Ważne

Snapdragon 845 też powstanie w 10 nm, ale dostanie modem 1,2 Gbit/s

Z roku na rok od flagowych procesorów oczekuje się jeszcze lepszych osiągów. Jednym ze sposobów, aby je uzyskać, jest skorzystanie z bardziej zaawansowanego procesu technologicznego i “mniejszej” litografii. Snapdragon 845 jednak również powstanie – jak Snapdragon 835 – w 10 nm. Ale dostanie za to modem, umożliwiający pobieranie danych z prędkością aż 1,2 gigabita na sekundę.

Jeżeli to pierwsze to prawda, to może się okazać, że Snapdragon 845 będzie niemal bliźniaczym układem w stosunku do Snapdragona 835, a Qualcomm jedynie “podkręci” taktowanie poszczególnych rdzeni. Jak bowiem donosi Ice Universe (i co “potwierdzają” wcześniejsze informacje na ten temat), Amerykanie do produkcji przyszłorocznego flagowca wykorzystają dokładnie ten sam proces technologiczny 10 nm LPE.

Trochę to zaskakujące, ponieważ Samsung ogłosił, że już w czwartym kwartale będzie gotowy rozpocząć produkcję procesorów w litografii 10 nm LPP. I choć Koreańczycy nie podali dokładnie, na jakie udoskonalenia ona się przekłada, to na pewno jest to większa wydajność układu przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię. I choć wartości te są zapewne niewielkie (rzędu kilku procent), to każdy postęp w ww. kwestiach jest oczekiwany przez użytkowników.

Ice Universe donosi też, że dopiero Snapdragon 855 będzie wytwarzany w 7-nm procesie technologicznym. Jego produkcją – co już wiemy – zajmie się jednak nie Samsung, a TSMC.

Lepszą informacją jest natomiast ta, że Snapdragon 845 zostanie wyposażony w modem Qualcomm X20, który umożliwi pobieranie danych z prędkością nawet 1,2 gigabita na sekundę. Dla porównania, modem Qualcomm X16 w Snapdragonie 835 wyciąga “tylko” jeden gigabit na sekundę. Z drugiej strony, przy aktualnej infrastrukturze i tak większość użytkowników nawet nie “otrze” się o taką wartość.

Na koniec, skoro jesteśmy już w temacie Snapdragona 845, to ten sam Ice Universe, na którego powoływałem się wcześniej, donosi też, że Qualcomm nie zamierza kontynuować aktualnie stosowanego nazewnictwa kodowego swoich procesorów. Od teraz jego układy będą oznaczane jako – na przykład – SDM845, zamiast MSMxxxx. Zmiany obejmą również Snapdragony 660 i 630.

Źródło: @rquandt, @UniverseIce, Weibo, MyDrivers przez GizmoChina

Komentarze

 • Buka37

  Czyli tak naprawdę Snapdragon 836.

 • teges

  Nigdzie nie są takie prędkości osiągalne i potrzebne.

  • Jumperone

   Musieli jakoś odwrócić uwagę od tego że poza tym będą bliźniaczymi modelami. Pewnie i 835 rozwinąłby takie prędkości, a tak to podkręca i sprzedadzą 2 razy to samo.

  • soal

   No jasne, najlepiej jakby rozwój technologii zatrzymał się na SDI i 14 kB/s, WiFi na 802.11g i prędkości 24 Mb/s, telefon łączył się maksymalnie na EDGE z prędkością 60 kB/s, a dyski pozostały na SATA2 300 Mb/s i to najlepiej talerzowe, bo po co komu NVMe z 440K IOPS…

   • teges

    Rozumiesz, że nie ma co wyprzedzać zbytnio postępu, bo to zmarnowana technologia. Nie masz nawet możliwości wykorzystania połowy tej prędkości, bo:
    a) nikt nie oferuje tak szybkiego internetu
    b) do niczego taki Internet w telefonie. Będziesz torrenty ściągać?
    Zmienisz pewnie jeszcze nie raz telefon zanim zapragniesz takiej prędkości.

    • soal

     “nie ma co wyprzedzać zbytnio postępu, bo to zmarnowana technologia”
     Przykład. Przez to ze routery z CPU na ARM i z radiem WiFi AC zostały wprowadzone w 2015, to dziś gdy mamy możliwość podłączenia internetu o prędkościach w DOCSIS 250 Mb/s, światłowodu 600 Mb/s, routery które mogą natować taką prędkość oraz WiFi które umożliwia obsłużenie takich prędkości nie kosztują już jak w 2015 roku 800zł, tylko 400zł i każdy może sobie na nie pozwolić.

     “nikt nie oferuje tak szybkiego internetu”
     Rok temu został wprowadzony Snapdragon 820 z modemem kategorii 13, a w tym z modem kategorii 16. Dziś nikt nie wykorzysta, ale za rok, dwa zapewne już tak. Coraz więcej nodeB umożliwia agregację nośnych.

     do niczego taki Internet w telefonie.
     W skrócie. Zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień, zwiększenie efektywności spektralnej łączy radiowych, zmniejszenie kosztów transmisji danych, uproszczenie architektury i powiększenie pojemności sieci, co w przypadku wzrostu jej obciążenia pozwoli na zapewnienie szybkiego łącza większej grupie użytkowników.

     “Zmienisz pewnie jeszcze nie raz telefon zanim zapragniesz takiej prędkości”
     I dzięki temu ze dziś montują we flagowcach za 3 tys. modemy 16 kategorii, to za dwa lata ta technologia zawita w telefonach za 600 zł.

     • teges

      Telefon to nie router i zmienia się go częściej.
      To że masz Internet 250 Mb/s (mam wiem co mówię), to na WiFi nie otrzymasz takich wartości, bo zasięg i straty.
      Minie jeszcze sporo lat żeby móc posiadać taki Internet i jeszcze więcej żeby stał się on użyteczny i jeszcze więcej byś potrzebował go w smartphone’ie.
      Wiele jednak ludzi uwierzy, że im taki Internet potrzebny i przepłacą kupując taki telefon.
      W routerze, komputerze takie prędkości jak najbardziej, ale w telefonie nie teraz, bo szkoda moich pieniędzy.

 • Adrian Ujma

  1,2 gigaita na sekundę? Cóż to za diaboliczna prędkość…. Nawet nie śmiem sobie jej wyobrazić. ?

  • moszna

   to na staconarce nie moge tyle wyciagnac i zatrzymuje sie na 0,94 Gbita :D

 • Kuba Sojka

  To super prędkość pobierania, to znaczy jak gra będzie wąż jakieś 1,50 GB to ściągnie ją w 20 lub 15 minut łał

  • stark2991

   1.2Bbit/s to 150MB/s, czyli Twoje 1.5GB ściągnie* się w 10 sekund. Matematyka panie :)
   * ściągnie się, pod warunkiem, że źródło potrafi wysłać z taką prędkością, a z tym będzie duży problem.

 • Michal Oborski

  niemal 1000x szybszy sprzęt od możliwości jakie mamy w sieci PLAY :D

 • r

  Vodafone Germany ma już dosępne LTE do 500 Mbit/s w dziesięciu miastach. Osiąga to poprzez agregację 3 pasm LTE 800 1800 i 2600 MHz, a skorzystać z takiej agregacji i prędkości mogą obecnie Sony XZ/XZ_P i S8/S8+, być może także inne słuchawki

 • anemusek

  Nowe modemy jak to u Qualcomma – na papierze czy w laboratorium demon prędkości, a w rzeczywistosci zbugowana kupa którą prymitywne jak średniowieczny cep modemy konkurencji wgniatają w mół na dnie szamba.
  Pamiętam jak to Qualcomm pienil się, ze apple stosujac równocześnie ich modemy i te od intela sprowadza ich wydajność do poziomu slabszego modelu og niebieskich. Nie wspomnieli jednak, że problemy z zasięgiem mialy wyłącznie iPhone z modemem Qualcomma… Nie wspomnieli, że by w ogóle to działało jablecznik musial zbic wydajnosc obu ponizej wydajnosci intela… Gdyby nie nieuczciwe umowy licencyjne to apple juz da awno zrezygnwalo by z modemow Qualcomm a.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona