Ważne

Plus też wprowadza w życie zasadę “W Unii jak w domu”. W UE klienci zapłacą tyle, co w kraju

Orange nie musiał, T-Mobile i Play już to zrobił, więc przyszła pora na ostatniego z Wielkiej Czwórki, czyli Plusa. Zielony też właśnie ogłosił, że wprowadza zasadę Roam Like At Home wprost, co oznacza, że jego klienci będą mogli korzystać ze swoich usług na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu na prawie dokładnie takich samych zasadach, jak w Polsce.

“Prawie”, ponieważ nie dotyczy to pakietów internetowych. Jeżeli bowiem ktoś ma abonament za 49,90 złotych i w ramach niego do wykorzystania miesięcznie 5GB, to na terenie Unii Europejskiej i ww. krajów będzie miał do dyspozycji o połowę mniej, a dokładniej 2,6GB. Analogiczną sytuację mamy w umowie z opłatą 69,99 złotych – w kraju klient ma 10GB, ale w UE już tylko 3,6GB.

Związane jest to z dość wysokimi stawkami hurtowymi za internet, ale na szczęście w kolejnych latach mają one sukcesywnie maleć. A to oznacza, że użytkownicy będą mogli na terenie Unii Europejskiej wykorzystywać więcej transferu (choć nie należy się raczej spodziewać, że szybko dojdziemy do przelicznika 1:1 – jeżeli w ogóle).

Jeśli zaś chodzi o rozmowy, SMS-y i MMS-y, to w ich przypadku stawki są dokładnie takie same, jak w Polsce. Gdy ktoś płaci za minutę wychodzącą – na przykład – 29 groszy, a za wiadomość tekstową 9 groszy, to tyle samo “skasuje” go za granicą. Natomiast w sytuacji, kiedy klient ma tzw. no-limit, to obowiązuje go on też na terenie Unii Europejskiej.

Nowe zasady zaczną obowiązywać od jutra, 15 czerwca. Użytkowników Plusha także. Więcej szczegółów zainteresowani powinni znaleźć w zaktualizowanych cennikach na stronie operatora.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

 • michal nowak

  i słusznie… dla przeciętnego Kowalskiego jest to dobra zmiana

  • francuzZorange

   dla przeciętnego kowalskiego wcale to tak dobrze nie będzie, molochy europejskie sobie poradzą z opłatami w całej europie ale mniejsi operatorzy będą musieli szukać oszczędności np. play ostatnio…
   i kto teraz traci? przeciętny kowalki który ma abo u konkurencyjnej sieci… i tak każdy teraz rozmawia przez internet dzwonią za granice…

  • Egzo

   Chyba akurat przeciętny Kowalski nie wydzwania co chwilę do osób z poza kraju, a od dziś będzie musiał za to zapłacić albo będzie musiał się pogodzić z gorszą ofertą, a na pewno nastąpi najpierw stagnacja, a później pogorszenie warunków umowy. Tak naprawdę za (wezmę liczbę z kosmosu) 15-20% abonentów zapłaci pozostałe 85-80% (średnia cena w UE za minutę jest o wiele większa niż w Polsce, więc bilans dla sieci telekomunikacyjnych jest ujemny), więc według mnie przeciętny Kowalski więcej straci niż zyska. Zyskają tylko Ci którzy dzwonią za granicę i do tej pory płacili za to spory rachunek.

   • Misio

    Wy naprawdę macie wyprany mózg. Przyjdzie ci rachunek z wyszczególnieniem ile dopłacasz do roamingu innych? Czy spodziewasz się podwyżek? Problem może mieć jedynie operator. A jak on to sobie rozlicza to już jego sprawa i zwisa mi to kalafiorem.

 • Mar Gr

  W Plush ABO NO LIMIT w ramach “PROMOCJI” do 15 września 2017r. obniżono cenę połączenia z UE do Polski z 54gr do 29gr. I tak według Plusa wygląda wdrażanie zasady Roam Like At Home. KPINA i ŻENADA.

 • Mar Gr

  Zwróć uwagę że odnoszę się do oferty abonamentowej a nie Prepaid. Prepaid mnie nie obchodzi. Mnie nie interesują też interesy operatorów, jak ktoś ustala takie a nie inne stawki za połączenia to musi być odpowiedzialny za swoje postanowienia, a skoro UE łącznie z Polską przyjęła zasadę Roam Like At Home to powinna być wdrożona.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona