Ważne

Samsung powinien całkowicie uśmiercić serię Galaxy Note?

Samsung przechodzi teraz najprawdopodobniej największy kryzys wizerunkowy w swojej historii. Nad serią Galaxy Note zebrały się ciemne chmury i wielu uważa, że lepiej by było, gdyby producent podjął decyzję o jej całkowitym uśmierceniu.

Kim Duk-jin z Korea-Insight Institute jest zdania, że cała afera z Galaxy Note 7 nabrała tak dużej skali, że Samsung nie powinien kontynuować tej serii. Nie sposób będzie bowiem wymazać z pamięci użytkowników całą sprawę i na pewno jej echa wróciłyby przy okazji prezentacji Galaxy Note 8.

Według ostatnich badań, negatywną opinię o Galaxy Note 7 ma obecnie 53% badanych. Dla porównania, gdy Samsung po raz pierwszy ogłosił globalny program wymiany tego modelu, odsetek ten wynosił 34%, a więc prawie 20 punktów procentowych mniej.

Spadek można również zauważyć w przypadku pozytywnych opinii. Na początku pochlebnie o Galaxy Note 7 wyrażało się 62% badanych, natomiast obecnie jest to już tylko 42% (chociaż to i tak – mimo wszystko – wciąż bardzo dobry wynik, choć zarazem nieco zaskakujący).

Koniec serii Galaxy Note nie musiałby jednak oznaczać końca całej linii Galaxy. Zbudowanie zupełnie nowej marki, całkowicie od zera, byłoby bowiem zbyt kosztowne. Dlatego niektórzy są zdania, że Samsung powinien uśmiercić tylko serię Galaxy Note i na jej miejsce powołać do życia nową, za którą nie ciągnęłaby się afera z Galaxy Note 7.

Źródło: The Korea Herald

Komentarze

 • Odpowiedź nie jest łatwa – pomimo, jak na ironię, niezbyt bombowej sytuacji, Sammy ma ciężki orzech do zgryzienia.

  Z jednej strony mówi się o oczekiwaniach konsumentów i spadku renomy marki, z drugiej, całkowite wycofanie się z “Galaxy Note” byłoby zaprzepaszczeniem wielu bardzo udanych lat i pewnego “wyznacznika stylu” – tak jak jedni kopiowali design iPhone’ów 6, inni masowo zaczęli powiększać matryce, robiąc miejsce dla phabletów, do których obecne Note’y się zaliczają.
  Jakby nie patrzeć, Note’y rozpowszechniły ideę dużego ekranu w smartfonach, czyniąc z siebie prawdziwie mobilne combo. Duża grupa użytkowników chwali sobie pomysł telefonu z rysikiem o większych możliwościach niż miały np. palmtopy. Sam uważam, że jeśli telefon ma mieć powyżej 5,5″ ekran, pen powinien znaleźć się w pudełku z urządzeniem.

  Niemniej jednak, Seria Galaxy S w ostatnich latach (na czele z S6E+ i S7E) niebezpiecznie zbliżyła się do serii Note. W zasadzie, Note’y 5 i 7 są tym czym duże warianty S6/S7, ale nie posiadają stylusa.
  Pomijając, że na horyzoncie w portfolio Koreańczyków są jeszcze tańsze urządzenia o dużych ekranach, które z roku na rok stają się coraz lepsze i one także zbliżają się do flagowców, tworząc wewnętrzną konkurencję.

  Moim zdaniem, powinna się tu znaleźć inna opcja – nie uśmiercić, ale połączyć z “eskami”.

  • Preza

   Tak. Koncepcja powinna zostać ale zakamuflowana inną nazwą.

 • David

  Jestem tego samego zdania co pan poniżej. Przy następnych generacjach powinna powstać wersja np. Galaxy s8 business. Po co uśmiercać dobry produkt po jednej wpadce, jak może się odrodzić niczym feniks z popiołu (dosłownie i w przenośni xD).

 • Jazir

  Czy ja wiem? Moim zdaniem afera z Note 7 nie ciągnie się za serią Note, a za Samsungiem. To mógł być równie dobrze każdy inny Galaxy. Większe obawy ludzie mogą mieć co do Galaxy S8, a nie Note’a 8. Jaki wpływ ta afera będzie mieć na przyszłego przedstawiciela tej serii? Nie chodzi o serię, a o niedporacowany produkt. Im dalej od tej afery w czasie, tym bardziej emocje opadną. Galaxy S8 jest więc narażony bardziej na obawy klientów, niż Note 8. Jednorazowa wpada. Moim zdaniem marka Note powinna pozostać, bo to nie ona cierpi, a marka Samsung. Jakikolwiek smartfon wypuszczony w najbliższym czasie przez Sammy’ego zbierze na siebie negatywne efekty, bo to on będzie najlbliżej Bomby i tu będzie ryzyko, “że klepią go podobnie do N7”. Note 8 będzie poza zasięgiem rażenia, jeśli S8 nie będzie wybuchał, to przy N8 ludzie już nawet nie będą pamiętać o tej aferze, przypomną im o niej jedynie Wasze i innych artykuły o tym, czy warto bać się nowego Note’a.

 • Ironpiter

  Popieram David. Seria Galaxy S8 business z rysikiem czyli przynajmiej 5,5 cala. Przy takim właśnie ekranie powinien być dodawany rysik.

 • jozefbiega

  Należy naprawić i dalej produkować

 • Bartek

  To jest karygodne. Nie jedna firma by ogłosiła plajte. To nie jest zabawne. Tak koniec tej serii! Tym bardziej że każdy następny to odgrzewany kotlet.

 • Kuba

  Moim zdaniem powinni kontynuować rozwój tej serii, ale pod inną nazwą. A jeśli chodzi o wizerunek, to następny flagowiec Galaxy S8 nie powinien być wypuszczany jak najszybciej, żeby nadrobić straty finansowe, bo ludzie będą mieli w głowie wybuchające telefony marki Samsung. Powinni odczekać jakiś czas i zacząć od nowa. To jest dobry pretekst do zmiany wizerunku i polityki marki.

 • PD21

  Nie uważam za mądre dywagowanie o zakończeniu serii, chyba że zmiana nazwy. Smartfon z 5,7 cala i rysikiem to mój stały wybór. Jak ktoś kupuje dla mody, to mu to obojętne, że uśmiercą czy nie. Ja kupiłem dla określonej funkcjonalności i nawet gdybym miał Note 7 to zamiana na S7 nie wchodziła by w grę. Szukałbym Note 5 w zamian. Wpadka jest ogromna to fakt, ale oddają kasę lub zamiana z bonusem, więc nie widzę dla konsumenta jakiegoś problemu (jedynie kwestia czasu i wizyt w salonie). Jeżeli więc w przyszłości pojawi się Note 8 i będę mógł kupić to kupię.

 • szawi

  Tez jestem tego samego zdania Samsung powinien wrócić z serią Note 8 w ognistym i wybuchowym stylu z naciskiem na felernego nota 7. Byłem posiadaczem wszystkich note ów i jestem obecnie nota 4 nigdy mnie nie zawiodły do tego mam tablet note 10.1 2014.
  Po co uśmiercać markę lepiej dołożyć wszelkich starań aby znaleźć przyczyny awarii nota 7 i oficjalnie ogłosić. Przecież z tego co wiem to innym marką tez zdarzało się zadymić i sprawa ucichła. Tak że czekam na kolejnego Nota

 • Damian Naczke

  Nie wyobrażam sobie końca serii note jak samsung tak zrobi to straci wiele klientów
  Nie chciałbym mieć samsunga poniżej 5.7 cala bo inaczej musiałbym zmienić firmę na sony

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona