Ważne

[AKTUALIZACJA] Google połączy ze sobą Chrome OS i Androida

Według osób blisko związanych z Google już wkrótce Chrome OS zostanie “wchłonięty” przez Androida. Obecnie jest to najpopularniejszy system operacyjny, zainstalowany na ponad miliardzie urządzeń. Dla porównania, Chrome OS odpowiada za działanie zaledwie 3% komputerów osobistych.

Inżynierowie w Mountain View pracują od przeszło dwóch lat nad połączeniem obu platform. Efekt ich wysiłków ma zostać pokazany światu dopiero w 2017 roku, chociaż mówi się też, że jego wczesna wersja może doczekać się prezentacji już w przyszłym roku.

Google chce, aby Android odpowiadał za działanie jak największej liczby urządzeń. Już teraz znajduje zastosowanie w smartfonach, tabletach, smartwatchach, telewizorach i samochodowych centrach rozrywki. Dlaczego więc do tego grona nie miałyby dołączyć laptopy? Pierwszym krokiem w tę stronę wydaje się być już, zaprezentowana niedawno, “hybryda” Pixel C. Producent uważa, że tak rozbudowane portfolio urządzeń z jednym systemem operacyjnym, zachęci twórców do tworzenia aplikacji, które będą mogły bez większych zmian działać na dużej ilości różnych sprzętów. Możliwość skorzystania z nich nie ominie również użytkowników laptopów, którzy dostaną dostęp do Sklepu Google Play, oferującego ponad milion programów.

Chromebooki mogą się natomiast spodziewać zmiany swojej nazwy, ale na razie jeszcze nie wiadomo, czym zostanie zastąpiona. Termin “Chrome” ma być bowiem w przyszłości zarezerwowany wyłącznie dla przeglądarki internetowej, z której można korzystać zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach osobistych.

Obecni posiadacze Chromebooków na szczęście nie muszą się martwić, że wkrótce zostaną porzuceni przez Google, bo inżynierowie giganta nadal zapewnią dla nich wsparcie. Chrome OS pozostanie otwartym systemem operacyjnym, a chętni producenci wciąż będą mogli instalować go na swoich laptopach. Podejrzewam jednak, że z czasem może to samoistnie umrzeć śmiercią naturalną, ewentualnie pozostać w sferze “ciekawostki”, gdyż Google chce skupić się na rozwijaniu jednej, wspólnej platformy dla różnych urządzeń.

Nie wiem, czy Wy też widzicie tu pewną analogię do postępowania Microsoftu. Chociaż stworzył wersję desktopową i mobilną Windowsa 10, to bardzo zależy mu, aby twórcy tworzyli uniwersalne aplikacje, które zadziałają tak samo sprawnie na każdej z nich. Na czymś podobnym może zależeć właśnie Google, chociaż to duże wyzwanie dla programistów, aby jeden i ten sam program działał tak samo na smartfonie, tablecie, smartwatchu czy laptopie.

Jako ciekawostkę przypomnę, że pierwsze głosy, że gigant z Mountain View chce połączyć Chrome OS i Androida pojawiły się już ponad trzy lata temu. Natomiast na początku tego roku jedna z plotek sugerowała, że Google stworzy hybrydę oferującą oba systemy operacyjne. Ta poniekąd się sprawdziła, czego dowodem jest wspomniany wcześniej Pixel C.

[AKTUALIZACJA] 31.10.2015, godz. 14:15

Portal The Verge, powołując się na informacje od osoby związanej z Google, podał do wiadomości, że Chrome OS nie zostanie “wchłonięty” przez Androida i nadal będzie samodzielnie funkcjonować na rynku.

Źródło: The Wall Street Journal, The Verge

Komentarze

 • Maniiiius

  Jak to jest, że Chrome OS to “zaledwie” 3%, a 2.7% udziału WP w rynku to “trzecia potęga”? :P Nie robię tu przytyku autorowi, po prostu z takimi opiniami często się spotykam i tutaj dałem mojemu zdziwieniu upust.

  • Bolek

   Chrome OS to system na laptopy a WP to system na smartfony i w tych kategoriach sa rozpatrywane

   • Maniiiius

    A możesz mi wyjaśnić dlaczego 2.7% to potęga na smartfonach, rynku który ciągle się rozwija a producenci biją kolejne rekordy sprzedaży, zaś na sktostniałym rynku laptopów, gdzie panuje stagnacja 3% to niewiele?

    • DanSlenders

     Sam jestem ciekaw wytłumaczenia tego faktu

     • maxiges

      Ile masz w użytku telefonów , tabletów i smartwatchy a ile masz PC tów i laptopów
      Teoretycznie każdy posiada min. Tablet i telefon z androidem + laptop/PC z windowsem i dlatego stosunkowo w świecie
      1% udziału ww rynku smartfonów = ok 0.018 mld urządzeń
      1% udziału w rynku tabletów = ok. 0.009mld urządzeń
      1% udziału w rynku smartwatchy = kolejną liczba
      Tak więc 1% segmentu mobilnego to = ok 0.07mld
      1% udziału w segmencie komputerów = ok. 0.01mld

      Jak widzisz sprzedając 1% urządzeń z segmentu w którym króluje android sprzedajesz aż 700-1000% więcej urządzeń niż ma to miejsce w segmencie PC/ laptop

     • Maniiiius

      Nie wiem kto Cię uczył działań na procentach, ale mam nadzieję, że mu cofneli prawo do wykonywania zawodu…. Nie 7% więcej a 700% więcej. Tylko co z tego? Konkurencja sprzedaje jeszcze więcej a mimo to pierdzieli się głupoty o 3 potędze na rynku.

     • maxiges

      Tak owszem 700% więcej urządzeń bo mi bardziej chodziło że jak ty sprzedaż 1% w segmencie mobilnym to aby sprzedać tyle samo urządzeń w segmencie PC musisz osiągnąć 7% udziału w rynku PC
      Mówiąc o firmie mam na myśli np. Apple ,Microsoft czy google a nie Samsung LG czy jakieś xaomi bo te firmy oferują Androida czyli defakto przedstawiając to
      Android(google)>.(LG,Samsung,HTC……) WP(Microsoft) IOS(Apple) Windows(Microsoft)>(lenovo,acer..). MAC(Apple) Chrome os(google)

      Nie wiem jak to lepiej wyjaśnić bo do tego by się przydał jakiś rysunek z drzewkiem kto jaki system sprzedaje i dlaczego jest tak że te 3% to mało a 2.7% to dużo takie może złe porównanie 2.7 % ludzie w Azji to jest dużo ludzi zaś 3% ludzi w Australii w porównaniu do Azji jest małym wynikiem
      Nie wiem czy w ogóle to jest zrozumiałe gdyż nie mam tego daru przekazywania rozkmin w sposób oczywisty

     • Maniiiius

      Skoro rynek jest “mały” i skostniały to osiągnięcie tych 3% jest znacznie trudniejsze niż na stale rosnącym rynku.

  • asdf

   a teraz porównaj sprzedaż WP do chrombook’ów i spróbuj się nie śmiać:D

 • GieKa

  Rockchip jest już gotowy na takie zmiany. Stworzył system, bardzo podobny do Remix OS.
  http://v.qq.com/page/p/p/l/p01684rqupl.html
  Jest kilka Chromebooków na SoC Rockchipa i nie zdziwiłbym się gdyby dostały aktualizację do Light Biz OS.

 • jaro

  Patrząc na kolejne wcielenia androida raczej niczego sensownego nie należy się spodziewać. Uniwersalnych programów od 3 calowych telefonów z ARM po laptopy x86 też nie zobaczymy. Oby tylko nowy uniwersalny chrom nie był jednym wielkim nośnikiem reklam to już będzie dobrze.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona