Użytkownicy najchętniej wybierają smartfony z wyświetlaczami o przekątnej… 4,7 cala

W sieci co kwartał pojawiają się rankingi popularności poszczególnych systemów operacyjnych i zestawienia największych producentów smartfonów (czasem nieznacznie różniące się od siebie). Tymczasem DeviceAtlas przygotował raport, z którego dowiadujemy się m.in. jaki rozmiar wyświetlacza jest najpopularniejszy wśród użytkowników.

Pod uwagę wzięto mieszkańców 10 losowo wybranych krajów, zaś dane o ich urządzeniach pozyskano przy okazji odwiedzania przez nich różnych stron internetowych. Dzięki temu poznaliśmy preferencje: Nigeryjczyków, Amerykanów, Francuzów, Niemców, Włochów, Hiszpanów, Anglików, Australijczyków, Hindusów i Japończyków.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to fakt, że mieszkańcy aż 7 z 10 państw korzystają ze smartfonów wyposażonych w wyświetlacze o przekątnej 4,7 cala. Tylko Nigeryjczycy, Hiszpanie i Hindusi preferują większe, 5-calowe ekrany.

Najwięcej użytkowników 4,7-calowych smartfonów mieszka w Japonii, Australii i Wielkiej Brytanii (odpowiednio: 50,6, 49,5 i 45,9%). Niewiele mniej natomiast w Stanach Zjednoczonych (41,5%), Francji (38,6%) i Niemczech (31,8%).

W pozostałych przypadkach najpopularniejsza przekątna wyświetlacza stanowi około 1/4 całości: 4,7 cala we Włoszech (23,8%), zaś 5 cali w Indiach (25,9%), Hiszpanii (24,2%) i Nigerii (22,5%).

Dalsze pozycje różnią się w zależności od kraju, lecz można zaobserwować, że często kolejne miejsca zajmują przekątne oscylujące w przedziale 5-5,5 cala (np. Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Australia i Japonia).

Pod uwagę w badaniu wzięto również rozdzielczość wyświetlaczy obecnych w urządzeniach. Zdecydowanie najpopularniejszą było 750×1334 pikseli – dotyczy to mieszkańców 7 z 10 krajów: Australii, Nigerii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemczech (ex aequo z Full HD, czyli 1080×1920), Włoch i Wielkiej Brytanii.

Drugą w kolejności jest Full HD. Dotyczy to 8 na 10 przypadków: Australii, Japonii (ex aequo z HD, czyli 720×1280), Nigerii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec (ex aequo z 750×1334), Włoch i Wielkiej Brytanii. Za to w Hiszpanii jest to najpopularniejsza rozdzielczość.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Indiach, gdzie prym wiedzie HD, czyli 720×1280 pikseli, a zaraz za nią rozdzielczość 480×800. Full HD zajmuje dopiero 3. miejsce, ex aequo z 540×960.

Powyższe dane pokazują jasno, że to iPhone 6 był najpopularniejszym smartfonem wśród większości badanych. Świadczy o tym zarówno przekątna, jak i rozdzielczość jego ekranu (4,7 cala, 750×1334 pikseli). Nie należy jednak zapominać, że Full HD (1080×1920) równie często gości już w wyświetlaczach, znacznie wyprzedzając w większości przypadków HD (720×1280).

Źródło: DeviceAtlas

Komentarze

 • GieKa

  I jaki z tych danych morał? Że 4,7″ to przekątna najlepsza dla smartfonów? Że przy takiej przekątnej i rozdzielczości 750×1334 dostajemy najlepsze ppi? Że body ratio w iPhone-ie 6 jest idealne? Nie te dane oznaczają że ludzie wybredzają iPhone-a i gdyby miał ekran 4,8″ i rozdzielczość qHD to takie dane by królowały w tych zestawieniach. Gdyby smartfony na Androidzie było wypuszczane w dwóch rozmiarach ekranu, wtedy to jeden z nich byłby liderem.

 • Raul

  News – jeśli masz telefon 4,7′ to w 60% to craPhone a w 39% smartfon na Androidzie. Przy 5′ masz 100% pewności, że nie masz craPhone.

 • Stefan P.

  Większość użytkowników posiada telefony o przekątnej 1,8″ – badanie przeprowadzono wśród losowo wybranych mieszkańców DPS. Można ? Można! Metodologia badań cudownym dzieckiem statystyki jest.

 • powell

  USA, Francja, Australia – co najmniej w tych krajach, według innego zestawienia, króluje iOs. Więc “ulubiona” przekątna ekranu jest jaka jest. Być może w innych krajach lubujących się w małych smartfonach też przeważa Apple, nie pamiętam już.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona