Ważne

W skrócie: Nowy Intel Atom Z3590, data premiery iPada Pro i Nexusów oraz wieści o wydajności Snapdragona 820

Nie samymi targami IFA człowiek we wrześniu żyje. Pojawiły się już informacje dotyczące premiery nowych i bardzo wyczekiwanych urządzeń, a chodzi tutaj o iPada Pro oraz LG Nexus 5 (2015) i Huawei Nexus. Poza tym dowiedzieliśmy się już, jaka będzie przybliżona wydajność nowego procesora Qualcomma, czyli Snapdragona 820. Z kolei właśnie w Berlinie Intel zaprezentował nowy układ z rodziny Atom.

Nowy Intel Atom Z3590

Niedawno Amerykanie pokazali szerszej publiczności Intel Atom Z3590, który jest blisko spokrewniony z układem Z3580. Obydwa bazują na architekturze Moorefield. Jednak w nowym, 64-bitowym SoC zwiększono maksymalną częstotliwość taktowania CPU do 2,5 GHz, a układu graficznego do 640 MHz. Nadal jest wykonany w procesie technologicznym 22 nm, wspiera do 4 GB RAM i obsługuje USB 3.0. Został on stworzony z myślą o smartfonach i tabletach z Androidem na pokładzie.

Premiera iPada Pro oraz Mini 4

iPad Pro concept

Natomiast w przyszłym tygodniu 9 września, oprócz iPhone’ów 6s i 6s Plus, poznamy również iPada Pro oraz Mini 4. Tablet z 12,9-calowym ekranem ma zostać wyposażony w rysik, wykorzystujący również Force Touch (różne siły nacisku oznaczają inną interakcję), dwa głośniki na froncie, procesor Apple A9, 2 GB RAM, a całością będzie zarządzać iOS 9.1. Z kolei pierwsze oferty przedsprzedażowe pojawią się podobno dopiero pod koniec listopada.

Nexusy

huawei-nexus-

Natomiast zdaniem CNET Google zorganizuje specjalną konferencję 29 września. Właśnie wtedy mielibyśmy poznać nowe smartfony Nexus, jeden autorstwa LG, a drugi Huawei. Oczywiście wraz z nimi Android 6.0 Marshmallow doczeka się już oficjalnej prezentacji, na której jeszcze raz poznamy najważniejsze cechy nowej wersji systemu z Mountain View. Zobaczymy, czy w ogóle będą to smartfony warte uwagi, szczególnie 5,2-calowy model.

Wydajność Snapdragona 820

Teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się co nieco na temat wydajności Snapdragona 820. Qualcomm utrzymuje, że ich nowy układ z rdzeniami Kryo 2,2 GHz i Adreno 530 jest dwukrotnie szybszy od 810, który w dodatku ma spore problemy z nagrzewaniem się. Poza tym pojawił się pierwszy benchmark nowego „smoczego” SoC. Otóż w Antutu pojawiło się prototypowe urządzenie Green Orange X1 Pro, które uzyskało wynik ponad 80000 punktów. Jestem ciekaw, czy w praktyce będzie równie szybki. Niestety na to musimy poczekać do przyszłego roku.

źródło: Intel przez CPU-World, Liliputing; 9to5mac przez MacRumors; CNET; Qualcomm przez Liliputing; Techgrapple przez Phone Arena

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona