Samsung wyjaśnia, jak dokładnie działa Always On Display

Funkcja Always On Display pozwala wyświetlać cały czas na ekranie Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge podstawowe informacje, takie, jak data i godzina oraz ewentualne powiadomienia, na przykład o nieodebranych połączeniach lub wiadomościach. Można ją też dowolnie personalizować i dopasować do własnego widzimisię. Samsung postanowił wyjaśnić, jak dokładnie to działa.

Koreański producent rozwijał tę technologię od przeszło trzech lat, kierując się dwoma największymi potrzebami użytkowników: możliwością szybkiego sprawdzenia najpotrzebniejszych informacji i chęcią odróżnienia się od innych. Aby je spełnić, trzeba było pogodzić ze sobą wiele czynników. Jednym z kluczowych okazało się zapotrzebowanie na energię takiej funkcji.

Wyświetlacze AMOLED cechują się tym, że czarne piksele są wyłączane, co automatycznie znacznie zmniejsza pobór energii. Pomimo to, inne komponenty, takie, jak układ sterowników ekranu (Display Driver IC – DDI) czy procesor aplikacji (Application Processor – AP) oraz różne czujniki nadal drenują baterię.

Najbardziej robi to DDI, jednak udało się to zredukować dzięki algorytmowi Smart Power Saving. Samsung dodał również rozwiązanie, zmniejszające pobór energii w trybie uśpienia o blisko 80%. Współczynnik ten jest również o połowę niższy niż w przypadku Galaxy S6 Edge i Night Clock, wykorzystującego wyłącznie ekran krawędziowy.

Poziom poboru energii zależy od ilości wyświetlanych informacji. Dla tych podstawowych, czyli data i godzina, używanych jest wyłącznie 8 kolorów. Jeśli użytkownik chce użyć dodatkowych elementów, liczba ta może wzrosnąć nawet do 16 milionów.

Samsung zredukował także pobór energii poprzez ograniczenie częstotliwości odświeżania, czyli liczby klatek na sekundę. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na komfort korzystania z Always On Display, ponieważ ilość wyświetlanych informacji jest bardzo mała, a ewentualne elementy graficzne niezbyt “zaawansowane”, aby zachodziła potrzeba bardzo dynamicznego ich odświeżania. Mimo to Koreańczycy zoptymalizowali ten współczynnik, aby pogodzić ze sobą jak najlepszą jakość wyświetlanych obrazów z jak najmniejszym poborem energii. Warto też wspomnieć, że jasność jest dostosowywana tak samo, jak ma to miejsce, gdy ekran smartfona jest włączony – oczywiście po to, aby informacje zawsze były jak najlepiej widoczne.

Co więcej, czujnik zbliżeniowy, światło RGB oraz akcelerometr na bieżąco monitorują położenie urządzenia i gdy zajdzie taka potrzeba (jeśli na przykład użytkownik schowa je do kieszeni lub torebki), Always On Display jest automatycznie wyłączany. To samo dzieje się, gdy poziom naładowania akumulatora spadnie do 5%.

Źródło: Samsung

Komentarze

 • AOD dla mnie jest niepotrzebnym gadżetem i tylko absorbuje wzrok użytkownika. Nie lubię takich rozwiązań. Ale nie dziwię się, że niektórym to się bardzo podoba.

  • Anty no life :)

   Widze jak to dziala na s7 i faktycznie jest to po pierwsze bardzo jasne, po drugie skacze, po trzecie pokazuje powiadomienia tylko z natywnych aplikacji. Jednak LG lepiej to rozwiazalo, bo z tego co widze na prezentacja (w ciagu kilku dnia potwierdze na swoim g5), jest to ciemniejsze, jakby bardziej matowe, stoi w miejscu i pokazuje powiadomienia ze wszystkich apek:)

   • stereo0

    Apropo 3. Mam lumie 1020. Ma to amoleda. Funkcje zegarka czy obrazka mam od zawsze taką jak teraz jest w AOD w samsungu S7. Skacze to bo wypaliłyby się cyfry albo obrazek. Wiem o tym bo miałem wcześniej samsungi z amoledem i mam lumie. Na lumi wypalił się pasek funkcji przeglądarki. Więc obiekty te muszą skakać by się nie wypalić na stałe w ekranie. Wszystkie alomedy na to cierpią. W ips może sobie nie skakać bo się nie wypali. Najlepiej wypalone elementy pulpitu widać włączając sobie ekran w kolorze szarym.

    • DanSlenders

     Powiedz to niezmordowanym fanom OLEDów, to Cię wyśmieją ;)

     • stereo0

      sam jestem fanem amoledów. Uwielbiam je, ale wiem, że się wypalają. Mając kilka urządzeń średnio po 2 lata każde wiem, że nie ma w tym wyjątków i jeżeli coś często wyświetlamy to zostaje to tam na amen;p Wiem, że dużo osób pisze, że im się nie wypala, ale wystarczy sobie odpalić jednolite tło i wszystko widać jak na tacy. Taka charakterystyka. Z wad to kolor biały nie zawsze jest biały i swego czasu na początku amoledów na czarnym bywały czarne plamy. Na tych nowszych oledach tego nie widzę, a na mojej ps vita bardzo fajnie to jest widoczne i jak najbardziej nie jest to wada produkcyjna, a tak ma być xd

     • Jestemsuper

      Dlatego lepiej używać UC Browser, gdzie pasek funkcji chowa się. Mam lumie 820 już 2 lata i 7 miesięcy, nic na szczęście jeszcze się nie wypaliło.

     • b@t

      przegladarka swoja drogą ale co np. z godziną (dwie kropki)

     • Jestemsuper

      Też nic nie mam, tak samo śladu nie zostawił pasek baterii, czy zasięgu Wi-Fi. Specjalnie jeszcze przed chwilą sprawdziłem na szarym tle.

     • b@t

      ja na galaxy tab s2 8.4 od nowosci mialem szare pasy na szarym tle w lewej czesci ekranu (no to chyba jest wada)

   • smartmaniak

    Skacze bo musi, dobrze opisał to @stereO

    • Anty no life :)

     No ja o tym wiele razy pisalem. Skocze bo musi, a musi dlatego, ze inaczej by sie wypalil. Takze lipa, bo taki g5 niema takiego problemu, wiec lepszy:)

  • jendrush

   Dla mnie też jest to zbędne. Wyłączyłem to pierwszego dnia. Niemniej jednak dobrze że jest tak możliwość, gdyż ma się wybór.

  • DanSlenders

   Mnie bardziej zastanawia jak AMOLED z S7 żre więcej baterii przy AOD niż IPS w G5.
   Albo raczej nie jak działa, tylko jak Samsung to skiepścił i tak – to pytanie retoryczne

 • Igor Goryszewski

  Gdzie można pobrać te motywy AOD, bo w Galaxy Apps nie ma…

 • xxx

  Kopia wygaszacza dla systemu Symbian o nazwie Sleeping Screen. Czasami włączam, jak chcę mieć stały podgląd informacji o wiadomościach i połączeniach.

  • smartmaniak

   A teraz wszyscy się tym podniecają, wielka nowość. Wymyślona już daaaawno temu.

 • Konrad Uroda-Darłak

  “Wyświetlacze AMOLED cechują się tym, że czarne piksele są wyłączane” Czy aby nie jest to tak, że podświetlane jest po prostu to, co potrzebne? Czarne piksele nie są wyłączone, bo ich w AMOLED po prostu nie ma, nie? ^^

 • Andrzej

  dobra to jak działały stare nokie że się powiadomienia wyświetlały w jednym miejscu, na baterii to one trzymały tydzień a nie jak teraz że się wypala i max 2 dni? Wytłumaczcie mi to ;)

  • LCD

   Proste: inna technologia wyświetlania, inne czujniki w środku pobierające energię, inny system. Dzisiaj też są telefony trzymające ponad 2 tyg na małej baterii (patrz Samsung Solid B2710). Włącz w samsungu jak masz Super Power Saving Mode i zobaczysz ile trzyma.

   • John

    Ten Tryb też wpieprza ostro baterie jak dziwka kutasy

 • RadekM

  Dawno to było w starych Nokiach i to było fajne, ta funkcja nigdy nie powinna znikać.Tak samo powinni się przywrócić budzik który w Nokiach działał po wyłączeniu telefonu. Ja tel wyłączam na noc, a za budzik służy mi wciąż stara Nokia.

  • Piotr S.

   Odkąd pojawiła się apka na Nokię używam jej, czyli jakieś 5 lat może dłużej. Nie wypaliło się nic, nie zużywa dodatkowo znacząco baterii. A jak jesteśmy czymś zajęci lub nie słyszymy dzwoniącego telefonu to nie przegapimy połączenia-bardzo przydatne w pracy. Teraz mam telefon z Androidem i bardzo mi tego brakuje. Nokię N8 używam nadal :)

 • pablo

  czy A5 2016 ma możliwość włączenia always on display?

  • geryy

   niestety nie

  • Escobar

   Są działające aplikacje, które taką możliwość dają np. Always on AMOLED. Sam korzystam i polecam

 • blablabla

  Na c… to komu? Ładują to g… teraz zamiast diody powiadomień. Nie zabaczysz już z większej odległości, czy dostało się SMS, że ktoś dzwonił, czy naładowała się bateria. To dla jakiś onanistów, którzy jarają się każdym nowym, bezużytecznym bzdetem.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona