterech miesięcy karta SIM “spędzi” więcej niż połowę czasu za granicą lub będzie tam intensywniej użytkowana, to mają prawo naliczyć dodatkowe opłaty. Myślę jednak, że to nie dotyczy nikogo z nas – a jako, że rozmawiamy o ofercie pre-paid, to nawet te potencjalne opłaty zostaną potrącone z doładowanego konta, a nie na drodze sądowej ;)

Która oferta będzie najlepsza?

Już na start powiem, żebyście nie spodziewali się jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma swoje preferencje, więc jest to po prostu swego rodzaju opracowanie i zestawienie ofert oraz cenników. W tym wpisie postanowiłem przyjąć, że głównym przeznaczeniem karty SIM będzie dostęp do internetu. Żeby nieco ułatwić sprawę przy każdym operatorze nadmienię nie tylko stawkę, ale również to, ile kosztuje 1 GB i ile danych można wykorzystać za 50 złotych (pamiętajcie, że liczy się zarówno pobieranie, jak i wysyłanie!).

Roam Like at Home tyczy się Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i obszarów zależnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że operatorzy interpretują to w różny sposób, więc każdy z nich opublikował nieco inną listę państw, na których obowiązują nowe zasady roamingu międzynarodowego. O tyle, o ile Niemcy i Włochy znajdziemy na liście zawsze, tak Monako czy Gujana Francuska niekoniecznie padają wprost. Warto więc się upewnić, czy cel Waszej podróży został uwzględniony bezpośrednio czy tylko w domyśle.

Jak przeliczyć dane z pakietu krajowego na zagraniczny?

Sprawa jest dosyć skomplikowana i trzeba się naprawdę przyłożyć, aby ją rozgryźć. Play postanowił omówić tę sprawę w swoim streamie na temat RLAH i z tego, co mi wiadomo, to przytoczony tam przelicznik obowiązuje wszystkich operatorów. Fioletowi wyjaśnili to nie najgorzej, więc ja postaram się to zrobić właśnie na tym przykładzie.

Oczywiście powyższy wzór tyczy się kwoty, jaką płacimy za dany pakiet, a wynik “podawany” jest w gigabajtach. Pamiętajcie tylko, że cena brutto to 123% ceny netto, co nie równa się temu, że 77% ceny brutto to cena netto ;). Sam o tym zapomniałem, ale Marcin w komentarzach (dzięki!) wyprowadził mnie z błędu. A więc gwoli ścisłości – cena netto to cena brutto podzielona przez 1,23.

Pamiętajcie, że dane przedstawione we wpisie są aktualne w chwili jego publikacji, czyli 15 czerwca – sytuacja może się na bieżąco zmieniać.

Orange

Pozwolę sobie przypomnieć, jakie warunki Pomarańczowy postawił swoim użytkownikom oferty na kartę. Od dnia 15 czerwca posiadacze pre-paidów muszą zapłacić dokładnie 0,1024 zł za 1 MB wykorzystany na terenie UE. Łatwo dojrzeć drobną niespójność, ponieważ na stronie mowa o kwocie równych 10 groszy, bez końcówki. Na wszelki wypadek odniosę się do tej większej, gdyż to ona widnieje w oficjalnej dokumentacji i cenniku.

Za 1 GB danych należy zapłacić niecałe 105 złotych.

Za 50 zł można wykorzystać 488 MB danych.

Co ciekawe, w przypadku taryf innych niż Orange Free i Orange Smart na kartę, wspomniana stawka jest wyróżniona jako promocja, która obowiązuje do odwołania. Niestety, widniejące obecnie pakiety internetowe obowiązują tylko na terenie kraju, zaś operator nie podał żadnych szczegółowych informacji.

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj, a regulamin “promocji” tutaj.

Nju

Jak zapewne wiecie, Nju Mobile to tak naprawdę… Orange. Z tego powodu można by się spodziewać, że rozliczanie danych transferowych będzie takie samo, ale jest zgoła inaczej. Bez włączania żadnych pakietów 1 MB kosztuje aż 19 groszy, co przekłada się na niezbyt dobre wyniki ukazane poniżej.

Za 1 GB danych należy zapłacić niecałe 195 złotych.

Za 50 zł można wykorzystać 263 MB danych.

Trzeba jednak przyznać, że na stronie operatora można znaleźć najbardziej przejrzyste zestawienie pakietów pod kątem ich “przeliczania” na stawki w Unii Europejskiej. Dzięki temu, przy pakiecie za 29 złotych macie pewniak 1,46 GB internetu oraz nielimitowane rozmowy komórkowe i SMS-y oraz MMS-y na terenie Unii Europejskiej. Wielkie brawa dla Nju Mobile – jest to jedyny operator, który tak przejrzyście przedstawił wszystkie informacje!

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

T-Mobile

Tutaj nie ma się nad czym rozwodzić – generalnie operator zaproponował stawkę wynoszącą 4 grosze za 1 MB. Dla takiego rozliczenia wygląda to następująco:

za 1 GB danych należy zapłacić niecałe 41 złotych.

za 50 zł można wykorzystać 1250 MB danych.

Można jednak pokombinować nieco inaczej. Wykupienie za 25 złotych pakietu Bez Limitu oraz dokupienie za 12 złotych pakietu 5 GB internetu w Polsce przełoży się na 1,26 GB danych w roamingu z tytułu tego pierwszego oraz skromne 0,61 GB z tytułu tego drugiego. Później wszystko naliczane jest według stawki opisanej powyżej. W tym przypadku za 45 złotych otrzymujecie aż 1915 MB, przy czym możecie rozmawiać i SMS-ować bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

Heyah

Wielu z Was zapewne wie, że Heyah to marka, której właścicielem jest tak naprawdę znany wszystkim T-Mobile. Operator zachował się niezwykle konsekwentnie, gdyż cenniki dwóch sieci różnią się tylko… logo na pierwszej stronie. Bez pakietów sprawa prezentuje się więc następująco:

za 1 GB danych należy zapłacić niecałe 41 złotych.

za 50 zł można wykorzystać 1250 MB danych.

Ale jest szansa na jeden niezły “myk”. Co prawda operator zapomniał uwzględnić w tabeli kwotę dokładnie 49,98 złotych, jednakże wykupując właśnie za tyle pakiet Smart XL, powinniśmy otrzymać 2,5 GB danych w roamingu, po raz kolejny zachowując możliwość SMS-owania oraz dzwonienia bez dodatkowych opłat.

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

Play

Trzeba przyznać, że Play poleciał po bandzie, jeśli chodzi o różnorodność, bo w zależności od oferty operator życzy sobie 2, 4 lub 9 groszy za 1 MB. W takim przypadku:

za 1 GB danych w zależności od oferty należy zapłacić niecałe 21-93 złote.

za 50 złotych w zależności od oferty można wykorzystać 556-2500 MB danych.

No tak, ale strona internetowa wyraźnie mówi o jakimś Limicie GB przypisanym do każdego pakietu, prawda? Fioletowi ostatecznie zamieścili odpowiednią tabelę, którą możecie sprawdzić tutaj.

Sam operator – wbrew temu, co wydawało mi się na początku – niezbyt stara się ułatwić zrozumienie roamingu międzynarodowego, bo przecież nie każdy chce poświęcić czas na obejrzenie kilkudziesięciu minut materiału wideo. Nie mogę na przykład zrozumieć, dlaczego oprócz tego wszystkiego pojawił się pakiet 500 MB w Unii za 19 złotych, skoro wystarczy wybrać odpowiednią ofertę, aby mieć taniej. Play, nie tędy droga!

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

A jeśli chodzi o Red Bull Mobile, 1 MB transmisji danych kosztuje 4 grosze, czyli za 1 GB przyjdzie nam zapłacić 41 złotych, co oznacza, że za 50 złotych otrzymamy 1,25 GB. Cennik dostępny jest tutaj.

Plus (Ja+/Plush)

Plus postanowił zaktualizować swoje cenniki bardzo późno, bo w momencie tworzenia tego wpisu, przez co linkowane poniżej dokumenty wciąż prowadzą do… starych danych, które – mam nadzieję – zostaną zaktualizowane już wkrótce. W chwili obecnej operator, zarówno w taryfie Ja+ na kartę, jak i tej sygnowanej jako Plush, oferuje stawkę w wysokości 4 groszy za 1 megabajt. Wyliczone wartości są więc Wam znane.

Za 1 GB danych należy zapłacić niecałe 41 złotych.

Za 50 zł można wykorzystać 1250 MB danych.

W informacji prasowej o RLAH, operator zapowiedział, że pakiet “krajowy” będzie przekładał się w odpowiedni sposób na limit transferu dostępny w Unii Europejskiej. Póki co nie przedstawił konkretnych informacji do poszczególnych ofert, lecz podane przykłady zgadzają się z pokazanym Wam wcześniej przelicznikiem.

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj lub tutaj.

Virgin Mobile

Sam jestem klientem sieci Virgin, o czym mogliście dowiedzieć się z tego wpisu,  ale w przypadku usług roamingowych operator jest zdyskwalifikowany. Co prawda zapowiada jakąś promocyjną stawkę 0,00 złotych za 1 MB, ale chwilowo życzy sobie za niego 12 groszy. Abstrahując jednak od ceny… ograniczenie prędkości w roamingu do 32 kb/s? W 2017 roku? No way, Virgin!

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

Mobile Vikings

Wbrew temu, co “pokazała” mi strona na samym początku – podstawowa stawka wynosi 4 grosze za 1 MB, co daje nam:

Za 1 GB danych należy zapłacić niecałe 41 złotych.

Za 50 zł można wykorzystać 1250 MB danych.

Ale jest coś jeszcze. Na start każdy klient Wikingów otrzymał ważny przez rok pakiet danych do wykorzystania w Unii Europejskiej – i to niemało, bo aż 960 MB! Dzięki temu pierwszy gigabajt na wyjeździe mamy właściwie za darmo. Przy odrobinie wstrzemięźliwości wystarczy.

Co ciekawe, Wikingowie zrezygnowali z darmowego pakietu 960 MB. Pojawił się zaktualizowany cennik, w którym nie ma już żadnej mowy o tego typu rozwiązaniu. O takiej decyzji oraz jej przyczynach informuje CEO Mobile Vikings, Magdalena Piksa, w tym wywiadzie. Pojawia się tam również krótkie wyjaśnienie nowych zasad rozliczania w roamingu międzynarodowym oraz coś, co zapowiada się bardzo obiecująco:

Niecierpliwym możemy jeszcze zdradzić informację, że już niedługo przygotujemy niespodziankę dla fanów wielkich paczek internetu.

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

a2mobile

Wielu z Was zapewne nie kojarzy tej nazwy, ale może jeśli powiem aero2, to zaświta trochę bardziej? W gruncie rzeczy jest to ta sama firma, gdyż oferowany do niedawna BDI (Bezpłatny Dostęp do Internetu) był niejako “opłatą” za zajęcie pewnych częstotliwości, które były przygotowywane właśnie na działanie tego operatora. Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy już wczoraj – regularna stawka dla pakietów “3w1” wynosi 18 groszy za megabajt. Co nam to daje?

Za 1 GB danych należy zapłacić niecałe 185 złotych.

Za 50 zł można wykorzystać 278 MB danych.

Jednak Ci, którzy skorzystają z oferty “Niewyczerpalne Pakiety” mają się trochę lepiej. Do 14 lipca cena brutto za 1 GB wynosi 10 złotych, zaś jednostką taryfikacyjną jest 1 kB. Przekłada się to na bezkonkurencyjną cenę wynoszącą mniej niż 1 grosz za megabajt! Od 15 lipca do 14 września stawka wzrośnie do znanych już nam 4 groszy – niestety…

Za 1 GB danych należy zapłacić 10/41 złotych.

Za 50 zł można wykorzystać 5120/1025 MB danych.

a2mobile również postawiło na przejrzystość oferty. W cenniku można znaleźć bardzo zrozumiałą tabelkę, w której do każdego pakietu przypisana jest ilość transferu, którą w jego ramach można wykorzystać poza granicami Polski. Bardzo popularny Niewyczerpalne Wszystko za 19,90 złotych zapewnia nie tylko darmowe rozmowy i SMS-y, ale także 1023 MB Internetu w strefie roamingowej.

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

Usystematyzujmy to wszystko w przejrzystej tabeli

Podane niżej stawki to stawki bazowe – bez uwzględnienia pakietów dodatkowych, które można uruchomić, a o których wspomniałem przy okazji opisywania oferty każdego z operatorów.

Operator1 MB1 GBza 50 złotych
Orange10 gr105 zł488 MB
nju mobile19 gr195 zł263 MB
T-Mobile4 gr41 zł1250 MB
Heyah4 gr41 zł1250 MB
Play*2 / 4 / 9 gr21 – 93 zł556 – 2500 MB
Red Bull Mobile4 gr41 zł1250 MB
Plus (Ja+ / Plush)4 gr41 zł1250 MB
Virgin Mobile12 gr123 zł416 MB
Mobile Vikings4 gr41 zł1250 MB
a2mobile*1gr** / 4gr / 18 gr10zł / 41 zł / 185 zł5120 MB / 1250 MB/ 278 MB

* stawki różnią się w zależności od oferty
** cennik obowiązujący w ofercie Niewyczerpywalne Pakiety do 14 lipca

Krótkie podsumowanie

Nie wiem jak Wy, ale ja mam w tej chwili niemały mętlik w głowie. Tylko dwóch operatorów wyłożyło kawę na ławę i podało informacje, regulaminy i cenniki w sposób przejrzysty i zrozumiały dla każdego. Reszta postanowiła owijać w bawełnę i powiem szczerze, że dawno nic nie zmęczyło mnie tak bardzo, jak przygotowanie tego opracowania. Co gorsza, istnieje spora szansa, że oferty zmienią w ciągu najbliższych kilkunastu dni, pojawią się nowe pakiety i zestawienie nie będzie aktualne, ale mam nadzieję, że przybliżyłem Wam choć trochę skomplikowane zagadnienie, jakim jest Roam Like at Home. Jeżeli macie przeświadczenie, że coś zostało pominięte bądź nieuwzględnione to dajcie znać, bo przy całej zawiłości (i ilości) dokumentów i cenników naprawdę łatwo coś przegapić ;)

Dzięki za czujność wszystkim tym, którzy znaleźli błąd lub brak i dali o nim znać!

źródła: Rzecznik Play, Orange (1, 2), Nju, Heyah, Play, Plus (1, 2, informacja prasowa), Virgin Mobile, Mobile Vikings, a2mobile (informacja prasowa), strony główne operatorów oraz wszystkie wpisy, jakie pojawiły się na ten temat na łamach Tabletowo ;) – opracowanie własne.
grafika główna: Pexels

Komentarze

 • jendrush

  Dobrze rozumiem, że jeżeli płacę co miesiąc 25 zł za Formułę Play Unlimited to to do wykorzystania mam 5 x 257 MB = 1285 MB?

  • Paweł

   Jeśli ja zrozumiałem wszystko dobrze to właśnie tak jest ;)
   Zresztą z tego co widzę, to trafiłeś już na rozpiskę

 • Norbert

  Dane są nie kompletne :-) tak naprawdę dużo zależy od taryfy i nieziemskich kombinacji. W Play dla firm kumaty Pan tak poskładał mi pakiety że: Mam nielimitowany Internet w Polsce, oczywiście rozmowy i sms-y, darmowy dostęp do LTE bez ograniczeń oraz (najlepsze!!!) pakiet 5 Gb Internetu w Unii oraz nielimitowane darmowe rozmowy i SMS-y przez, uwaga 14 dni w miesiącu! Przeliczny jest cały okres korzystania z telefonu za granicą na dni a nie że leci od jego pierwszego użycia! nie pytajcie jakie to pakiety, bo sprawa jest tak zagmatwana że sam jej nie rozumiem. Ale najważniejsze jest to że koszt to 120 PLN miesięcznie! za dwa telefony płacę 240 PLN. i nie interesuje mnie główkowanie kiedy, gdzie i za ile. Reasumując. Mam w Romingu jak do niedawna w Polsce. tyle że przez 14 dni w każdym miesiącu. dużo podróżuje służbowo a wystarcza aż nad to! Bo jeśli wyjedziemy np. Około 16 tego i wrócimy około 13-tego to mamy 28 dni darmochy, mało? Wystarcz znać dzień rozliczeniowy i można bawić się Internetem 10 Gb i dzwonić ile wlezie przez 28 dni w całej unii za 120 PLN

  • Gość

   Wow to się pochwaliłeś gratuluję, ja mam to samo za 60zł/m-c. PS a jak tam Internet Ci hula w roamingu ale w kraju:))))

   • pogz

    hej, w jakiej sieci i jaka oferta? bo wlasnie musze z playa uciekac przez ten roaming krajowy, a trują już, że w lipcu umowa się kończy, z góry dzięki za info

  • Paweł

   Już na samym początku informuję, że mowa o ofercie pre-paidowej. Abonament to całkowicie inna bajka – ten poradnik tyczy się raczej odpowiedzi na pytanie “po jaki starter pobiec?”, a nie “u jakiego operatora negocjować umowę na dwa lata?” :P

  • 120 za telefon? Ja płacę 15 na kartę i mam zapas kilkuset GB do wykorzystania. Musiałbym godziny dziennie rozmawiać by brakło. Tyle że na razie Orange dał ciała jeśli chodzi o roaming internetu dla tych co są na kartę…

 • LuckyOne

  Skąd autor wziął te 25 groszy w vikingach?
  Przecież jak wół stoi, że MB kosztuje 4 grosze i pierwsze 960 MB w roku jest darmowe.

  • W takim razie regulaminy musiały zostać zaktualizowane w ostatniej chwili. Dzięki za uwagę – poprawiamy

   • LuckyOne

    Te 32 kb/s też nie obowiązują, internet działa z pełną prędkością.
    Nie żebym się czepiał, ale vikinkowie podali ceny niecały miesiąc temu i od tamtej pory konsekwentnie się ich trzymają.

    • No to może Pawłowi coś umknęło – zobacz ile jest tych danych, mogło się zdarzyć!

     • LuckyOne

      Wiem, dlatego mówię, że nie zamierzam o to kopii kruszyć. :)
      W ogóle w święto byście odpoczywali, a nie w pracy cały czas. :<

     • Paweł

      Biję się w pierś, umknęło mi. Coś ze strony głównej musiało mnie źle przekierować.
      Za chwilkę będę aktualizował, dzięki!

     • Adri An

      Vikingi zrezygnowali z darmowego pakietu 960mb… kazdy mb jest naliczany od poczatku po 4grosze. Mowia o wprowadzeniu jakis dodatkowych pakietow tylko nie wiadomo kiedy

 • b

  jak to jest-miało być tanio jak w kraju a jest 10x drożej…105zł za gb!bez konkurencyjni

  • Ciekaw czy Streżyńska coś zrobi, na razie próbowała bronić tego bałaganu zamiast twardo wymusić trzymanie się przepisów EU.

 • jendrush

  Dzięki.

 • Dariusz A.

  Trochę nie rozumiem jak to w Plusie działa. Czy mogę w Ja+ na kartę normalnie odpalić jakiś pakiet internetowy i bedzie działał w UE. Czy nadal muszę włączać Pakiety Euroatlantyckie S,M,L.

  • Paweł

   Możesz odpalić normalnie, ale ilość gigabajtów jaką będziesz mógł wykorzystać musisz policzyć na podstawie przelicznika “Playowskiego”, tego u góry.
   Jeśli wyjdzie więcej niż w kraju, to oczywiście obowiązuje krajowa wartość

   • Dariusz A.

    Faktycznie działa. Dowiedziałem się z Plusa, że jak odpalę np. pakiet Ja+ 2GB na 30 dni, to mam w roamingu do wykorzystania 0,5 GB.

    • Tomasz Wojciechowski

     Jakie są lepsze opcje w plusie na kartę?
     Pakietu atlantyckiego S i M chyba lepiej nie włączać, bo wychodzi drożej niż 4gr za 1MB – jeśli dobrze zrozumiałem.

     • Dariusz A.

      Np. Odpalając zwykły pakiet ten Ja+ 1GB na 30 dni za 10 zł. Do wykorzystania miałem całe! 1GB. Dziwne, ale sprawdziłem to i tak jest (w Niemczech).

 • Michał Kubiak

  Ja bym poprosił o porównanie postpaidów (abonamentów) w taki sam sposób (tabelka), dla ułatwienia w abonamentach może za 29zł lub w pobliżu? Porównanie cen w kraju sam sobie zrobię, ale w roamingu już trudniej. Bardzo by się przydało bo niedługo kończy mi się umowa i byłoby miło wybrać coś uniwersalnego.

  • Franciszek Moczulski

   Bierz nju albo Orange

 • matt

  tzn. Jak mam Orange free i pakiet bez limitu z 18GB to ile będę miał internetu do wykorzystania za darmo zagranicą?

  • Paweł

   Tego nie jestem w stanie ci powiedzieć, nie wiem nawet ile płacisz ;)

   • matt

    28zł bez limitu wszystko + GB. Doczytałem, że mogę normalnie skorzystać z tych 18GB ;)

    • Paweł

     Myślałem, że masz Orange Free na kartę i nie mogłem ustalić, skąd te 18 GB, teraz wszystko jasne :D

    • pakierhakierxd

     na pewno nie 18 gb za granica :P ,1 gb raczej xD

   • matt

    “W przypadku korzystania przez Abonenta z płatnych krajowych usług dodatkowych obejmujących transmisję danych, transmisja danych w Strefie 1
    będzie rozliczana jak transmisja danych wykonana na terenie Polski z uwzględnieniem Polityki Uczciwego Korzystania”

 • Darioo

  @ Paweł Pobudejski pakiet w a2mobile jest za 19,90 ,a nie jak Pan napisał 29 zł

 • Technologiczny Łukasz

  Mam pytanie.
  Czytając cennik a2 mobile zastanawiam się czy pakiet internetu jest do wykorzystania we wszystkich aplikacjach, czy do FB i Messenger jest osobny.

  A co do oferty “Niewyczerpalne wszystko” teraz na stronie pokazuje przekreślone 29,70 zł, a jest pokazane 19,90 zł, czyli obowiązuje cena niższa, tak?

  • Darioo

   Bo ten pakiet kosztuje całe 19,90 zł,ale to tak trudno wejść i sprawdzić w regulaminie….

   • Paweł

    Już poprawiam ;)

 • Ramalian

  Generalnie zgroza… co wakacje jestem 3 miesiące w Holandii i wykupywałem 1GB internetu za 10EUR na miesiąc, spoglądam na ich obecna ofertę (Lebara) a tutaj:

  15 EUR – nielimitowane rozmowy w Holandii + 4GB internetu,
  20 EUR – jak wyżej tylko 6GB,
  35 EUR – jak wyżej tylko 8GB,
  15EUR – 500 minut w Holandii i do 42 innych krajów + 3 GB internetu…
  same pakiety internetowe: 15EUR – 2GB (4G), 20EUR – 6 GB (3G)… itd.

  Spodziewałem się, że da się chociaż trochę taniej niż za granicą, a tu takie rozczarowanie ;/

  • Bartek Flakowski

   usługi telekomunikacyjne w polsce są najtańsze w europie, nie licz na to że będziesz miał koszty roamingu jak w kraju bo w takim wypadku wszystko poza orange i tmobile by upadło,

 • jendrush

  Po co te nerwy przy dniu wolnym?:) Gdybyś przeczytał odpowiedź @disqus_MTwEWWicna:disqus na mój komentarz to byś zauważył, że już znalazłem. Poza tym tabelka z ilością GB jednoznacznie informująca o ilości danych w poszczególnych pakietach nie pojawiła się od razu na stronie Play.

 • MMS

  Uwaga! ale nikt nie wspomina że 1MB w roamingu to w ramach jednej sesji połączeniowej a one mogą samoistnie rozłączać się w każdej chwili i reszta z 1MB przepada a od tego lata będzie przeciążenie w każdej sieci – nikt nie napisał jakie
  jest naliczanie?

  • Paweł

   W zależności od operatora jednostką taryfikacyjną jest 1-100kB :)

 • Paweł

  Rzeczywiście tak. Ale nawet specjalnie wszedłem w dokument umieszczony na tej samej podstronie i w tabelce jak byk jest 2-9 gr. Ciekawe czemu?

  • Rysiek antago

   Prawdopodobnie są to pozostałości po “obronie Częstochowy”, czyli chęci utrzymania status quo. Nie posprzątali dokładnie. Na wszelki wypadek zapytałem oficjalnie powołując się na własne obserwacje, ale na razie pytanie okazuje się chyba zbyt trudne, gdyż odpowiedzi nie otrzymałem ;)

 • Jas

  Mobile Vikings

  “Za 1 GB danych należy zapłacić niecałe 41 złotych.”

  A już poniżej w tabeli cena za 1 GB to 10 zł.

 • Alex

  Czy ja dobrze rozumiem? Jeśli mam ofertę w a2mobile za 19,90 miesięcznie to mam 1023 mb do wykorzystania w roamingu?

  • Franciszek Moczulski

   Tak. Potwierdzone u źródła

 • MarcinS

  “Oczywiście powyższy wzór tyczy się kwoty, jaką płacimy za dany pakiet, a
  wynik „podawany” jest w megabajtach. Pytanie brzmi… jak Play policzył,
  że na każde wydane 5 złotych przypada 257 MB, skoro po wstawieniu do
  tego wzoru odpowiednich wartości wychodzi mi 0,238 GB, czyli 243 MB?” Dobrze jest policzone… (5*100)/123/(7,70*4,2088)=256,88.

  • Paweł

   Nareszcie znalazłem!
   Mój błąd rozumowania wynikał z tego, że błędnie przyjąłem cenę brutto jako 100%, a to przecież jest 123%, bo za 100% przyjmuje się cenę netto…
   Calutkie liceum to tłukli, ale jak widać miesiąc przerwy od matmy zrobił swoje.
   Dzięki wielkie za rozwiązanie zagwozdki!

 • x

  “Mobile Vikings 4 gr 10zł 5120 MB”
  chyba w ostatniej kolumnie powinno być 1250MB?

  • Paweł

   Poprawione, czujny jesteś! ;)

 • Adri An

  dali zaktualizowany cennik w którym już nie było ani słowa o darmowych pakietach. poza tym w komentarzach na fb w poście o roamingu sami o tym pisali.
  dodatkowo w tabeli jest kolejny blad przy vikingach… 1gb to koszt 41zł … a nie 10zl ;)

  ps.
  moglibyście zrobić podsumowanie w którym napiszecie która sieć jest najbardziej opłacalna przy korzystaniu z internetu (więcej niż 1gb) za granicą

  • Paweł

   Co się z tymi Wikingami się porobiło, połowa danych mi zaskoczyła z a2mobile…
   Poprawione, dzięki!

   Wiesz co… takie podsumowanie ogólnie jest niemożliwe. Przy 5 GB może się opłacać ta sieć, przy 2 GB inna, przy 10 GB inna, a przy 1 GB jeszcze inna. Walka z wiatrakami, bo każdą taką myśl trzeba rozpatrywać bardzo indywidualnie – ale wydaje mi się, że ten wpis i tak ułatwi taką analizę :)

ASUS ZENFONE 3 MAX
Komputronik Dell Gaming
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona