Ważne

Roaming na terenie krajów UE po 15 czerwca – możecie być rozczarowani tym, co przeczytacie

Przed wejściem w życie nowych zasad związanych ze zniesieniem opłat roamingowych operatorzy sieci komórkowych mają obowiązek na miesiąc wcześniej poinformować, jak będą wyglądały koszty związane z korzystaniem z ich ofert za granicą. Cała wielka czwórka wywiązała się z obowiązku, dzięki czemu możemy już podsumować, jak będzie wyglądała sytuacja. Na usta ciśnie mi się jeden komentarz: „miało być tak pięknie, a wyszło… jak zawsze”.

Czy łatwo jest znaleźć informację o zmianach w cennikach na stronach operatorów?

O ile dziennikarze dostają informacje prasowe na swoje skrzynki, przez co nie muszą zagłębiać się w strony internetowe operatorów, tak „zwykli śmiertelnicy” nie mają takich przywilejów. Postanowiłam zatem tekst ten rozpocząć od krótkiego testu – sprawdziłam, jak trudno (a może łatwo?) na stronach polskich sieci komórkowych jest znaleźć informacje dotyczące nowych regulacji, które wejdą w życie 15 czerwca.

I muszę przyznać, że operatorzy stanęli na wysokości zadania – nie trzeba jakoś szczególnie grzebać i męczyć się w poszukiwaniu informacji, są tuż pod nosem, dokładnie tam, gdzie bym się ich spodziewała, czyli na podstronach dotyczących roamingu, w widocznym miejscu. Tak jest w przypadku Orange, Plus i T-Mobile. Tylko na stronie Play nie udało mi się znaleźć stosownej informacji, ale może źle patrzę? – jeśli czegoś nie widzę, poprawcie mnie, mogło mi umknąć.

Stosowne komunikaty w tej sprawie znajdziemy też na blogu rzecznika Orange i w biurze prasowym Orange, na blogu rzecznika Play, w biurze prasowym T-Mobile oraz na stronie Plusa.

Jak zatem będzie wygląda sytuacja z opłatami roamingowymi po 15 czerwca?

Wiele mówiło się, że po 15 czerwca poza granicami kraju będzie można korzystać z tych samych pakietów, które mamy aktywne w Polsce, ale – niestety – nic z tych rzeczy. Poniżej możecie przeczytać, jak wybrnęli z tej sytuacji polscy operatorzy. Chyba się ze mną zgodzicie, że najlepszą ofertę zaproponowała tym razem sieć Orange.

I zacznijmy właśnie od Orange

Orange pozytywnie zaskoczył i postanowił zaoferować swoim klientom abonamentowym prawdziwe Roam Like At Home, czyli możliwość korzystania z tej samej oferty, co w kraju, również poza jego granicami. Podczas podróży po krajach Unii Europejskiej (plus Norwegii, Islandii i Lichtensteinie) będziemy mogli korzystać z usług Orange bez dodatkowych kosztów, jeśli w kraju mamy nielimitowane usługi, a pozostali będą rozliczani według takich samych stawek, jak w kraju. Osoby mające pakiety rozmów w Polsce, będą mogły je wykorzystać również w roamingu. Pełen cennik dostępny jest tutaj.

Świetnie podsumował to prezes Orange Polska, Jean-François Fallacher, który stwierdził:

Oferta roamingowa Orange Polska jest zgodna z unijnym rozporządzeniem i odzwierciedla intencję regulatorów, zgodnie z którą klienci powinni skorzystać z usług na warunkach krajowych, według zasady Roam Like At Home. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu rozwiązaniu nasi klienci będą mogli jeszcze swobodniej korzystać z naszych usług w podróżach służbowych czy podczas wakacji.

Jeśli chodzi o klientów prepaid, za połączenia, SMS-y i MMS-y zapłacą zgodnie z cennikiem usług obowiązujących w Polsce. Transfer danych w roamingu będzie kosztował 10 groszy za 1 MB.

Co ważne, dotyczy to również njumobile.

Polityka uczciwego korzystania z roamingu w T-Mobile

T-Mobile od razu informuje, że: „będzie dużo taniej, co jednak nie oznacza, że usługi telekomunikacyjne poza granicami kraju będą bezpłatne”. Sprawdźmy, co to oznacza.

Madżentowy operator informuje, że w większości taryf cena nie przekroczy 29 gr za minutę wychodzącą oraz 9 gr za SMS, MMS i MB danych. Wszystko jednak zależy od posiadanej taryfy, zatem stawka nie została ujednolicona.

W przypadku, gdy stawka za odpowiednią usługę jest zerowa, w T-Mobile będzie obowiązywała Polityka uczciwego korzystania z roamingu, która oznacza bezpłatny pakiet 1500 minut połączeń przychodzących dla klientów abonamentowych oraz 500 minut dla ofert prepaid. Po wykorzystaniu tego pakietu stawki będą następujące: 16 gr za minutę wychodzącą, 5 gr za minutę przychodzącą, 5 gr za SMS, 4 gr za 1 MB danych oraz 4 gr za MMS.

Po przeanalizowaniu wszystkich cenników ofert abonamentowych wnioskuję, że najlepsze warunki otrzymują klienci korzystający z taryf Jump: Jump L, Jump M, Jump S, Jump XL special, Jump XS. Otrzymują oni bowiem w roamingu 500 minut wychodzących za darmo, po czym kolejne będą kosztować 16 gr za minutę, a także bezpłatnych 1500 minut przychodzących (po wykorzystaniu – 5 gr za minutę). W pozostałych taryfach (w tym najnowszych taryfach T) obowiązuje stawka 29 gr za minutę połączenia wychodzącego oraz limit 1500 minut bezpłatnych przychodzących (później: 5 gr za minutę).

W usługach na kartę natomiast sytuacja przedstawia się następująco: 29 gr za minutę wychodzącą, 5 gr za minutę przychodzącą (po wykorzystaniu 500 bezpłatnych minut), 9 gr za SMS, 9 gr za MMS, 9 gr za 1 MB

Cenniki znajdziecie tutaj.

W Play sytuacja wydaje się być jeszcze bardziej zagmatwana

W przypadku ofert abonamentowych, koszt minuty wychodzącej, SMS-a i MMS-a oraz transmisji danych, będzie taki sam w roamingu, jak w kraju – koszt minuty waha się od 9 gr do 30 gr w zależności od taryfy, SMS kosztuje 5 gr lub 9 gr, MMS – 4 gr lub 9 gr, a 1MB – 4 gr lub 9 gr. Użytkownicy ofert no limit natomiast otrzymają pulę minut wychodzących, SMS-ów, MMS-ów i paczkę danych do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy oraz osobną pulę minut przychodzących (po jej wykorzystaniu minuta będzie płatna 5 gr).

W przypadku ofert na kartę stawki będą następujące: 29 gr za połączenie wychodzące, 5 gr za minutę przychodzącą (po wykorzystaniu puli darmowych 100 / 200 / 350 minut – w zależności od oferty), 9 gr za SMS, 9 gr za MMS, 9 gr za 1 MB; w Lubię to! i Play na kartę 5 zł Lubię to jest też darmowy 1GB danych.

Cenniki dostępne są tutaj.

Najgorzej w Plusie

Z komunikatu wypuszczonego przez Plusa dowiadujemy się, że stawki za wykonanie połączenia, wysłanie SMS lub MMS i transmisję danych, ceny ulegają obniżeniu do poziomu cen jednostkowych za korzystanie z tych usług w kraju, co równa się stawkom (na przykładzie Taryfy Do Usług) : 49 gr za minutę, 19 gr za SMS, 40 gr za MMS oraz 19 gr za 1 MB danych.

Jeśli chodzi o połączenia przychodzące – będą darmowe, aczkolwiek po wykorzystaniu przeznaczonej puli (w wysokości 300 minut), opłata będzie wynosiła 5 gr za minutę.

W przypadku ofert na kartę (JA+ na kartę i Plush na kartę) mamy 150 minut darmowych minut odebranych, a pozostałe stawki wynoszą: 29 gr za minutę, 19 gr za SMS, 19 gr za MMS oraz 19 gr za 1 MB.

Cenniki znajdziecie tutaj.

Oferty na kartę

Co prawda powyżej wspomniałam już o ofertach na kartę wielkiej czwórki, ale warto usystematyzować te informacje i dodać pozostałych graczy liczących się w walce o klienta usług prepaid.

Operatorminuta wychodzącaminuta przychodzącaSMSMMS1 MB
nju mobile19 gr0 gr9 gr19 gr10 gr
Orange na kartę29 gr0 gr15 / 18 / 20 gr*20 / 40 gr*10 gr
T-Mobile na kartę29 gr5 gr (po darmowych 500 min)9 gr9 gr9 gr
Play na kartę29 gr5 gr (po darmowych 100/200/350*)9 gr9 gr9 gr**
JA+ na kartę / Plush na kartę29 gr5 gr (po darmowych 150 min)19 gr19 gr19 gr
Virgin Mobile29 gr5 gr (po darmowych 150 min)9 grb.d.12 gr
Mobile Vikings19 gr5 gr (po darmowych 220 min)9 gr10 gr4 gr***
Heyah29 gr5 gr (po darmowych 500 min)9 gr9 gr9 gr

* cena różni się w zależności od oferty
**w przypadku Lubię to! i Play na kartę 5 zł Lubię to! jest też darmowy pakiet 1 GB danych
***opłata będzie naliczana po wykorzystaniu darmowego pakietu 960 MB, ważnego rok

Jeśli gdzieś zauważycie błąd, dajcie znać, proszę, mogłam się pomylić – buszowanie po cennikach i regulaminach robi swoje.

źródło: Orange, Play, Plus, T-Mobile, Mobile VikingsVirgin Mobile, Heyah; opracowanie własne

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona