Ważne

Skaner tęczówki oka w Galaxy Note 7 będzie miał pewne ograniczenia

Jednym z wielu bajerów, w jakie Samsung wyposaży Galaxy Note 7, będzie skaner tęczówki oka. W ostatnim czasie dowiadujemy się na jego temat coraz więcej. Jednak jak każdy komponent, ma on mieć swoje ograniczenia. Ciekawe, jak zareagują na nie potencjalni użytkownicy.

Ostatnio opisywałem Wam, w jaki sposób ma działać skaner tęczówki oka w Galaxy Note 7. Dla przypomnienia: użytkownik musi odsunąć od siebie smartfon na 25-35 centymetrów i umieścić go na wysokości oczu. Na ekranie wyświetlą się dwa okręgi, na które trzeba będzie patrzeć, aby algorytm mógł rozpoznać właściciela i dać mu dostęp do urządzenia.

Do sieci wyciekł nawet film, na którym możemy zobaczyć, jak to wygląda w praktyce. Co ciekawe, działa to jednak nieco inaczej, niż podaje producent w instrukcji.

https://youtu.be/AiNBpupkM2Y

Skaner tęczówki oka w Galaxy Note 7 będzie miał jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze, Samsung zaleca, aby dystans pomiędzy oczami użytkownika, a smartfonem wynosił co najmniej 20 centymetrów, aby zminimalizować negatywny wpływ na wzrok. Producent przestrzega też, aby nie pozwalać dzieciom korzystać z tego rozwiązania (z tego samego powodu).

Skaner może mieć też problemy z poprawnym działaniem u osób, które noszą okulary lub soczewki. Jest to dość poważna sprawa, bo o ile (na upartego) te pierwsze można jeszcze szybko zdjąć, to w przypadku tych drugich wymagane są do tego higieniczne warunki. Jeśli więc rzeczywiście Galaxy Note 7 ma kłopot z rozpoznaniem właściciela, który nie ma sokolego wzroku i używa wspomagaczy, to obecność skanera wydaje się trochę bezsensowna (skoro nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać).

Przy okazji warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Może zauważyliście, że na powyższych materiałach smartfon nie ma obustronnie zakrzywionego wyświetlacza. Nie jest to odosobniony przypadek, ponieważ w sieci pojawiło się sporo zdjęć płaskiej wersji. Najprawdopodobniej są to jednak tylko prototypy, ponieważ liczne źródła donosiły w przeszłości, że na rynek trafi tylko wariant Edge. Potwierdzają to również opublikowane dziś przez nas rendery Galaxy Note 7.

Samsung zaprezentuje Galaxy Note 7 za półtora tygodnia, 2 sierpnia.

Źródło: TechTastic przez SamMobileSamMobileWeibo (Vickun), TechDroider przez GSMArena

Komentarze

 • DanSlenders

  Zbyt wielu prototypów z zagiętym ekranem nie opłaca się pewnie robić, więc brawo za brak wyciągania z tego pochopnych wniosków.

 • RicharD Faramund

  Nie rozumiem w jaki sposób taki sposób odblokowywania ma być lepszy, szybszy, czy wygodniejszy od skanera linii papilarnych.

  • sprite1080

   Dokładnie, a po drugie może niewielkie ale jakies ryzyko uszkodzenia wzroku istnieje więc po co ryzykować?

  • Arkadiusz

   Już widzę, jak idę w tłumie ludzi na ulicy i chce coś szybko sprawdzić. muszę się zatrzymać, ostentacyjnie wyciągnąć przed twarz telefon, zdjąć okulary przeciwsłoneczne, poczekać aż telefon ogarnie moje oczy i dopiero zrobić to co miałem na nim zrobić. No praktyczne jak cholera:D

 • Metek

  Czyżby MS miał lepsze skanery?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona