Idealny smartfon A.D. 2017 – jaki jest według Was? (podsumowanie ankiety)

Tydzień temu zaprosiliśmy Was do zabawy w stworzenie idealnego smartfona na obecny rok kalendarzowy. Telefon miałby wielu potężnych rywali, w tym Samsunga Galaxy S8, Huawei P10, Xiaomi Mi 6, LG G6 czy Xperię XZ Premium. Czy stworzony przez czytelników Tabletowo.pl smartfon pozamiatałby na rynku?

Słowem wstępu, pozwolę sobie podziękować za Wasz odzew. Zarówno w komentarzach, jak i w łącznej ilości głosów – jesteście rewelacyjni i wielkim zaszczytem jest pisać dla tak aktywnej publiki :)

W tworzeniu idealnego smartfonu, mając na uwadze Wasze głosy, musiałem zastosować pewną prostą metodologię: jeśli dany punkt zyskiwał więcej niż 50% głosów, brałem go za pewniak. Rozbicie wyników kręcących się gdzieś między 40% a 49% to bardzo poważna wskazówka, a najwyższy wynik, którego wartość nie przekroczyła 39% to punkt, nad którym musielibyśmy się dłużej zastanowić.

Opisując Idealny Smartfon A.D. 2017 słowami…

Urządzenie stworzone przez czytelników Tabletowo.pl to smartfon wykonany z aluminium, posiadający certyfikat wodoszczelności. Urządzenie ma skaner odcisków palców zatopiony w ekran (36% głosów wobec 23% dla skanera ulokowanego na górnej tafli, jak w Huawei P10). Smartfon ma ekran wykonany w technologii OLED, charakteryzujący się przekątną zawartą między 5,1 a 5,8 cala. Ekran pracuje w rozdzielczości Full HD, a chroni go szkło szafirowe. Ekran ma też zagęszczenie 500 punktów na cal.

Ze względu na ogromne problemy z wyborem, czy ekran ma być płaski (ta opcja cieszyła się największym zainteresowaniem), czy 2.5D, czy też lekko zagięty, będziemy musieli chyba zastanowić się nad wydaniem urządzenia w dwóch wersjach. Brzmi to znajomo? Może i tak, jednak z dobrych wzorców czasem warto brać przykład.

Byliście natomiast dość zgodni w kwestii ramek, efektem czego nasz wspólny smartfon powinien charakteryzować się ramkami tak wąskimi, jak te, które odnajdziemy w Samsungu Galaxy S8 czy LG G6. Bateria powinna mieć pojemność między 3500 a 4000 mAh, co ma gwarantować dwa dni pracy na jednym ładowaniu. W kwestii ładowania byliście dość zgodni, bowiem na wzmiankowanych wcześniej dwóch dniach pracy zależało aż 53% z Was. Zdecydowaliście, że smartfon nie będzie wspierał ładowania bezprzewodowego (56% do 44%).

Urządzenie będzie napędzał Snapdragon 835. Problematyczną pozostaje kwestia ilości pamięci RAM. Za 4 GB RAM głosowało 37%, a za 6 GB pamięci optowało 36% z Was. Może więc warto rozważyć taki pomysł, aby smartfon z zagiętym ekranem posiadał 6 GB pamięci RAM, a wersja płaska miała 4 GB pamięci? A może lepiej przedstawić smartfona w wersji 4 GB RAM i 6 GB RAM, różniących się między sobą ceną? Pewnym jest natomiast, że smartfon będzie miał 64 GB pamięci wbudowanej. Za takim wariantem zagłosowało 50% z Was. Zamykając kwestię pamięci, nasz idealny smartfon zaoferuje Wam także wejście na kartę SD z obsługą kart do 256 GB.

Smartfon będzie pracował pod kontrolą Androida 7.x, a za oprawę multimedialną odpowiadać będą głośniki stereofoniczne ulokowane na górnej tafli urządzenia, zbliżone do tych, jakie ma chociażby Sony Xperia XZ Premium. Oczekujecie podwójnej optyki głównej, której matryca będzie miała rozdzielczość 16 Mpix lub 12 Mpix (37% wobec 33%). Bez względu na matrycę i jej producenta, oczekujecie, aby ta była tak jasna, jak moduł, który znajduje się w Galaxy S8: światło F/1.7, to postulat 54% z Was.

Co ciekawe, mimo tak zaawansowanej optyki, deklarujecie, że więcej frajdy niż wideo w 4K z OIS da Wam Full HD rejestrujące materiał z szybkością 60 FPS (40% wobec 36% za 4K z OIS). Pomimo pewnych trudności z wyborem matrycy do kamerki selfie, chyba jednak zaryzykujemy i uzbroimy urządzenie w moduł o rozdzielczości 8 Mpx, czego oczekuje 32% z Was. Po 20% czytelników oczekuje, aby ta matryca była albo tak samo dobra, jak główny moduł aparatu, albo też miała co najmniej 12 megapikseli. Trudny orzech do zgryzienia.

Najciekawiej jest jednak w kwestii ceny. Może będziecie zdziwieni, ale najwięcej czytelników wcale nie optowało za najniższym uwzględnionym w ankiecie progiem, wynoszącym około 1500 złotych. O niespełna pół punktu procentowego wygrała wycena mieszcząca się między 2001 a 2500 złotych. “Wielkim przegranym” jest wycena między 1501 a 2000 złotych, która przegrała dosłownie “o pół długości włosa”.

Warto też tutaj dopowiedzieć, że aż 36% z Was uważa, że z dostępnych na rynku urządzeń, to Samsung Galaxy S8 jest najbliższy ideału. Drugie miejsce z wymienionych urządzeń zajęła Xperia XZ Premium (15%), a trzecie Huawei P10. Aż 19% spośród ankietowanych wskazywało na inne, nieuwzględnione w ankiecie urządzenie. Poza podium znalazł się Apple iPhone 7 oraz Xiaomi Mi 6.

Podobała Wam się taka długa, rozbudowana ankieta? Chcielibyście, aby pojawiały się one nieco częściej? Jeśli tak, zostawcie odpowiednią opinię w komentarzach :). Raz jeszcze dzięki za Wasze zaangażowanie!

*zdjęcie tytułowe z Pixabay.com

Komentarze

 • hergar

  Pierwszy ;) Zabawa fajna to i spory odzew. Główny problem to tak naprawdę brak wyboru, wszystkie smartfony na jedno kopyto, nawet teraz zacznie się papugowanie wyciągniętych ekranów, które w zasadzie nic nie wnoszą (brak aplikacji obsługujących, paski po bokach, więc przekątna ekranu S8, jest mniej użyteczna niż standardowa 5,5 cala w “zwykłych” smartach.

  • Marek Karpiak

   Masz rację nie ma szału,by szczęka opadła ze zdziwienia,pozdrawiam.

 • Piotrek

  Ekran 5.1-5.8″ Full HD, to skąd 500 ppi? Jeśli Full Hd to 432-380 (w zależności od przekątnej).

  • Arrczi

   Czyli QHD z opcją zmiany na FHD

   • Michał Kubiak

    Albo ludzie nie potrafią policzyć i wybrali wyższą liczbę :)

   • yy

    I pół ekranu martwych pikseli, czy zmniejszanie rozdzielczości jako celowe pogarszanie sobie obrazu, bez żadnych korzysci?

    • Arrczi

     Skora mają taki kaprys :)
     Kto bogatemu zabroni.

 • neo

  Wyniki przewidywalne. Ile w sumie oddano głosów?

  • Było 27 pytań ankietowych, każda liczona osobno. Podam Ci na przykładzie ankiet nr:

   1: 1147
   14: 1008
   27: 890

   Jak widać, większość “dotrwała” do końca :) Pozdro!

 • Szymon Gwizdała

  To może teraz ankieta dotycząca najlepszego średniaka? :)

 • Patrollej33

  OnePlus 5? ;)

 • Zdzisław Dyrman

  Szkoda, że nie było pytania o proporcję ekranu. Mi się na przykład nie podoba to rozciąganie z G6 czy S8. Wolę klasyczne 16:9.

 • Endbless Blue 69

  Jestem za tego typu ankietami. Z perspektywy czasu fajnie zobaczyć jak zmieniają się oczekiwania.

 • Joorre

  Brakuje mi pytania o kamerkę z podczerwienią :/

 • Itman

  Samsung Galaxy najbliższy ideaowi i najbardziej kruchy – gdzie tu logika?
  Ktoś kupuje smartfon za 4kzł żeby zapakować go w pancerne etui?

 • pepe444

  Wartość ankiety wśród publiki, która głosuje za głośnikami stereo w telefonie, jest mocno problematyczna. Pozostałe “preferencje” takiej osoby mogą być równie odjechane od rzeczywistości, albo ankietowany w ogóle nie zrozumiał pytania :)

 • yy

  Większość tych pytań nie była wzięta na poważnie. Pewnie dlatego, że zaznaczenie opcji “Biorę” nie miało żadnego wbudowanego minusa. Ideałem byłoby S8, ale bez ramek jak S8? Albo jak najwęższe ramki boczne, ale S7 edge tylko kilka osób wzięło? 10% ludzi chce iOS, a 12% procesor Apple? xD Włożenie mocnego procesora do iPhone dało by mu kopa, ale słabego, iPhonowego do Androida dało by mu w kość. Bez obecnych optymalizacji byłby słaby. I te pytania o rozdzielczość, również 2 i również wykluczające się wyniki. Wniosek ankiety : Użytkownicy jednak potrafią trollować. Ps. W ankiecie wybierają urządzenie jak S8, tylko z dodatkowymi bajerami i za 1500 zł xD

 • kamilek2424

  Szkło szafirowe i 2500 zł? To chyba obudowa musiała by być zrobiona z aluminium grubości papieru, żeby zmieścić się w takiej cenie.

 • Patrollej33

  To są tylko ogólniki, dla każdego idealne urządzenie byłoby trochę inne – dla mnie na przykład, musiałoby mieć chociażby jacka 3,5 na dolnej krawędzi i port podczerwieni :)

Komputronik Dell
Przeczytaj następny wpis

Gdy smartfon pomoże zdecydować o tym czy... masz żyć

Wszystko zaczyna się teraz, gdy na swym urządzeniu grasz, czytasz, piszesz, lajkujesz właśnie takie rzeczy, a nie inne...

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona