Ważne

Już niedługo karty prepaid kupisz wyłącznie za okazaniem dowodu

Zgodnie z założeniami projektu ustawy antyterrorystycznej, przedstawionego przez MSWiA, wkrótce karty SIM z numerami prepaid mają być sprzedawane tylko po okazaniu dokumentu tożsamości.

Nowy projekt ustawy przewiduje zmiany w funkcjonowaniu numerów prepaid. Sprzedawca miałby obowiązek wylegitymowania kupującego i spisać jego dane, by przekazać je do operatora. Ma to ograniczyć anonimowość przestępców korzystających z tak zwanych jednorazówek.

Projekt tej ustawy ma zostać przedstawiony rządowi na początku kwietnia, a szef MSWiA ma nadzieję, że po konsultacjach i debacie w parlamencie zostanie on przyjęty już w maju. Pomysł tego typu nie jest wcale nowy, gdyż już w 2012 roku zgłaszały go służby specjalne, lecz projekt takich zmian utknął w sejmie.

Warto dodać, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to nasz kraj wcale nie będzie wyjątkiem. Obowiązkowa rejestracja kart prepaid jest już w wielu europejskich krajach, m.in. w Hiszpanii, a na świecie również choćby w Korei.

Jak Wam się podoba nowy projekt? Myślicie, że to zwiększy bezpieczeństwo? A może to tylko inwigilacja? Dajcie znać jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Źródło: rmf24.pl, wirtualnemedia

Komentarze

 • bebo

  W Niemczech? Nic takiego nie ma. Sam kupiłem kartę tydzień temu i jakoś nikt mnie o dowód nie pytał. Jakieś nieprawdziwe dane macie.

  • Jak chciałam kupić kartę w zeszłym roku w Berlinie to zostałam poproszona o dowód.

  • Andrzej

   Nie ale musisz ją zarejestrować na internecie bo inaczej nie zadziała

 • mleczaj wełnianka, Michał i djneonpl – sorry, ale takie komentarze nie mają racji bytu

  • djneonpl

   Poniosło nas (już napiszę o całej trójce) choć nie było to zamierzone i nie w porozumieniu. Wracając do tematu podtrzymuję to co napisałem wcześniej, że te nowe przepisy nie zwiększą bezpieczeństwa obywateli. Jedynie co się zwiększy to pozyskiwanie informacji przez firmy telekomunikacyjne i urzędy.

  • Ja bardzo przepraszam ale to jakiś slabowity troll się do mnie przyczepił :)

 • Kewin Karlos

  Czarny rynek wzbogaci się o startery i to by było na tyle.

  • netfox

   Ale odpowiedz mi po co czarny rynek prepaid?
   Po co komuś ukrywać skrzętnie dane osobowe, jeżeli nie chce zrobić “wałka”, machlojki, nie należy do organizacji przestępczej, czy też nie jest terrorystą? A jego dane już dawno krążą.

   90% tych, którzy głośno bronią swojej prywatności dawno ją sprzedała dobrowolnie w “niegroźnych” instytucjach, nawet nie wiedząc kiedy z których wypłynęły szerokim strumieniem. Tylko z tych danych, po odpowiednim ich przetworzeniu, analizie można się spokojnie dowiedzieć nie tylko gdzie mieszkają i co robią, ale ile “wisi” w banku ich narzeczona pod koniec miesiąca…

   • Kewin Karlos

    Widzisz, chodzi o to, że broni legalnie też nie kupisz, ale problem z tym mają tylko uczciwi obywatele. To działanie czysto medialne. Poradzą sobie.

   • abaqus

    Powiedz mi, czy myślisz, że jakaś pani Zosia z kiosku na rogu będzie posiadać przeszkolenie i certyfikat z ochrony danych osobowych? Nie sądzę. Tak pozyskane dane można wykorzystać do przestępstwa np. wzięcia na nie pożyczki, sprzętu na raty, itp. – podasz dane, oni wklepią w komputer i wyjdzie im że się zgadzają więc dają pożyczkę, a potem szukaj wiatru w polu. Nikt nie udowodni pani Zosi, że dane przehandlowała i komu je przekazała. Przyjdzie ci spłacać tak wyłudzone pieniądze to się dowiesz dlaczego, ta ustawa to głupota.

    • djneonpl

     Dlatego Pani Zosia nie będzie sprzedawała starterów, dlatego na kasie w hipermarkecie nie kupisz startera. Kupisz go w punkcie/salonie danego operatora. Dokładnie taki będzie efekt wprowadzenia przedmiotowych przepisów w życie.

     • edog

      Przy pomocy PESELU i nazwiska już kredytu nie weźmiesz, a gdyby nawet, to mając kilka danych łatwo znależć PESEL.
      Ale zastanów się w ile razy w swoim życiu kupowałeś coś w sklepach internetowych, ile razy naprawiałeś coś w serwisie, kupowałeś bilet miesięczny , ile razy reklamowałeś jakiś towar buty, tablet, suszarkę do włosów itp. Albo pisałeś jakąś umowę kupna-sprzedaży. Ile dostajesz reklam, telefonów, czy smsów marketingowych, gdzie znają Twoje imię ( i na bank-nazwisko)? A publikowałeś gdzieś w sieci foto? Tyle razy poczęstowałeś przestrzeń swoimi danymi.
      Myślisz, że wszyscy ci którzy mieli w rękach twoje dane osobowe posiadali certyfikat i trzymali się ustawowych wymogów?

  • Rollan Domb

   i co po starterach z czarnego rynku, jeżeli kartę będzie trzeba zarejestrowac, żeby można było dzwonić

   • Kewin Karlos

    Żuli w tym kraju nie ubywa (przykład pierwszy lepszy), po za tym kto ogarnie karty zakupione za granicą.

 • netfox

  Nie ma walki z terroryzmem bez ograniczania wolności jednostek.
  To balansowanie na cienkiej linie praw jednostki i realnych zagrożeń bezpieczeństwa.
  Jednym z nich jest taka właśnie forma “inwigilacji”.
  Warto przypomnieć, że karty sim nie muszą służyć jedynie do komunikacji.
  Większość prostych detonatorów była właśnie oparta o aktywacje sygnałem gsm.
  A jaka wielkie mecyje staną się komuś uczciwemu, kto potrzebuje prepaid dla normalnych celów jak okaże dowód?
  Niemieckie BND i VfS miało spory problem z forsowaniem ustaw wchodzących w prywatność (przy jednoczesnej wolnej amerykance w komercji). A dziwnym trafem największymi orędownikami praw jednostki byli najczęściej z lewej strony dawni, podstarzali sympatycy RAF-Baader Meinhof i ci, których później nazwiska znalazły się na starych listach płac dawnych pułkowników STASI…

 • quu

  #dobrazmiana

 • zbaw mnie od złego

  Jedyne co mnie martwi w tym to że coraz więcej osób będzie miało dostęp do naszych danych osobowych. Niedługo sprzątaczka każe mi okazać dowód osobisty jak na mokre wejde

 • Barilla

  >podejdź do żula
  >daj mu na flaszkę
  >poproś żeby przy okazji kupił prepaida

  jeszcze większa szopka bezpieczeństwa niż na lotniskach po 9/11

  • Barilla

   Nie wspominając już o tym że kartę sim można kupić w kraju który nie ma takich wymogów i skorzystać z roamingu… Mam tu na myśli oczywiście przypadek gdyby chciał to zrobić terrorysta.

 • internet trolling & co

  Każdy cypherpunk wie co tym sądzić. Czas zacząć nucić: are you, are you coming to the tree? Where I told you to run…

  https://www.youtube.com/watch?v=F3hTW9e20d8

  …i szukać nowej panny Everdeen. Katarzyna to tak chyba blisko Katniss? ;-P

 • Lukasz

  To może wbrew pozorom zmniejszyć bezpieczeństwo. Przestępcy po prostu przesiądą się na inne, bezpieczniejsze dla ochrony ich “interesów” metody komunikacji. Wtedy ich inwigilacja dla służb może nie być aż tak prosta. Ewentualnie nie zmieni się nic – po prostu karty będą kupowane na osoby słupy lub fałszywe dowody osobiste. Zwiększy się tylko inwigilacja szarych obywateli, ale może o to chodzi?

 • lump

  Równanie z krajami gdzie obywatele są dość mocno kontrolowani lub wręcz totalitarnych jak Korea Pd (jak na standardy zachodnie znacząco odtaje).

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona