Ważne

Czy Google zamierza połączyć systemy Chrome OS i Android?

Jak sugeruje nowy patent Google, istnieje prawdopodobieństwo, że systemy Android i Chrome OS zostaną połączone, a owocem tej fuzji będą hybrydowe urządzenia łączące w sobie cechy tabletu internetowego i notebooka. Nie mogę powiedzieć, że taka wizja mi się nie podoba. Choć budzi pewne kontrowersje, perspektywa jednego, dopracowanego systemu operacyjnego będącego oczkiem w głowie Google jest kusząca. Bynajmniej nie mam na myśli tutaj Chrome OS, albowiem ten zainstalowany jest na tak niewielkiej liczbie komputerów, że łatwo go wziąć za błąd statystyczny. Android, oprogramowanie stworzone z myślą o telefonach komórkowych, szybko przeniosło się z niewielkich ekranów na 7, 8 i 10-calowe tabletowe matryce oraz automaty do kawy, lodówki, mikrofalówki, aparaty fotograficzne i komputery.

O ile stworzenie lodówki z Androidem jest dla mnie tak wielką abstrakcją, że budzi śmiech, tak notebooki i netbooki z zielonym robotem są interesujące. To oczywiste, że ich funkcjonalność nie dorównuje pełnoprawnemu systemowi komputerowymi, ale do przeglądania Internetu, sieci społecznościowych, multimediów, rozmowy na Skypie – czyli do tego, do czego większość użytkowników wykorzystuje lekkie minilaptopy – wystarczą. Oznacza to, że próba połączenia Androida i Chrome OS mogłaby zakończyć się sukcesem. Androidowi przydałaby się odrobina komputerowego zacięcia (obecnie jego interfejs nie jest dostosowany do obsługi kursorem), a Chrome OS… myślę, że niewielu by za nim tęskniło.

Skoro o ulepszeniach Androida mowa, istnieje prawdopodobieństwo, że przedstawiony wyżej patent  jest zapowiedzią nowego flagowego urządzenia Google. Od dłuższego czasu mówi się, że Android 5.0 Key Lime Pie będzie wyposażony w funkcje, które postawią go na równi z systemami komputerowymi. Jeżeli to prawda, Google będzie chciało pokazać rynkowi, jak powinno się wykorzystać potencjał systemu, a nie ma na to lepszego sposobu niż gotowy, działający wzór. Microsoft Surface jest doskonałym przykładem takiej filozofii.

via Phone Arena

Komentarze

 • luc3ro

  Google próbuje zaatakować rynek korporacyjny. Z samym androidem by im się to nie udało a chrome os jest idealnym do tego systemem – wystarczy sobie obejrzeć w chrome web store aplikacje dla firm, pojawiają się tam już np. systemy klasy crm i erp. Poza tym w samych korporacjach są tendencje do wrzucania aplikacji do przeglądarek.

 • Centralne zarządzanie aplikacjami i zasobami w chmurze prywatnej to kierunek, w którym już dziś idzie wiele korporacji. Raz że to wygoda i elastyczność a dwa to takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze – i to pod kątem eksploatacji jak również skrócenia cyklu utrzymania warstwy sprzętowej. Gdyby do tego mieć umowy wsparciowe na system, gwarantujące ochronę wersji to zaczyna się rysować ciekwy obraz…
  A czego by nie mówić to chmurowe doświadczenia google ma niemałe.

 • bude

  Jesli polacza ChromOS z Andkiem to zepsuja Andka. Poza tym ChromeOs jest zamknieta platforma i programisci nic tam nie zdzialaja. Jedyny sluszny kierunek ma Jabcok i mi sie o nie podoba.

  • Hades

   Android do 2015 (lub 2016) roku ma zostać darmowym systemem; otwartą platformą. Taka decyzja zapadła po zakupieniu przez Google Motoroli.

  • luc3ro

   @bude:
   Kto ci naopowiadał tych bzdur. Chrome OS nie może być zamkniętą platformą bo to linux (licencja im tego zabrania)… zresztą tak samo jak android. Już któryś raz z rzędu widzę taki tekst – ludzie sprawdzajcie zanim napiszecie jakieś głupoty.

   • bude

    Zgadza sie, ze Android ma otwarta architekture. Natomiast ChromeOS ma licencje – Google Chrome OS Terms of Service. Czyli nie udostepnia np. API dla deweloperow. W odroznieniu do np. takiego ChromiumOS, w ktorym mozemy sobie pisac apki bo jest na licencji Open Source.

    • luc3ro

     Taką licencję ma sama przeglądarka. Natomiast reszta systemu to GPL pierwszy i drugi co pozwala zamiast przeglądarki google użyć chromium (które jest tożsame z google chrome) lub nawet całe chromium OS o ile sprzęt będzie na to pozwalał.

 • bude

  Ale to wtedy nie jest juz ChromeOS tylko ChromiumOS! I wtedy po ewentualnym polaczeniu licencja sie nie zmieni. Widac to po tym, jak jest licencjonowany ChromeOS.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona