Apple publikuje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2017 roku. Sprzedaż iPhone’ów i iPadów znowu spada

Czwarty kwartał 2016 roku był dla Apple niezwykle udany. Po dziewięciu miesiącach konsekwentnych spadków sprzedaży iPhone’ów przyszła upragniona poprawa. Ba, osiągnięte wyniki okazały się być nawet o wiele lepsze od tych, których się spodziewano. Jednak tak dobra passa nie mogła trwać wiecznie. W pierwszym kwartale 2017 roku znowu jest nie najlepiej.

Od stycznia do marca Apple sprzedało łącznie 50,76 miliona iPhone’ów. Jest to o ponad milion mniej niż szacowali analitycy (51,82 miliona), a także mniej o 440 tysięcy niż w analogicznym okresie rok wcześniej (51,2 miliona) oraz mniej aż o 27,54 miliona niż w czwartym kwartale 2016 roku.

Co ciekawe, sam Tim Cook stwierdził, że sytuację tę powoduje fala przecieków na temat jubileuszowego iPhone’a i właśnie przez to ludzie nie kupują iPhone’a 7. CEO zdradził jednak też, że wersja z “Plusem” w nazwie rozchodzi się znacznie lepiej i trochę ich to nawet zaskoczyło, ponieważ się tego nie spodziewali. Dlatego zdarzało się, że występowały problemy z dostępnością tego modelu, gdyż producent zamówił za mało egzemplarzy u swoich kontrahentów.

Jeżeli zaś chodzi o iPady, to tu nie ma specjalnej niespodzianki. Ich sprzedaż z kwartału na kwartał spada i nie inaczej było także od stycznia do marca. Klienci kupili łącznie 8,922 miliona tabletów. Dla porównania, w czwartym kwartale 2016 roku zabrali oni ze sobą ze sklepów 13,1 miliona tych urządzeń, a w analogicznym okresie rok wcześniej 10,25 miliona.

Sprzedaż iPadów od Q3 2010 do Q1 2017 (kwartały fiskalne; dla przykładu, fiskalny Q1 2017 to kalendarzowy Q4 2016)

Łącznie, przez pierwszy kwartał 2017 roku kalendarzowego przychody Apple wyniosły 52,9 miliarda dolarów. Dla porównania, w analogicznym okresie rok wcześniej było to 50,56 miliarda dolarów. Przy okazji dowiedzieliśmy się też, że koncern z Cupertino wydał od stycznia do marca na badania i rozwój (R&D) 2,78 miliarda dolarów, czyli aż o 266 milionów dolarów więcej niż w Q1 2016.

Źródło: Apple przez VentureBeat, MacRumorsVentureBeat, AppleInsider

Komentarze

 • Edward Piotrowski

  Czekam na iphone 8 i ipad mini 5

 • wombat

  Trudno się dziwić

 • Michał Kubiak

  Ciekawe jest w przypadku Apple, że najwyższą sprzedaż urządzeń od wielu lat ma w 1 kwartale nowego roku i podczas gdy sprzedaż urządzeń w pozostałych okresach jest znacznie bardziej stabilna to ostatnie 3 lata zanotowały duży spadek sprzedaży w tym właśnie 1 kwartale roku. Jest to okres w którym zakupów sprzętowych dokonują firmy i wygląda na to, że zakupy korporacyjne właśnie spadają najmocniej. Ciekaw jestem jakie wnioski z tego wyciąga Apple :)
  Od roku 2013 sprzedaż iPadów spadła o 50%… iPhone trzyma się jednak dobrze poza rokiem 2016 notując ciągły wzrost poziomu sprzedaży. www. statista. com/statistics/276306/global-apple-iphone-sales-since-fiscal-year-2007/

  • LuckyOne

   Przeczytałeś przypis pod tabelką?

   • Michał Kubiak

    A czy cokolwiek w mojej wypowiedzi sugeruje że nie?
    Spróbuj jeszcze raz przeczytać co napisałem.

    • LuckyOne

     Napisałeś, że mają najwyższą sprzedaż w 1 kwartale, czyli w 4 kwartale kalendarzowym, co z punktu widzenia sprzedawców jest truizmem. Próbujesz dorabiać jeszcze do tego teorie.

     • Michał Kubiak

      Dzięki że mi zwróciłeś uwagę, nie spojrzałem że kwartały kalendarzowe nie pokrywają się z fiskalnymi :)

     • LuckyOne

      Szacun za umiejętność przyznania się do błędu. :)

 • vonski

  A ja nie czekam na nic od nich. Choć w dobie kompletnego braku konkurencji z androidem coraz mocniej kusi mnie iPhone SE :-/

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona