Tizen w Q3 2015 był czwartym największym systemem operacyjnym - Tabletowo.pl

Tizen w Q3 2015 był czwartym największym systemem operacyjnym

Przyznaję się: w jednym z ostatnich wpisów na temat przyszłości Samsunga napisałem, że – cytuję – jest też Tizen, który zarządza m.in. smartfonami z serii Z, jednak ich udział w rynku jest niewielki i dotyczy przede wszystkim krajów rozwijających się. Teraz, z powodu raportu Strategy Analytics, muszę się pokajać i przyznać do zbyt powierzchownej oceny pozycji autorskiego OS-u Koreańczyków, który ma się znacznie lepiej, niż myślałem.

Okazuje się bowiem, że Tizen zajmuje wysoką, czwartą pozycję w zestawieniu najpopularniejszych systemów operacyjnych. Przed nim, jak się na pewno domyślacie, jest Android, iOS i Windows Phone. Za nim natomiast ulokował się BlackBerry OS. Dla wielu (dla mnie też) jest zaskoczeniem, że platforma Kanadyjczyków, która – wydawałoby się – zapewnia pracę całej masy urządzeń, i to od wielu lat, została wyprzedzona przez stosunkowo młody (bo wpuszczony pod koniec 2013 roku) system Koreańczyków.

Jest to tym ciekawsze, bo dobitnie pokazuje, że sukces na rynkach rozwijających się może przełożyć się na znaczny skok w statystykach. Warto bowiem pamiętać, że to właśnie do takich krajów trafiły Samsungi Z1 i Z3, oba pracujące pod kontrolą Tizena. W ciągu pół roku od daty debiutu pierwszy z nich trafił do ponad miliona klientów. Dzięki temu autorski OS Koreańczyków zajmuje w Indiach drugie miejsce wśród najpopularniejszych systemów operacyjnych, jeśli wziąć pod uwagę budżetowe smartfony.

Tizen powinien dalej umacniać swoją pozycję, ponieważ wiele wskazuje na to, że już wkrótce trafi do 11 europejskich krajów: Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Rosji, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Kazachstanu.

Tizen powoli, ale sukcesywnie, staje się coraz bardziej interesującym i wartym uwagi systemem operacyjnym. Samsung przez odpowiednią politykę stara się przyciągnąć deweloperów i zachęcić ich do tworzenia aplikacji również dla tego OS-u. Jeśli to zadziała, użytkownicy smartfonów z serii Z nie powinni narzekać na ich brak (z „najważniejszych” programów jest już m.in. Facebook).

A czy Wy, jeśli byście mieli do wyboru budżetowca z Tizenem, skusilibyście się na niego?

Źródło: SamMobile 1, 2

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona