Ważne

Tak ma działać skaner tęczówki oka w Galaxy Note 7

Do premiery Galaxy Note 7 została już ostatnia prosta, więc zgodnie z tradycją, przecieki na jego temat pojawiają się lawinowo. Tym razem dotyczą one całkowitej nowości w smartfonach Samsunga, czyli skanera tęczówki oka. Dzięki tym zdjęciom mamy szansę zobaczyć, jak ma on działać.

Skaner tęczówki oka będzie jednym z kilku zabezpieczeń, jakie zaoferuje Galaxy Note 7. Nie zabraknie też oczywiście standardowych mechanizmów, jak unikalny kod, hasło czy PIN, a także czytnika linii papilarnych, zatopionego w klawiszu domowym. Jednak to ten pierwszy z ww. sposobów autoryzacji tożsamości – jak na razie – daje największą pewność, że do prywatnych danych nie dostanie się nikt, oprócz właściciela urządzenia.

Aby uzyskać dostęp, trzeba będzie odsunąć smartfon od twarzy na około 25-35 centymetrów i spojrzeć w dwa okręgi, które wyświetlą się na ekranie. Należy mieć je na wysokości oczu, ponieważ w przeciwnym wypadku mechanizm może nie zadziałać poprawnie.

Na razie nie wiadomo, czy skaner tęczówki oka zaoferuje coś więcej niż tylko odblokowywanie dostępu do Galaxy Note 7. Mówi się jednak, że dzięki niemu będzie można również autoryzować dostęp do aplikacji, dokumentów czy innych plików lub też dokonywać płatności mobilnych.

Źródło: Weibo przez SamMobile

Komentarze

 • owczy pęd

  Czekam na skaner rozmiaru penisa. Jak wiadomo, nie ma identycznych, więc czemu nie?
  Galaxy XXX “maczo edyszyn”.

  • Krzysztof Jagiełło

   W teorii – potrzebny będzie skaner szerokokątny.
   W praktyce – zajebiste makro ;)

 • sprite1080

  Trzeba mieć sporo odwagi co by dobrowolnie chcieć świecić sobie takimi wynalazkami po oczach… inna sprawa czy teczówka jest faktycznie bardziej unikalna niż odcisk palca? wątpie.

  W mojej ocenie wspomniany gadżet owszem przynosi wiele korzyści ale głównie samsungowi… jeżeli technologia się upowszechni to zyskają zapewne pokaźną bazę jakże cennych danych biometrycznych, na które już zacierają sobie ręce różne koncerny. A teraz wyobraźmy sobie że ze skanu tęczówki da się wyczytać jakieś informacje o stanie naszego zdrowia do tego dodamy do tego informacje o pulsie i aktywności która coraz chętnie przekazujemy przez wynalazki typu gear fit 2 czy nawet zwykle telefony i że dane te w komplecie pozyskają np firmy ubezpieczeniowe które z łatwością będą mogły przedstawić nam zatajenie chorób czy niewłaściwy tryb życia gdy przyjdzie nam skorzystać z odszkodowania… Oczywiście to tylko wymyślony przykład ale obawiam się że wcale nie taki nierealny i to wczesniej niż później.

  • “A teraz wyobraźmy sobie że ze skanu tęczówki da się wyczytać jakieś informacje o stanie naszego zdrowia” – tak, da się i zajmuje się tym irydologia :)

   • Anton

    Idealne info dla wszelakich ubezpieczycieli.

   • Mateusz Karpowicz

    No właśnie ja od dziś przestaje chodzić do okulisty bo kto wie może te rożne urządzenia okulistyczne też pobierają dane z oka i udostępniają je koncernom farmaceutycznym… A do tego kto wie czy ktoś nas nie podsłuchuje za pomocą telefonu….

   • Evil666

    A kto wie czy nie podsłuchują nas przez telefon albo czy na przykład takie dane nie zostały pobrane np. u okulisty?

 • Nth Pl

  W Surface pro 4 korzystam z skanera hmm chyba nie tęczówki a twarzy, mniejsze z tym. Trochę czasem irytuje jak chcemy włączyć w mgnieniu oka a tu trzeba czekać sekundę z hakiem

 • 9999

  jestem ciekaw czy autor tego tekstu czytał go przed opublikowaniem skaner największa pewność hehe tyle ze jak nie zeskanuje twarzy prosi o uniklany kod który ma każdy telefon

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona