Ważne

Jeśli do końca listopada nie zarejestrujesz swojej karty prepaid, możesz stracić numer

Polski rząd zamierza przyjąć ustawę antyterrorystyczną, na mocy której wszystkie karty prepaid muszą zostać zarejestrowane. Jak się okazuje, ma to dotyczyć również tych, które już są w użyciu. A tych jest niemało, bo blisko 29 milionów.

Nie tak dawno informowaliśmy Was, że po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej każdy, kto zechce kupić kartę prepaid, będzie musiał od razu podać swoje dane, aby została ona zarejestrowana i przypisana w systemie do danej osoby. Ma to pozwolić uniknąć anonimowości, bowiem często tego typu numery wykorzystywane są przy okazji dokonywania czynów zabronionych przez prawo polskie.

Wydawać by się mogło, że prawo nie działa wstecz i obecni użytkownicy kart prepaid nie zostaną zmuszeni do ich rejestracji. Otóż wręcz przeciwnie. Jak ustalił reporter RMF FM, każdy aktywny numer na kartę będzie musiał zostać przypisany do danej osoby – w przeciwnym wypadku zostanie on wyłączony przez operatora.

W tym miejscu pojawia się niemały problem, bowiem obecnie użytkowników prepaidów jest około 29 milionów. Oznacza to, że już wkrótce telekomy mogą doświadczyć szturmu klientów, chcących zarejestrować swój numer – a można to zrobić w większości przypadków tylko w salonie.

Kolejny problem to kwestia, kto ma poinformować użytkowników o takim obowiązku. Obecnie nie jest to sprecyzowane. W przypadku braku jasnego komunikatu (z jakiegokolwiek źródła) to operatorzy będą musieli zmierzyć się z lawiną reklamacji od klientów, którym z dnia na dzień wyłączony zostanie numer. Nie do końca też wiadomo, co stałoby się wtedy ze zgromadzonymi środkami na koncie i czy ktoś zostanie zobowiązany do ich zwrotu.

Ustawa antyterrorystyczna ma obowiązywać od 1 czerwca 2016 roku. Od tego dnia użytkownicy będą mieli jeszcze pół roku na zarejestrowanie swojej karty. Oznacza to, że każdemu, kto nie zrobi tego do końca listopada, zostanie wyłączony numer.

*Na zdjęciu wyróżniającym Philips Xenium i908

Źródło: RMF24

Komentarze

 • asasd

  Nie widze tutaj żadnego problemu. A że prawo nie działa wstecz? juz wielokrotnie byly historie że działało i ludzie mieli to w D. Np prawo jazdy bezterminowe zrobili bodaj na 10lat. Tak po prawdzie to dla kogo te anonimowe karty prepaid były stworzone. Jakby się zastanowić to faktycznie nikt takiej “anoniowości” nie potrzebował. Jeżeli uważacie inaczej to napiszcie, jestem ciekaw argumentów “za” anonimowością kart prepaid bo mi zadna sytuacja nie przychodzi do głowy.

  • Andrzej

   Od zawsze oszustwa robiło się na Kartach PREPAID. To prawo powinno byc już od zawsze ale widać niektórym było to na rękę. W końcu się tym zajęto może będzie mniejszy strach przy kupowaniu i załatwianiu czego kol wiek na olx czy allegro.

   • stereo0

    naiwność. Kto miał robić wałki będzie je robił. Jaki to będzie problem sobie karty na jakiegoś żula czy innego słupa zarejestrować? Najwyżej na allegro czy olx nie będą podawać numerów jeśli nie uda im się zarejestrować w ten sposób karty.

    • Paweł

     Jeżeli jesteś terrorystą, bandytą, włamywaczem i oszustem to anonimowość jest Tobie naprawdę nawet niezbędna.
     Bez telefonu i internetu nie da się praktycznie zaplanować w sposób profesjonalny przestępstwa.
     A jeżeli byś trochę pomyślał to byś wiedział iż numer dowodu podajesz na każdym kroku w każdym urzędzie, w banku, u lekarza i z tych miejsc przestępcy mogą mieć Twoje dane.
     Durny człowiek to także z anonimowością też narobi sobie kłopotów.

     • anemusek

      Przestań robić wklejki tych swoich wypocin.
      Akurat przestępcy nie muszą się niczego bać. Durnym człowiekiem nazywasz ludzi, którzy nie chcą dać się sterroryzować przez władzę? Kto tu jest durny to jest durny, a patrząc na schemat twojego działania to pewnie i tak siejesz propagandę za pieniądze robiąc z siebie całkowitego idiotę.

     • Paweł

      Większość ludzi z rządu to kanalie i wiem co piszę.
      Za te moje teksty nikt mi nie zapłaci i tylko mogę mieć kłopoty – chyba że uznają mnie tak jak Ty za idiotę który nie wie co w swoich wypocinach pisze.

    • ABC

     To sobie kupisz kartę na słupa i tyle. Nie wiem po co się tak nakręcasz, skoro znalazłeś rozwiązanie.

   • anemusek

    Straszne, a co to zmieni? Jest co najmniej paręset sposobów uzyskania anonimowego numeru przy najbardziej restrykcyjnych ustawach. Problem w tym, że oszustwa to zaniedbywalny margines tego rynku, nad którym nie warto się nawet pochylać i nie o to chodzi. Nie chodzi również o terroryzm. O co chodzi szefowie służb już za poprzedniej władzy się wygadali – “zapobieganie przeciekom” to wprost tępienie opozycji.

  • stereo0

   Powinni na disqusie wprowadzić rejestrację. Po co komu konto anonimowe. Czyżby asasd miał coś do ukrycia? Po co Ci ta anonimowość? Po co wam konta mailowe anonimowe? Dlaczego nie podajecie numerów dowodów, peseli, imienia i nazwiska? Niech każdy poda mi argumenty “za” anonimowością w internecie bo mi milion sytuacji przychodzi do głowy, ale wyborcom pewnej partii to się nie mieści w głowie

   • Paweł

    Jeżeli jesteś terrorystą, bandytą, włamywaczem i oszustem to anonimowość jest Tobie naprawdę nawet niezbędna.
    Bez telefonu i internetu nie da się praktycznie zaplanować w sposób profesjonalny przestępstwa.
    A
    jeżeli byś trochę pomyślał to byś wiedział iż numer dowodu podajesz na
    każdym kroku w każdym urzędzie, w banku, u lekarza i z tych miejsc
    przestępcy mogą mieć Twoje dane.
    Durny człowiek to także z anonimowością też narobi sobie kłopotów.

    • anemusek

     Ale rejestracja kart nawet w minimalnym stopniu nie uderza w terrorystów, bandytów, włamywaczy czy oszustów bo jak chce to i tak wbrew temu co się pisze pozostanie anonimowy. Prawda jest taka, że nawet jak jacyś terroryści nie dbają o anonimowość to i tak rejestracja niczemu nie zapobieże, a jak już służby wiedzą czego (zawsze po fakcie) szukać to i tak nie ma anonimowości.Ustawa uderza natomiast w zwykłych ludzi i temu ma służyć. Inwigilacja opozycji, ściganie naruszeń praw autorskich i takie drobiazgi dotyczące zwykłych nieszkodliwych szarych ludzi.

     • Paweł

      Także masz rację, ale tym naszym niedouczonym oficerom służb specjalnych to może w jakiś sposób trzeba pomóc.
      Zwróć uwagę jak UB wyniosło swojego agenta Wałęse na prezydenta. Tego to mogą się uczyć studenci na wykładach. Wtedy UB wiedziało wszystko przez takich “bohaterów solidarności”.
      W obecnych czasach mamy Smoleńsk, rozerwaną oponę oraz atak uczniaka jajkiem na Komorowskiego.

     • anemusek

      Szczerze? Widziałem jak płoną akta UB, a palący je po wielu latach powiedział: to co miało spłonąć spłonęło, a co miało zostać zostało…
      Teraz ten kamień podnoszą WYŁĄCZNIE w 100% pewni, że na nich nic nie ma, a biorąc skalę radosnej twórczości UB-eków takowymii są tylko tacy, którzy sami lub rękoma przyjaciół czyścili archiwa.
      Rzucający te kamienie dziwnym trafem nie byli represjonowani (Kaczyńscy) lub podczas internowania “bohatersko oddalili się” przez nikogo nie niepokojeni (Maciarewicz)… Przypadek? Nie sądzę.

     • Paweł

      Terroryści, tak jak bandyci, złodzieje i oszuści to nie są geniusze i często popełniają zwykłe durnowate błędy i na to służby liczą.
      Ja jako zwykły człowiek żadnych tajemnic nie głoszę przez telefon, a tym bardziej nie wykrzykuję na balkonie, bo ich tak na prawdę nie mam.
      Ma za to 4 telefony i wszystkie zarejestrowane i żyję.

     • anemusek

      Ale z tym jest tak, że jak policja czy inne służby wie kogo namierzać to zrobi to i tak skutecznie, nawet lepie bo przy złudnym poczuciu bezpieczeństwa. Natomiast nie kontrolowana przez sądy inwigilacja, (a taka zawarta jest w nowej ustawie) służy tylko i wyłącznie masowej kontroli opozycji realnej lub potencjalnej – tu po prostu inne rozwiązania były by za drogie.

    • rag

     Popraw mnie jeśli się mylę ale przed zamachami w Paryżu sprawcy podobno komunikowali się za pomocą PSczwórek, o prepaidach nie było w żadnych artach mowy.
     Jeśli jednak mam rację to co… rozumiem że donosik do Błacha, Antka i Żebra już masz gotowy i konsole tysz będę musiał rejestrować…? ;)
     W tym kraju po prostu nie może być normalnie, co ekipa to inne skecze, tylko cyrk wciąż ten sam…

     • Paweł

      O Paryżu nic nie wiem.
      Jeżeli masz tajemnice to chroń je w mądry sposób i nie używaj sprzętu elektronicznego sieciowego ( telefonu, PS4, komputera z internetem, wifi, bluetooth, gps itd.
      Zwykli ludzie nie mają tajemnic, a nawet nie stać ich na tajemnice, bo muszą zarabiać na chleb i nie mają czasu na donosy.

 • niconozomu

  Telefon na pewno nie zostanie wyłączony, co najwyżej numer ;)

  • Chciałem uniknąć powtórzeń, ale ok, znalazłem rozwiązanie ;)

 • Arrczi

  Nie widzę problemu z poinformowaniem klientów prepaid. Jakoś reklamy potrafią wysyłać.

 • kamil

  nareszcie!!!!! dawno już powinni wprowadzić taką rejestrację.

  • raul

   A dla takich jak ty to i przeszukania w mieszkaniu z rozebrane do naga. Co Ci szkodzi, przecież Państwo ma o tobie wiedzieć wszystko. Terroryści w Paryżu i w Belgii nie stosowali szyfrowania ale niedługo i to będzie zakazane pod pozorem walki z terroryzmem. Chcesz być niewolnikiem? Oddajesz swoją wolność za pozory bezpieczeństwa.

   • Paweł

    Wolę być rozebrany do naga niż rozerwany w drobne kawałeczki i zdrapywany ze ściany.
    Niewolnikami jesteśmy już od zakończenia wojny i teraz też.
    Spróbuj podskoczyć Jarkowi skutecznie to zobaczysz jaką masz wolność.

    • rag

     Może nie dziel się na forum preferencjami i fetyszami…? Lubisz to sie rozbieraj ale wątpię żeby kogoś to interesowało…
     Bez kitu piszesz jak jakiś czub z usa, wszędzie terroryści, każdy czycha na twoje życie i w ogóle cały terrorystyczny świat tylko sie czai na moment w którym przestaniesz oglądac się za siebie.
     W jakich czasach człowiekowi przyszło żyć, paranoja jakaś…

 • jendrush

  Ja mam zarejestrowane swoje karty, ale sam pomysł z racji swojego założenia mi się nie podoba. Chodzi przecież o pozorną walkę z terroryzmem, a na pewno terroryści kupują legalną broń do zamachów, oraz korzystają z legalnych umów z operatorami…

 • Marcin

  Bardzo dobre rozwiązanie. Popieram !

 • Stefan P.

  Kompletnie przypadkowo ta ustawa utrudni dokonywania masy “niewinnych” przekrętów (szczegóły pominę). Twórcy nawet nie zdawali sobie z tego sprawy. Zasada, iż prawo nie działa wstecz, w tym wypadku nie ma zastosowania. Dla większości ludzi niczego to nie zmieni, nawet tego nie zauważą. Rasowi przestępcy sobie poradzą, a nad maluczkimi będzie większa kontrola.

 • pakierhakierxd

  I tak nie ma to sensu.Terorysta sobie kupi kartę za granicą i będzie korzystał w roamingu lub ktoś mu kupi ;)

 • Rob

  Oczywistą oczywistością ;) dla mnie jest, że dla potencjalnego terrorysty nie będzie to żadną przeszkodą.

  Ci ludzie mają swoje życie za nic i rejestracja kart ma im cokolwiek utrudnić? Zdaje się, że w którymś przypadku do komunikacji używali konsol do gier, więc i je można nakazać rejestrować, a i tak niewiele to da, bo znajdą, albo już mają wiele innych metod komunikacji.
  W tej kwestii dla mnie to tylko propaganda, że pozornie coś się działa w tej kwestii.

  Problemy i kłopoty to będą mieli operatorzy z całą akcją rejestracji już używanych kart, a zwłaszcza tych z których klienci będą rezygnowali (a takich będzie pewnie mnóstwo) i trzeba będzie im zwracać posiadane środki.

  W przypadku drobnych oszustów internetowych owszem może to coś dać, ale i ci mogą zakombinować na wspomniane osoby „słupy”, którym wystarczy jakieś winko do szczęścia.
  Sam nigdy nie robię interesów z nieznanymi mi osobami inaczej niż odbiór osobisty/płatność przy odbiorze i na razie problemów z oszustami nie miałem.

  Osobiście od lat używam tylko prepayd-ów i podstawową kartę mam od dawna zarejestrowaną, ale w domu i tablecie używam prepaid-owego mobilnego internetu i przerób nowych starterów jest spory.
  Ostatni korzystałem z kart tmobile które nie opłacało się doładowywać, bo prościej było starą kartę wrzucić w piec, i raz w tygodniu kupić nowy starter.
  Przynajmniej jedna karta w tygodniu lądowała w piecu i jeśli nie będzie lepszych ofert z doładowaniami, to nadal tak będzie.
  Na szczęście bo wielu przygodach z reklamacjami (orange) nauczyłem się nie kumulować środków na kartach i tutaj problemu nie mam.

 • anemusek

  Przestępcy? Terroryści? Bzdury.
  Już za PO jasno padło o co chodzi. Ówczesny szef służb jasno powiedział o tępieniu przecieków czyli wprost choć trochę w zawoalowany sposób o inwigilowaniu i prześladowaniu opozycji wobec władzy.
  Takie metody działają tylko przy inwigilacji znanych celów, a znani organom ścigania przestępcy i tak zawsze wybiorą inną nie podatną na prześwietlanie metodę. Natomiast znani przeciwnicy polityczni łatwo mogą “zostać terrorystami”, szczególnie jak to połączyć z dopuszczeniem zdobywania nielegalnie dowodów (np. ułatwienie ich fabrykowania) i większej ochrony funkcjonariuszy przed odpowiedzialnością oraz w połączeniu z czystkami w prokuraturze i rozbrojeniem praworządności systemu sądowniczego (i tak już szczątkowej) od czego PiS w ogóle zaczęło swoje porządki.

 • asad

  Przynajmniej nie muszę kupować nowego telefonu bo i tak mi numery wyłączą.

 • VMortens

  Pomysł naiwny i idiotyczny. Nie przyniesie niczego innego jak większą kontrolę państwa nad obywatelami. Przestępcy poradzą sobie świetnie – ile darmowych kart z brytyjskiego/irlandzkiego Tesco mam przywieźć, żeby was przekonać jak spec Antonio kręci?

 • Dzodzo

  Hm prawo nie działa wstecz?
  W taki razie co z prawem podatkowym?

 • MichalK

  10 zl na zula ktory stoi pod monopolem I karta zarejestrowana. Ja na pewno nie podam swoich prawdziwych danych, nie po to kupilem prepaid. Inwigilacja plena geba ale co zrobic, taki mamy rzad teraz co wszedzie widzi zagrozenia dla suwerennosci panstwa PiSowkiego…..eeee to znaczy Polskiego.

 • antysejm

  Jasne, bo terrorysci na pewno beda korzystac z zarejestrowanych numerow, jak ch..

 • antysejm

  Wszyscy doskonale wiemy czemu ma to sluzyc. Zaden terrorysta nie bedzie korzystal z zarejestrowanego numeru.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona