Ważne

Analitycy sa zdania, że Samsung zarobi w Q1 2016 dużo więcej niż wcześniej zakładano

Dziś kończy się pierwszy kwartał 2016 roku, więc spodziewajcie się, że wkrótce po raz kolejny i zgodnie z tradycją przekazywać Wam będziemy wyniki finansowe, jakie udało się osiągnąć poszczególnym producentom. Jeszcze nieoficjalnie, ale bazując na prognozach, dowiadujemy się, że Samsung może zaliczyć pierwsze trzy miesiące 2016 roku do naprawdę udanych.

Analitycy oraz obserwatorzy rynku szacują, że koreańskiemu gigantowi w Q1 2016 uda się zanotować zysk operacyjny w wysokości 6 trylionów wonów (około 5,14 miliardów dolarów), co jest nieznacznie lepszym wynikiem, jaki Samsung osiągnął w analogicznym okresie rok wcześniej (5,98 trylionów wonów).

Co ciekawe, ci sami analitycy i obserwatorzy rynku jeszcze niedawno szacowali, że Koreańczykom uda się zarobić „tylko” 4 tryliony wonów (a więc aż o 2 tryliony wonów mniej), za powód podając ogromną konkurencję na rynku procesorów oraz rozwiązań dla domu (czyli pralki, lodówki, TV etc.). Natomiast tydzień temu, FnGuide, opierając się na szacunkach 24 domów brokerskich wyliczył, że Samsung może zanotować zysk operacyjny w wysokości 5,17 trylionów wonów.

Powodem poprawienia prognoz ma być przede wszystkim świetne wyniki sprzedażowe, osiągane przez Galaxy S7 oraz Galaxy S7 Edge. Szacuje się, że przez 20 dni od premiery mogły się one „rozejść” w łącznej liczbie egzemplarzy, przekraczającej 10 milionów (Galaxy S6 oraz Galaxy S6 Edge potrzebowały na to aż miesiąca dłużej). Osobiście jednak uważam, że tegoroczne flagowce znalazły nawet więcej nabywców, biorąc pod uwagę fakt, jak świetnie radziły sobie w Korei Południowej, Chinach oraz Europie (szczegóły w podlinkowanych wpisach).

Na plus ma być także korzystny dla południowokoreańskiego wona kurs wymiany. Obecnie jest on dość słaby względem dolara, co sprawia, że na rodzimym rynku produkty Samsunga są cenowo atrakcyjniejsze niż propozycje zagranicznych konkurentów.

Pierwszy kwartał każdego (kalendarzowego) roku zwykle nie należy do najbardziej udanych, na co zwracają uwagę niektórzy badacze. Jeśli jednak Samsung utrzyma (albo nieznacznie poprawi) zeszłoroczny zysk operacyjny, to można będzie uznać to za całkiem satysfakcjonujący wynik. Zwłaszcza, że konkurentom może nie pójść tak dobrze.

Samsung ma przedstawić oficjalne wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2016 roku 7 kwietnia.

Źródło: The Korea Herald

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona