W Q1 2016 sprzedano zaledwie 4,2 miliona smartwatchy

Pierwsza pozycja pozostała w rękach Apple, chociaż ich udział w rynku zmalał o 10,6%

Urządzenia z segmentu wearables znajdziemy aktualnie w ofercie wielu producentów, choć część gigantów branży nie decyduje się na prawdziwe zaangażowanie w tworzenie smartbandów czy smartwatchy. Tymczasem pojawiły się statystyki sprzedaży inteligentnych zegarków, dotyczące pierwszego kwartału bieżącego roku. Patrząc na wyniki poszczególnych firm trudno nie dostrzec, że segment ten rozwija się bardzo powoli, o ile w ogóle możemy mówić o jakiejkolwiek poprawie. Kto w takiej sytuacji poradził sobie najlepiej?

Pierwsza lokata pozostała oczywiście w rękach Apple. Amerykańska firma zaprezentowała jak na razie jeden smartwatch, Apple Watch, który jednak jeszcze w tej połowie roku, o ile wierzyć dotychczasowym plotkom, ma doczekać się następcy z “S” w nazwie. Zważywszy na to, że jego sprzedaż w pierwszym kwartale 2016 roku spadła o ponad połowę względem wcześniejszych trzech miesięcy, wydaje się to być wręcz niezbędny krok. Jestem ciekaw, jak rynek przyjmie kolejną generację zegarka z Cupertino. Równie ważne pozostaje pytanie, co zaoferuje nowy Watch – na chwilę obecną trudno napisać coś dokładnego na jego temat.

Drugą lokatę “zdobyła” reszta producentów smartwatchy z wyjątkiem Apple oraz Samsunga. Oznacza to, że do tej kategorii wliczamy zarówno mniej znanych chińskich wytwórców, jak i bardziej uznanych na arenie międzynarodowej producentów. Możemy spodziewać się, że udział tej grupy znacznie zwiększy się w drugiej połowie roku. Miałoby to być spowodowane prezentacją smartwatcha przez Xiaomi – Chińczycy udowodnili już, że umieją tworzyć bestsellerowe urządzenia.

Trzecie miejsce zaś należy do Samsunga. Trudno się temu szczególnie dziwić, ponieważ Koreańczycy jako jedni z niewielu prawdziwie angażują się w branżę wearables. Podobnie jak Apple, także oni nie mogą zaliczyć tego okresu na rynku do szczególnie udanych. Sprzedaż Gearów spadła z 1,3 do 0,6 miliona urządzeń, na S3 musimy z kolei poczekać do wrześniowych targów IFA 2016 w Berlinie. Takie wyniki zdecydowanie trudno uznać za pozytywne, w dodatku niewiele wskazuje, aby rynek smartwatchy kiedykolwiek osiągnął porównywalny sukces z tym smartfonów.

sprzedaz-smartwatchy-q1-2016

W ostatnim kwartale 2016 roku sprzedano 8,1 miliona smarwatchy, a teraz liczba ta zmalała do 4,2 miliona. Patrząc na powyższe wyniki chyba jedynie Android Wear ma jeszcze szansę na uzyskanie sporych wzrostów, aczkolwiek dotychczas nie osiągnął spektakularnego sukcesu, mimo wsparcia wielu firm oraz samych deweloperów. Tizen oraz watch OS tymczasem względnie utrzymują swój udział w rynku. Przy następnych wynikach sprzedaży inteligentnych zegarków zobaczymy czy i jak sytuacja się odmieni.

źródło: Strategy Analytics przez Android Community

Komentarze

  • Pawel

    Zauważyłem wśród swoich znajomych, że Ci co mieli smartłacze, przestali je nosić. Spytałem ich co się stało i zawsze była ta sama odpowiedź, że nie ma sensu nosić zegarka, który wymaga codziennego ładowania. Po prostu okazało się, że jednak te urządzenia mają więcej wad niż zalet.

  • Mały kazio

    Od początku próbowałem znaleźć powód do tego żeby nosić smartwatcha i jak dotąd nie znalazłem. Smartwatche umrą śmiercią naturalną. Kto nie odczuwa potrzeby nie kupi. Kto kupił raz raczej nowego już nie kupi kiedy dojdzie do wniosku, że tego pierwszego kupił tylko dlatego, że było to modne.

  • Bartoosh21

    Po pierwsze.. są za drogie jak na naszym rynek.. wiadomo wydanie 400 euro dla Niemca to nie to samo co wydanie ok 1700-1800zl dla Polaka. Za te naprawdę ładne i funkcjonalne SW trzeba tyle u nas wybulic. Do tego dopiero od niedawna w 100% wspierany jest tańszy język dla funkcji głosowych – jeśli się przełamać to są to fajne funkcje. No i ostatni feler.. bateria.. żeby taki zegarek chodził chociaż tydzień. . Jak tu gdzieś pojechać z takim zegarkiem który wieczorem woła o prąd? Za takie pieniądze można mieć piękny klasyczny zegarek i za 100 zł smartbanda

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona