Ważne

Rynek smartwatchy po raz pierwszy w historii zanotował spadek sprzedaży. I to aż o 32%

Rynek smartwatchy zanotował właśnie pierwszy w historii spadek. Nie byłoby to nic strasznego, gdyby nie fakt, że wyniósł on aż 32%, a przecież jest to stosunkowo młody segment. Wina leży jednak głównie po stronie jednego producenta. Zgadnijcie, którego.

Ciekawe, ile osób odpowiedziało: Apple. Jeśli znaleźliście się w tej grupie, to macie 100% racji. To właśnie słaba sprzedaż Apple Watcha pociągnęła za sobą w dół cały segment. W drugim kwartale 2016 roku koncern z Cupertino sprzedał tylko 1,6 miliona swoich smartwatchy, czyli aż o 55% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy było to 3,6 miliona. Z tego powodu zmniejszył się też jego udział w rynku – z 72% w Q2 2015 do 47% w Q2 2016.

Co ciekawe, mimo takiego krachu, Apple wciąż pozostaje liderem w tej dziedzinie. Samsung, który jest drugi w tym zestawieniu, jeszcze długo nie dogoni swojego rywala – w ubiegłym kwartale sprzedał aż o milion smartwatchy mniej. Mimo wszystko i tak jest na wygranej pozycji, ponieważ jego wynik jest o 51% lepszy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Jeszcze większy wzrost (bo 75%) zanotowało Lenovo, które jest trzecie. Całkiem dobrze poradziło sobie również LG oraz Garmin – obie marki osiągnęły wynik o – odpowiednio – 26% i 25% wyższy niż w drugim kwartale 2015 roku. Cała ww. piątka odpowiadała aż za 84% całego rynku.

Pozostałym producentom przypadło 16% udziałów. Łącznie udało im się utrzymać sprzedaż na bardzo podobnym poziomie, co w analogicznym okresie rok wcześniej (spadek wyniósł tylko 1%).

Q2 2016 drugi kwartał 2016 sprzedaż smartwatch IDC

Łącznie w drugim kwartale 2016 roku sprzedano 3,5 miliona smartwatchy. Jest to jednak nie tylko o 32% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (5,1 miliona), ale również o 17% mniej niż w poprzednim trymestrze, kiedy było to 4,2 miliona.

Co ciekawe, za taki stan rzeczy analitycy obwiniają także producentów klasycznych zegarków. Ich zdaniem, gdyby ci masowo weszli na rynek smartwatchy, spowodowałoby to znaczny wzrost sprzedaży. A jak na razie zrobił to tylko m.in. Fossil i Casio.

*Na zdjęciu wyróżniającym Samsung Gear S2

Źródło: IDC

Komentarze

 • RicharD Faramund

  Nieźle Apple poleciało w dół, choć i tak miażdży konkurencję. ;)
  Ale nic w tym dziwnego.
  Rok temu była premiera apple watcha, ci co chcieli już kupili, a reszta czeka na drugą wersję, która pojawi się prawdopodobnie jesienią.

 • Grzegorz Alek Buczek

  Czesc
  Mam pytanie , bo wszystko ucichlo , czy wiecie cos o Timex Metropolitan ? W Tabletowo byl artykul o tym zegarku ktory prezentowal sie ciekawie. Jest szansa na jakis test?

  Przepraszam za gramatyke ale po calym dniu w wiezy babel miesza juz mi sie wszytko.

 • DanSlenders

  Praktycznie nikt nie potrzebuje czegoś takiego jak smartwatch, zapotrzebowanie jest zbliżone do tego na wypasione smartfony mini, oczywiście w odpowiedniej skali.
  I Apple Watch nie jest żadnym wyjątkiem czy odpowiedzią.

 • Baterie

  Fajne są proste informatory BT ze zwykłym LCD, potrafią działać 2-4 tygodnie.

 • dred

  Nie dziwie sie. Kto raz kupił taki szajs, jak smartwatch, ten w najlepszym razie szybko sie pozbyl. Podobnie jak ja. A mialem Huawei watch, czyli sprzet za 1500zl.

 • Egzo

  Niech dostosują Pokemon Go do smartwatchy oraz dodadzą możliwości opaski pokemon go plus a sprzedaż w najbliższym czasie wzrośnie o ponad 100%. Ot taki chytry (trochę Januszowy) plan na biznes dla korporacyjnego świata.

 • robson82

  dlaczego nie kupię smartwatcha ? Przede wszystkim ze względu na baterię. Bardziej do mnie przemawiają opaski typu samsung gear albo xiaomi mi band ale ze względu na brak możliwości wyświetlania przychodzących smsów na razie się nie skuszę. Może kiedyś nastąpi przełom w bateriach

 • AS

  Zegarek kupuje się na lata, dlatego ten rynek nie ma większej przyszłości. Tutaj urządzenie staje się przestarzałe już po roku. Apple od początku nie chciał publikować informacji o wielkości sprzedaży. Gdy w kwietniu, w połowie kadencji Apple Watch ogłosił obniżkę ceny, potwierdził moje przypuszczenia.

 • dziwolonk

  potrzebne mi jakieś srajłocze :D trzymające na baterii pół dnia

 • tth

  tak jest.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona