Ważne

Już niedługo karty prepaid kupisz wyłącznie za okazaniem dowodu

Zgodnie z założeniami projektu ustawy antyterrorystycznej, przedstawionego przez MSWiA, wkrótce karty SIM z numerami prepaid mają być sprzedawane tylko po okazaniu dokumentu tożsamości.

Nowy projekt ustawy przewiduje zmiany w funkcjonowaniu numerów prepaid. Sprzedawca miałby obowiązek wylegitymowania kupującego i spisać jego dane, by przekazać je do operatora. Ma to ograniczyć anonimowość przestępców korzystających z tak zwanych jednorazówek.

Projekt tej ustawy ma zostać przedstawiony rządowi na początku kwietnia, a szef MSWiA ma nadzieję, że po konsultacjach i debacie w parlamencie zostanie on przyjęty już w maju. Pomysł tego typu nie jest wcale nowy, gdyż już w 2012 roku zgłaszały go służby specjalne, lecz projekt takich zmian utknął w sejmie.

Warto dodać, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to nasz kraj wcale nie będzie wyjątkiem. Obowiązkowa rejestracja kart prepaid jest już w wielu europejskich krajach, m.in. w Hiszpanii, a na świecie również choćby w Korei.

Jak Wam się podoba nowy projekt? Myślicie, że to zwiększy bezpieczeństwo? A może to tylko inwigilacja? Dajcie znać jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Źródło: rmf24.pl, wirtualnemedia

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona