Ważne
Wiko VIEW

Wyświetlacze AMOLED znajdą się w blisko 400 milionach urządzeń, jakie trafią w tym roku na rynek

Producenci różnego rodzaju elektroniki wciąż jeszcze dużo chętniej sięgają po wyświetlacze LCD. Jednak kolejne prognozy wieszczą, że już wkrótce odejdą one do lamusa i zostaną całkowicie zastąpione przez ekrany AMOLED. Popularność tych ostatnich rośnie bowiem w prawdziwie ekspresowym tempie, również dzięki temu, że w niektórych przypadkach są już nawet nieco tańsze w produkcji. W tym roku mogą się one znaleźć w blisko 400 milionach urządzeń, jakie trafią do końca grudnia na rynek.

Oznaczałoby to wzrost o 40% względem poprzedniego (czyli 2015) roku. Dzięki temu wartość tego segmentu ma sięgnąć 15 miliardów dolarów. Co ciekawe, inne szacunki mówiły nawet o 25 miliardach dolarów. Wyświetlacze AMOLED znajdą zastosowanie przede wszystkim w smartfonach, smartwatchach oraz tabletach. W dalszej kolejności będą to m.in. telewizory.

AMOLED ekran wyświetlacz display Super AMOLED Samsung

Penetracja ekranów AMOLED w segmencie smartfonów ma wzrosnąć z 17% w 2015 roku do 21% w 2016 roku. Znaczny wzrost (bo aż o 125%) zanotuje rynek telewizorów, na który trafi w tym roku 900 tysięcy egzemplarzy z tego typu wyświetlaczami oraz tzw. near-eye (wzrost o 119% do 3,6 milionów dostarczonych sztuk).

Jak widać, ekrany AMOLED pojawiać się będą znacznie częściej w produktach ze wszystkich segmentów, chociaż najbardziej uwidoczni się to na rynku smartfonów. Na ich użycie decyduje się bowiem coraz więcej producentów, a wśród nich już nie tylko Samsung, ale i BlackBerry, HTC, Huawei, Meizu, Oppo czy ZTE.

*Na grafice wyróżniającej Samsung Galaxy J5 2016

Źródło: Android Authority

Komentarze

 • Adam1921

  Jasne Amoled i wypalający sie ekran. Jednorazówka na czas gwarancji. Plus brak bieli tylko żółć. Hahaha
  Samsung napewno przejdzie na lcd bo co 3 smartfon ma wymieniany na gwarancji wyświetlacz z powodu wypalenia górnej belki. Wystarczy iść do sklepu i pooglądać wystawowe egzemplarze. Szajs i nic więcej.

  • wanda

   Warto jeszcze wspomnieć o oszukanej rozdzielczości w wyświetlaczach Pentile (reklamowali, że dają ekstra zielony piksel a tak naprawdę zabierali czerwone i niebieskie).

   Niestety promocyjne zdjęcia wyglądają lepiej na Amoledach (przez wysoki kontrast – co z tego skoro kolory są nierealistyczne). A na zachodzie smartfony wymienia się nawet co roku więc smartfonów z Amoled będzie coraz więcej :/

   • RedArrow91

    Mam Samsunga Galaxy Note i użytkuje go od 2011 roku i żadnego wypalenia nie mam więc nie wiem o co tyle hałasu. Tak samo żółta biel była na początku przy domyślnych ustawieniach i można się jej spokojnie pozbyć jak się odpowiednio zoptymalizuje wyświetlacz. Plusy AMOLED-ów zdecydowanie przewyższają wady ;)

 • Diego

  Nie wiem jak będzie później, ale od roku użytkuję lowendowgo J5 z Amoledem i już nigdy nie kupię słuchawki bądź tableta z tradycyjnym LCD.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona