Ważne

Recenzja taniego smartwatcha Kruger&Matz Style

Całkiem funkcjonalny i stylowy inteligentny zegarek za mniej niż 300 złotych

Powoli, ale stabilnie rośnie zainteresowanie urządzeniami ubieralnymi, takimi jak smartwatche czy też smartbandy. Z tego powodu wielu producentów postanowiło uzupełnić swoją ofertę o wearables, pochodzące z różnych półek cenowych, a także skierowanych do różnych grup odbiorców. Ostatnio szczególnie ciekawie prezentuje się sytuacja na niskiej półce inteligentnych zegarków. Jedną z nowości w tym segmencie jest Kurger&Matz Style, model za 299 złotych, wyróżniający się sporą liczbą funkcji oraz mogącym podobać się designem. Czy rzeczywiście warto się nim zainteresować?

Pierwsza sprawa to wyświetlacz, który przypomina dobrze znany ekran z Moto 360. Niestety, w tym przypadku na dole mamy nieco grubszy czarny pasek, w dodatku bez czujnika natężenia światła. Trudno uznać to za szczególnie ładnie prezentujący dodatek, ale można jeszcze to wybaczyć smartwatchowi z niskiej półki. Warto również wspomnieć, że całością zarządza system LinkIt.

Producent pochwalił się także zastosowaniem pulsomierza, który jest praktycznym dodatkiem w tego typu gadżetach. Nie możemy również zapomnieć, że smartwatch ma mikrofon oraz głośnik, dzięki czemu pozwala na przeprowadzanie rozmów (swoją drogą kiepskiej jakości). Całość uzupełnia metalowa koperta z baterią 320 mAh.

Dane techniczne Kruger&Matz Style:

 • ekran o średnicy 1,22 cala i rozdzielczości 240 x 204 piksele,
 • procesor Mediatek MT2502,
 • pamięć: 128 + 32 MB,
 • LinkIt (na bazie Linuxa),
 • pulsometr,
 • krokomierz,
 • mikrofon,
 • głośnik,
 • Bluetooth 4.0,
 • bateria 320 mAh,
 • wymiary: 51,15 x 42,8 x 12 mm,
 • szerokość paska: 19,5 mm,
 • waga: 50 g.

Aktualnie cena Kruger&Matz Style kształtuje się na poziomie 299 złotych, a do wyboru mamy wersję z białym lub czarnym paskiem.

WIDEORECENZJA

WZORNICTWO, JAKOŚĆ WYKONANIA

kruger-matz-style-recenzja (12)

Smartwatche już od pewnego czasu w końcu zaczynają się naprawdę dobrze prezentować. Do tej grupy możemy zaliczyć niewątpliwie Kruger&Matz Style, czyli pierwszy zegarek K&M z okrągłą tarczą, co zdecydowanie wpłynęło na poprawę wyglądu. Urządzenie prezentuje się elegancko i wielu osobom design całości przypadł do gustu – szkoda jednak, że w sprzedaży nie mamy różnych wariantów wielkościowych.

Przyjrzymy się materiałom wykończeniowym. Z jednej strony mamy metalową kopertę (spodziewałem się tutaj zastosowania tworzywa sztucznego), która stanowi mocny punkt Style i jest jednym z jego głównych atutów. Dodatkowo konstrukcja wyróżnia się sporą odpornością na większość potencjalnych uszkodzeń mechanicznych, nie zbiera także rysek.

Niestety, pasek (do wyboru: biały lub czarny) to już odrębna historia. Podobno jest skórzany, ale tak naprawdę wyróżnia się po prostu koszmarną jakością, którą trudno zaakceptować. Jest on wyjątkowo sztywny, co początkowo bywa problematyczne przy zakładaniu zegarka na rękę. Na szczęście możemy w łatwy sposób wymienić go na inny również o szerokości 19,5 mm z odpowiednimi teleskopami. Co ciekawe, w testowanym egzemplarzu jeden z otworów na teleskop nie został w pełni wywiercony, przez co pasek co jakiś czas samoistnie wypadał, ale jest to wada pojedynczej sztuki.

kruger-matz-style-recenzja (14)

Jakość spasowania stoi na bardzo wysokim poziomie i trudno w tym miejscu zorientować się, że obcujmy z niskopółkowym smartwatchem. Jedynym przyciskiem fizycznym, jaki znajdziemy, jest ten po prawej stronie – podświetlamy nim ekran, a także pełni on rolę klawisza zasilania. Co ciekawe, dźwięk w trakcie uruchamiania pochodzi z Samsungów Galaxy z 2012 i 2013 roku.

Koperta to głównie ekran o średnicy 1,22 cala z czarnym paskiem na dole, który przypomina oczywiście Moto 360, przezywaną pieszczotliwie Moto 270, właśnie ze względu na wyświetlacz w kształcie przebitej opony. Na lewej krawędzi znajdziemy mikrofon. Z tyłu umieszczono pulsometr, złącze do ładowania zegarka oraz naprawdę dobry głośnik. Zegarek nosi się wygodnie, a ze względu na masę 50 g nie jest szczególnie odczuwalny na ręce po dłuższym czasie. Jedynie grubość koperty mogłaby być mniejsza.

WYŚWIETLACZ, POWIADOMIENIA, SYSTEM

kruger-matz-style-recenzja (1)

Ekran ma średnicę 1,22 cala oraz, jak wspomniałem przed chwilą, nie jest pełni okrągły ze względu na czarny pasek pod wyświetlaczem. Bynajmniej nie skrywa on czujnika światła. Zapewne wynika to z ograniczeń produkcyjnych – w pełni okrągły wyświetlacz jest znacznie droższy. Mam jednak nadzieję, że znajdzie się on już w następcy.

Oferowana przez wyświetlacz rozdzielczość to 240 x 204 piksele. W codziennym użytkowaniu raczej nie zauważymy pojedynczych pikseli, chyba że będziemy przypatrywać się wyświetlanemu obrazowi z niewielkiej odległości. Tutaj jednak pojawia się inny problem. Chodzi mianowicie o to, że interfejs nie wszędzie został przystosowany do okrągłego ekranu, chociażby jak ma to miejsce w aplikacji Yahoo Weather. Ponadto przewijając listę aplikacji można zobaczyć poszarpane krawędzie w górnej części ekranu.

kruger-matz-style-recenzja (3)

Jasność wyświetlacza regulujemy manualnie w ustawieniach – do wyboru mamy pięć różnych stopni podświetlenia. Na pochwałę zasługuje fakt, że ekran pozostaje czytelny w każdych warunkach. Nawet w słoneczne dni można bezproblemowo odczytać wyświetlane na nim informacje. Niestety, brakuje trybu ciągle włączonego ekranu (może być włączony od 5 do maksymalnie 60 sekund), ale z pewnością mogłoby to jeszcze bardziej skrócić czas pracy. Zegarek może się wybudzać przy geście nadgarstkiem – świetne rozwiązanie, które tutaj działa w 90% przypadków – za to wielki plus dla Kruger&Matz. Czułość na dotyk także nie pozostawia wiele do życzenia.

Na zegarek przychodzi absolutnie każde powiadomienie, jakie pojawi się na naszym urządzeniu mobilnym, lecz tylko niewielką część z nich zobaczymy w pełnej formie (pojawiają np. informacje o właśnie odtwarzanej piosence). Szkoda, że nie możemy zobaczyć pełnej treści maili, co byłoby naprawdę praktycznym rozwiązaniem. Zdarzyło się także, że zegarek dwa razy poinformował mnie o jednej rzeczy. Z poziomu aplikacji na smartfonie istnieje jednak możliwość wyłączenia powiadomień z niektórych programów. Należy pamiętać, że aplikacja Fundo Wear (ewentualnie Mediatek SmartDevice, ale ta nie pozwala na pełną synchronizację danych) jest dostępna zarówno dla Androida (4.0 i wzwyż), jak i iOS (co najmniej 8.0). Warto wspomnieć, że niektóre urządzenia mają problem z instalacją programu (np. ZTE Axon Elite czy też modele z procesorami Intela) – wtedy pozostaje instalacja pliku .apk z sieci. Do połączenia wymagany jest włączony Bluetooth. Sporym krokiem naprzód względem starszych inteligentnych zegarków z LinkItem jest fakt, że po sparowaniu go z telefonem możemy normalnie przeprowadzać nasze rozmowy za pośrednictwem smartfonu.

Niestety, wyłączenie odtwarzania audio z multimediów kończyło się zerwaniem połączenia (aczkolwiek przy YouTube i Tidalu nie pojawił się ten problem). Irytująca niedoróbka, ale mam nadzieję, że zostanie wyeliminowana przy okazji najbliższych aktualizacji oprogramowania.

Powiadomienia możemy otwierać (sporadycznie opcja ta się dublowała), blokować oraz usuwać. Niestety, nie wszystko zostało w pełni przetłumaczone na język polski (mamy tu np. Delete) – w dodatku nie możemy odczytywać pełnych maili, jedynie ich nagłówek, co jest słabym rozwiązaniem. Na wiadomości SMS natomiast odpisujemy tylko i wyłącznie za pomocą przygotowanych przez producenta szablonów. O nowych wiadomościach jesteśmy informowani za pomocą wibracji i/lub dzwonka – zdecydowanie nic nas nie ominie.

Zgubieniu zegarka ma zapobiegać system alertów, które włączają się, gdy zostawimy zbyt daleko swój smartwatch – działa poprawnie. Z kolei z poziomu Kruger&Matza możemy znaleźć swój smartfon, gdybyśmy zapomnieli, gdzie go położyliśmy. Ciekawym rozwiązaniem jest “SOS Call”. Funkcja ta pozwala na wybranie do pięciu numerów telefonów, na które będziemy mogli szybko zadzwonić z poziomu zegarka w sytuacji krytycznej. Bluetooth łączy się ze smartfonem, o ile jesteśmy oddaleni o maksymalnie 10-15 metrów.

Rozmowy przeprowadzone przez zegarek wyróżniają się przede wszystkim tym, że my słyszymy rozmówcę znakomicie, ale niestety on nas już znacznie gorzej – w trakcie rozmowy pojawiały się irytujące zakłócenia oraz szumy – w tej kategorii Style trochę zawiódł. Na szczęście po sparowaniu Style ze smartfonem możemy pozostać przy rozmawianiu przez nasz telefon, a nie wearable.

kruger-matz-style-recenzja (1)

Na pokładzie mamy kilka aplikacji, wyświetlanych pojedynczo lub po cztery na jeden pulpit, takich jak stoper, kalkulator, kalendarz, alarm, a po sparowaniu zegarka z telefonem – także dostęp do dialera, listy kontaktów, odtwarzacza muzyki (obsługuje aplikacje streamingujące, np. Tidal), aparatu czy też menedżera plików (PDF-ów nie otworzymy, niestety). Nie zabrakło krokomierza, możliwości analizy snu (bardzo uproszczone statystyki), pulsometru (jeden lub wiele pomiarów) oraz alertu o zbyt długiej bezczynności (po 30-240 minut). Doinstalować możemy jedynie Yahoo Weather. W opcjach możemy zmienić wygląd tła dla listy programów, do którego przechodzimy przesuwając tarczę zegarka. Warto wspomnieć, że do wyboru mamy maksymalnie osiem różnych tarcz – jedna cyfrowa oraz siedem analogowych, dostosowanych do kształtu ekranu.

System LinkIt działa sprawnie i przez okres testów nie przydarzyły się spowolnienia. Zegarek tylko raz zlagował na kilkanaście minut w chwili, gdy wyświetlił informację o trzech nowych mailach. Na szczęście była to jednorazowa sytuacja. Pod tym względem trudno zarzucić coś poważnego temu smartwatchowi – brakuje mimo wszystko osobnego sklepu z większą liczbą aplikacji.

Za pomocą gestów możemy odbierać połączenia przychodzące, podświetlać ekran, przewijać listę aplikacji, a także wyciszyć alarmy oraz telefony. Wszystko działa bardzo dobrze i za to należą się słowa uznania dla Kruger&Matz.

Spis treści:

 1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz, powiadomienia, system
 2. Aplikacja FunDo Wear. Pomiar kroków, pulsomierz i analiza snu. Czas pracy. Podsumowanie

7.9 Ocena (1-10)

WYŚWIETLACZ
8.5
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, FUNKCJE, GESTY
9
APLIKACJA NA SMARTFON
7.5
CZAS PRACY
6.5
POWIADOMIENIA
7
WZORNICTWO
9
JAKOŚĆ WYKONANIA
8
Dodaj swoją recenzję  |  Read reviews and comments

Komentarze

 • Wojtek JJ

  Dlaczego w “minusach” nie ma braku wodoszczelnosci? Przeciez to bardzo wazna sprawa w tego typu gadzetach.

  • smartmaniak

   Już mogli zabrać ten mikrofon i głośnik (przecież rozmowy są i tak słabej jakości) i dać wodoodorność.

  • Takaszi

   Czy ja wiem? w sumie taka świnka morska, czyli ani świnka, ani morska. Moim zdaniem należy go traktować nie jak sportowa opaskę (pot, wilgoć), ale jak coś na wyjście w miasto, z tym, że jak nas deszcz złapie to bez parasola słabo :-), powinien być w komplecie.

 • smartmaniak

  To teraz poprosimy recenzje konkurenta-goclevera chronos pi ;-)

 • Agnus

  Jego konkurentem jest Alcatel onetouch watch Ale z niego nie można dzwonić i nie ma mikrofonu. Ale za to jest wodoodporny i ma ładowanie wybudowane w pasek.

  • smartmaniak

   Jest też droższy. Ogólnie kruger&matz się postarał i w tej cenie jest to ciekawe urządzenie. Konkurenta ma chyba tylko jednego-goclever chrons pi.

   • Maciej

    Nie tylko jednego, jest jeszcze Overmax Touch 2.5 Temu już bliżej do tego Kruger&Matza Style, i Overmax jest częściowo wodoodporny – certyfikat IP54 Goclever Chronos PI – brak pulsometru :)
    Chyba z tych trzech zegarków najlepszym wyborem byłby Overmax Touch 2.5 Style boi się wody i pyłu, Chronos PI nie zmierzy pulsu, a Touch 2.5 ma i jedno i drugie ;)

  • Maciej

   Jest jeszcze co najmniej kilka – Goclever Chronos PI i Overmax Touch 2.5

 • smartmaniak

  Idę do sklepu i jeśli będzie mi pasował to xiaomi mi band 1s idzie w odstawkę a zamiast niego przychodzi kruger&matz.

  • Pierwsze wrażenie robi niezłe pod względem wyglądu i jakości wykonania, ale ten pasek w pierwszej chwili może odstraszyć – niby skóra, ale coś mi się wydaje, że tam jest jakieś sztywniejsze tworzywo wyłącznie skórą obleczone.

   Daj znać później, jestem bardzo ciekawa!

   • smartmaniak

    Pasek zmienie na inny więc dla mnie to nie problem. Najbardziej obawiam się tego że będzie za duży dla mnie i tego że nie jest wodoodporny.

    Ps. Fajna recenzja na YT się pojawiała, wreszcie zabraliście się za jakość materiałów na kanale. Co do recenzji tekstowej-warto dopisać że zegarek nie jest wodoodporny.

   • Takaszi

    Pasek faktycznie sztywny, ale poszedłem do znajomego zegarmistrza z zamiarem wymiany i powiedział żeby dać mu szansę, bo warto.

   • justa

    Akurat mi pasek bardzo odpowiada. Wygodny, elegancki i bardzo intuicyjny. Mega fajny gadżet nie tylko dla facetów – w końcu;P Do ogarnięcia, ma sporo fajnych funkcji, mi z nim dobrze.

    • Maciej

     A czy takie gadżety jak smartwatch’e musiały być od początku tylko dla facetów? Nie, dla bab również. Wszystko dla wszystkich. Nie wiem kto taką plotkę rozpuścił i wmawiał.

 • Takaszi

  Mam to cudo (i pisze to w dwu kontekstach jest fajny jak pamiętamy o cenie i hmmm…. jeżeli o niej zapomnimy). Osobiście dostałem go w prezencie, ale uważam go za dobry wybór, jeżeli ktoś chce sprawdzić czy ze smartwatchem mu w ogóle po drodze.
  Wygląda zaskakujące dobrze, działa przyzwoicie, a uwzględniając cenę jest więcej niż nieźle.
  Na razie jestem na etapie walki z Fundo Wear, za cholerę nie mogę jej zainstalować :-).
  Mikrofon to jego słaby punkt, niby słychać ale albo słabo, albo z pogłosem, różni ludzie różnie to opisywali, już nie śmiem ich torturować.

  • Próbowałeś z .apk? Powinno pójść bez problemu.

   • Takaszi

    Rozwiązałem problem, przynajmniej u siebie. Otóż jak miałem zainstalowaną apkę FunDo SmartDevice, to Fundo Wear wywalał błąd 505. Po odinstalowaniu pierwszej problem zniknął. Dziwne ???
    Ok mam odpowiedź na ten problem. Jedna aplikacja na jednym smartfonie z jednym sparowanym smartwatchem, podejrzewam, że podobnie jest z Endomondo. nie chce się sparować, gdyż bluetooth smartwatcha jest przypisany do czego innego. A obie aplikacje nie wystawiają informacji dla innych apek.
    Ech, Fundo, zafundował mi wkurw, teraz nie mogę założyć konta;-).

    • Piotrek Głowacki

     A mam pytanie czy ten smartwatch obsługuje jakieś wiadomości z notatnika lub pdf?

 • świetna recenzja naprawde fajny sprzęt, heh chyba czas najwyzszy myśleć o porzuceniu WP :(

 • Arkadiusz Arkuszewski

  Zaciekawił mnie.Można zakupić zamiast tradycyjnego zegarka do pracy aby nie korzystać z telefonu, przydatny tez gdy jedzie sie autem aby odebrać połączenie.

  Wada jest brak wodoodporności.
  Jak rozumiem zachlapanie wodą podczas mycia rak to również problem ?

  Wnioskuję że jeszcze rok i za ok 3500 zł będzie szersza oferta podobnych urządzeń za pomocą których można przeprowadzać rozmowy

  • Albert Lewandowski

   Akurat na same zachlapania jest odporny.

   • Wojtek JJ

    w instrukcji pisze co innego

    • Albert Lewandowski

     Przez okres testów normalnie myłem ręce z Kruger&Matz Style na nadgarstku i zegarkowi nic się nie stało.

 • Grzegorz Rakoczy

  Przez kilka dni byłem w posiadaniu tego zegarka, ale musiałem go zwrócić.
  Sam zegarek działa mniej więcej jak w recenzji, jest całkiem ładny, pasek nawet nie jest zły.
  Jednak problemem było to, że moduł smartwatcha nie potrafił się ponownie połączyć po oddaleniu od telefonu. Moduł zestawu audio łączył się ponownie bez problemu, ale smartwacha nie i wymagany był restart telefonu. Kontaktowałem się z serwisem, ale mogli tylko stwierdzić, że u nich działa ;)
  Te kilka dni przy okazji uświadomiło mi, że nie jestem gotowy na codzienne ładowanie zegarka. W moim Cogito Classic baterię wymieniam raz na kilka miesięcy.

 • mymek

  Czy warto zakupić ten smartwatch jako pierwszy tego typu gadżet i sie nie zrazić na przyszłość?

  • Albert Lewandowski

   Akurat przy tej cenie trudno znaleźć coś lepszego. Poza tym Style działa całkiem nieźle.

  • arek

   Zdecydowanie warto. Style jest spoko, płynnie działa, jest intuicyjny a cene marewelacyjną jak za tak elegancki i dopracowany wygląd. Bierz w ciemno.

 • Adam

  Obawiając się tylko że ten zegarek za rok zniknie jak ich pierwszy model który notabene był ładniejszy i spełniał normę IP 67

 • Takaszi

  Ok. Potrzebuję pomocy. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, dlaczego nie mogę zalogować się w Fundo Wear, ani założyć konta? Próbuję już nty raz i nic. Przypomnienie hasła też nic nie daje. Jak żyć ☺️

 • Piotrek Głowacki

  Wie morze ktoś czy obsługuje jakieś wiadomości z notatnika lub pdf?

  • Maciej

   Niestety, ale z tego co się domyślam nic z tych rzeczy, ani notatnik, ani .pdf ani .doc
   Na mature czy sprawdzian raczej się nie nada :)

 • Wojtek

  Witam, proszę o podpowiedź jak ustawić by w zegarku działały tylko powiadomienia np o przychodzącym połączeniu a rozmawiać by można było przez telefon…jak narazie po odebraniu połączenia odrazu uruchamia się funkcja prowadzenia rozmowy przez zegarek.

  • lukas02

   Wejdź w ustawienia bluetooth wybierz swoje urządzenie i odhacz Dźwięk połączenia i Media audio

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona